Bezpieczeństwo dzieci w trakcie roku szkolnego - jak o nie zadbać?

Bezpieczeństwo dzieci w trakcie roku szkolnego – jak je zorganizować?

Rok szkolny zbliża się wielkimi krokami, a dzieci i młodzież czeka (przynajmniej na początku) standardowe nauczanie stacjonarne. Odpowiedzialni rodzice chcą zagwarantować swoim pociechom bezpieczny powrót do szkoły. W jaki sposób zadbać o bezpieczeństwo dzieci w trakcie roku szkolnego? Podpowiadamy!

Bezpieczeństwo dzieci w trakcie roku szkolnego ma kilka wymiarów. Wiąże się np. z ochroną małoletniego podczas samotnych spacerów do i ze szkoły, kontaktu z rówieśnikami oraz podatności na ewentualne używki. Odpowiedzialny opiekun z jednej strony ma zaufanie do dziecka, ale z drugiej będzie miał oczy i uszy szeroko otwarte, w dyskretny sposób kontrolując poczynania swojej pociechy.

Kiedy warto zareagować?

Instytut Badań Edukacyjnych wskazuje, że aż 10 procent polskich dzieci doświadczyło przemocy w szkole. Najczęściej dochodzi do słownych utarczek związanych z wyglądem danej osoby (chodzi o tuszę, brak markowej odzieży, noszenie okularów), sytuację rodzinną (wychowanie przez jednego rodzica) oraz ewentualnych upośledzeń czy trudności dziecka w porozumiewaniu się (np. wskazuje się tu brak mówienia litery „r”). Niestety, zdarzają się też sytuacje, gdy przemocy słownej dopuszczają się też nauczyciele.

Trochę poprawiła się sytuacja związana z przemocą fizyczną. Dzieci rzadziej się biją, jednak specjaliści z IBE podkreślają, że agresja słowna może być nawet bardziej bolesna w skutkach, niż incydentalna bójka dwóch osób. Z tego względu trzeba dość szybko reagować. Kiedy? Czujny rodzic szybko rozpozna, że z dzieckiem jest coś nie tak. Rozgadany nastolatek nagle stanie się małomówny, przestanie opowiadać o szkole. Dziecko, które z uśmiechem na ustach uczęszczało na lekcje, teraz będzie unikało wstawania rano, udając np. chorobę. To znak, że bezpieczeństwo dzieci w trakcie roku szkolnego jest zagrożone i należy działać!

Najczęściej to rodzic musi sam rozpoznać, że dziecku dzieje się w szkole coś złego (fot. pixabay.com: Bezpieczne dziecko w szkole)

W jaki sposób zrównoważyć zaufanie i kontrolę?

Oczywiście, dziecko (a w szczególności nastolatek) nie lubi być odprowadzanym za rękę do szkoły, albo wypytywanym o potencjalnie groźne sytuacje. Z tego względu trzeba działać delikatnie. Dobrym sposobem na kontrolę tego, co dzieje się w szkole (np. młodszych dzieci) będzie mini dyktafon zamaskowany w opasce na rękę. Sprzęt nawet z 10 metrów nagra ewentualną agresję słowną rówieśników. Jest bardzo stylowy i na pewno dziecko będzie chciało go nosić – nie będziemy musieli więc „zmuszać” pociechy do ubierania urządzenia do szkoły!

bezpieczeństwo dzieci w trakcie roku szkolnego

Trudno gołym okiem spostrzec, że modna opaska ma wbudowany dyktafon (fot. materiały własne)

Innym sposobem na delikatną nadzór małoletniej osoby jest dyktafon ukryty w klipsie do paska. Działa on podobnie jak mini dyktafon w opasce. Również zapewnia wysoką czułość mikrofonu i ciągłą pracę przez 20 godzin. Jego nierzucający się w oczy kształt zapewni pełną kontrolę, bez wzbudzania ciekawości. Z kolei młodszemu dziecku możemy wrzucić go do plecaka, by sprawdzić czy nasze podejrzenia o przemoc są zasadne.

Bezpieczeństwo dzieci w trakcie roku szkolnego – co jeszcze warto sprawdzać?

Kontrolując dzieci nie możemy zapominać o bezpieczeństwie poza szkołą. Najlepiej w dyskretny sposób sprawdzać, gdzie aktualnie się znajdują. W tym celu warto podarować córce lub synowi lokalizator GPS. To gadżet, który zwiększy poczucie bezpieczeństwa dziecka. Jest bardzo niewielki i wystarczy wrzucić go do plecaka lub torby, aby kontrolować miejsce przebywania naszego podopiecznego. Ma między innymi funkcję SOS, dzięki której – w razie potrzeby – nieletni może wezwać pomoc. Jego główną zaletą jest układ GPS, który wskaże nam położenie dziecka z dokładnością do 5 metrów. Wysyła on raporty na podany przez nas numer telefonu lub na  dedykowaną platformę www, która pozwala śledzić aktualną pozycję oraz przeglądać historię