Bezpieczeństwo dzieci przy wyjeździe – jak je zorganizować?

Twoje dzieci wyjeżdżają na ferie? Czas je przygotować! Niezależnie czy ruszacie całą rodziną, czy najmłodsi pojadą z dziadkami czy wraz z grupą kolonii, musisz sprawić, aby cały wypad był spokojny i bezpieczny. Jak zadbać o bezpieczeństwo dzieci i na co zwrócić uwagę przy planowaniu takiego wyjazdu na ferie? Podpowiadamy!

W tym tekście dowiesz się w jaki sposób smartfon może działać jako lokalizator dla dziecka, jak wskazać małoletniemu największe zagrożenia i uczulić na ich konsekwencje, a także jakiego rodzaju urządzenie działa jako ukryty i wszechstronny lokalizator GPS dla dzieci.

Pamiętaj, że ferie mają być czasem odpoczynku dla dzieci, ale też dla Ciebie. Stosując się do poniżej zaprezentowanych zasad możesz mieć spokojną głowę o to, że Twoi podopieczni wrócą do domu cali i zdrowi. Nie martw się na zapas – to nie wpłynie na bezpieczeństwo dzieci, a zrodzi u Ciebie niepotrzebną frustrację i niepokój. Wystarczy pamiętać o kilku kwestiach i wyposażyć najmłodszych w urządzenia najnowszej technologii, aby mieć wszystko pod kontrolą.

Dokładnie zadbaj o każdy szczegół wyjazdu

Na początku skup się na podstawowych kwestiach. Zaopatrz dziecko w komplet ubrań na różną pogodę, gdyż (np. przy wyjeździe w góry) może wpłynąć to na jego zdrowie i bezpieczeństwo. Daj dziecku latarkę, nie zapomnij też o telefonie, ładowarce i powerbanku. Dziecko musi mieć stały kontakt z rodzicami lub opiekunem danego wyjazdu, a wyładowany smartfon może to utrudnić. Poinstruuj od razu małoletniego o konieczności regularnego ładowania sprzętu.

Zwróć uwagę też na kwestię ubezpieczenia. Ważne, aby wykupić wariant dostosowany do charakteru danego wyjazdu (np. taki, który chroni w razie upadku na nartach). To gwarantuje finansowy spokój, a jest tym cenniejsze, jeżeli wyruszasz z dzieckiem poza granicę Polski. Tam możesz mieć bowiem problem z bezpłatnym podjęciem leczenia.

Samemu także postaraj się poznać wszystkie szczegóły wycieczki (jeżeli udaje się np. na kolonie albo jedzie z dziadkami). Dowiedz się, gdzie dziecko będzie przebywać i jakie dokładnie rejony odwiedzi. W jakim celu warto podjąć tego typu wysiłek? W razie ewentualnego zagubienia lub zaginięcia, natychmiast określisz teren poszukiwań i pomożesz w działaniach organom ścigania. Lokalizacja dziecka stanowi niezwykle ważną część każdego wyjazdu na ferie, bo zapewnia dużo wyższe prawdopodobieństwo odnalezienia małoletniego w kryzysowych sytuacjach.

Skoro przygotowałeś już wszystkie kwestie dotyczące wyjazdu, odpowiednio spakowałeś małoletniego i przygotowałeś się na odpowiednie lokalizowanie dziecka, czas na wyposażenie go w nowoczesny sprzęt, który ułatwi interwencję, w razie niebezpiecznych sytuacji na wyjeździe.

Odpowiedni ekwipunek przyda się w trakcie wyprawy w góry (fot. pixabay.com)

Skuteczne sposoby kontroli telefonu

Zacznijmy najpierw od oprogramowania, które pozwoli Ci na kontrolowanie telefonu dziecka, zarówno podczas wspólnych wyjazdów na ferie, jak i np. kolonii. Do takich celów służy oprogramowanie Spyphone na tablet lub telefony komórkowe. Co możesz zrobić dzięki tego typu sprzętowi?

  • Nagrywanie rozmów i otoczenia za pomocą mikrofonu telefonicznego – w przypadku podejrzanych rozmów z nieznajomymi, konfliktów między rówieśnikami czy nieprawidłowego zachowania opiekunów, możesz natychmiast reagować, a ewentualne dowody przekazać organom ścigania.
  • Kontrolowanie wiadomości SMS i komunikatorów – dziecko może mieć kontakt z niebezpiecznymi osobami, jak porywacze czy pedofile. Jeżeli masz nad SMSami kontrolę, błyskawicznie ochronisz małoletniego przed zagrażającą zdrowiu i życiu znajomością.
  • Nagrywanie otoczenia z kamery – to niezwykle ważny aspekt, chroniący dziecko w trakcie wycieczek. Pozwala sprawdzić, kto stoi za ewentualną kradzieżą, pobiciem, wskaże jakie jest podłoże konfliktu z rówieśnikami, a także umożliwi Ci rozstrzygnięcie kwestii potrącenia na drodze. Możliwości kamery w telefonie są bardzo szerokie.
  • Kontrola położenia GPS – lokalizator GPS dla dziecka może mieć formę telefonu komórkowego, połączonego z siecią. Jeżeli mały podróżnik będzie miał przy sobie smartfon, zawsze poznasz jego miejsce przebywania.

Warto zaznaczyć, że przeznaczone na telefony z systemem operacyjnym Android, oprogramowanie Spyphone Android Alfa ma wiele innych możliwości, które zabezpieczą Twoje dziecko na wyjeździe. Uwaga! Najlepiej, jeżeli poinformujesz dziecko o Spyphone. W ten sposób wypracujesz obopólne zaufanie. Wskaż, że nie będziesz nadużywał możliwości oprogramowania, ale jednocześnie jest ono zainstalowane na wypadek zagrożenia małoletniego.

Bezpieczeństwo dzieci

Oprogramowanie zainstalowane na smartfonie pomaga w ochronie dziecka w czasie ferii (fot. pixabay.com)

Jak kontrolować bezpieczeństwo dzieci? Sprawdzając gdzie one są!

Możesz również zainwestować w profesjonalny lokalizator GPS dla dziecka w formie zewnętrznego urządzenia. Tego typu lokalizatory osobiste mogą przyjąć formę standardowych, niewielkich sprzętów (do ukrycia np. w plecaku), ale dla dzieci ciekawym rozwiązaniem będzie niewielki, nowoczesny i bardzo funkcjonalny zegarek GPS.

Jak działa taki lokalizator dla dziecka? Zapewnia funkcjonalność standardowego smartwatcha. Oczywiście, pokazuje godzinę i datę. Ma również wbudowany krokomierz, dzięki czemu najmłodszy dowie się, jaki dystans danego dnia przeszedł. Dodatkowo pozwala na nawiązywanie wiadomości głosowych i tekstowych (Ty natomiast możesz skonfigurować dziecku łatwy dostęp do telefonów alarmowych).

Jego niewątpliwą zaletą jest precyzyjny wskaźnik położenia śledzonego obiektu, bazujący na GPS. Jeżeli zalogujesz się do odpowiedniej platformy, możesz sprawdzić w jakim miejscu aktualnie jest Twoje dziecko (z precyzją do nawet 5 metrów). Zegarek nie rzuca się w oczy i nie powinien wzbudzać podejrzeń ewentualnego napastnika. To nie wszystko! Rodziców z pewnością zaciekawi opcja wytyczenia specjalnej geostrefy. Jeżeli małoletni przekroczy jej granicę, automatycznie dostaniesz specjalne powiadomienie na swój telefon. Natomiast korzystając z opcji nasłuchu otoczenia, możesz sprawdzić czy Twojemu dziecku nie dzieje się krzywda.

Zegarek działa po instalacji karty SIM z numerem telefonu i ma funkcjonalność tego telekomunikacyjnego sprzętu. Obsługa urządzenia jest banalnie prosta, podobnie jak jego konfiguracja.

Bezpieczeństwo dzieci

Zegarek z GPS to niezwykle istotny sprzęt, zwiększający bezpieczeństwo dzieci np. na koloniach (fot. materiały własne)

Zaufanie i rozmowa są niezwykle ważne

Jeżeli już wyposażyłeś dziecko w najnowszą technologię, która pomoże chronić go podczas wyjazdu, czas na rozmowę z samym podróżnikiem. Przede wszystkim opowiedz o potencjalnych zagrożeniach, które mogą na niego czyhać. Poproś, żeby Twój podopieczny nie rozmawiał z nieznajomymi, nie brał niczego do jedzenia czy picia od obcych oraz nie oddalał się od grupy czy opiekunów. Poinstruuj jak zachować się w potencjalnie niebezpiecznych sytuacjach. Poproś, aby dziecko o każdej mówiło opiekunom i było z Tobą w stałym kontakcie. Poinformuj także o sprzętach i oprogramowaniu, jakie przekazujesz mu na wyjazd. Przy okazji uczul je na fakt, że np. lokalizator GPS dla dziecka to sprzęt dla jego dobra i należy zabierać je wszędzie ze sobą.

Wskaż w jaki sposób łączyć się z telefonami alarmowymi i poinstruuj jak małoletni powinien zachować się w sytuacji zagrożenia zdrowia i życia w górach czy nad jeziorem. Warto nauczyć dziecko wszystkich numerów do służb, aby sprawnie posługiwało się nimi w odpowiednim momencie. Zaznacz również, że z dyżurnymi należy rozmawiać spokojnie, dokładnie opisać całą sytuację i podać miejsce pobytu.

Na koniec zapewnij dziecko o tym, że może do Ciebie zawsze zadzwonić z problemami. Wypracowanie zaufania jest niezwykle ważne przy samotnych wyjazdach, ale też w czasie rodzinnych wypraw. Pamiętaj, że bezpieczeństwo dzieci jest kluczowe przy każdym wyjeździe!

Dzieci muszą Ci ufać – to klucz do bezpiecznego wyjazdu (fot. pixabay.com)

Tagi: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *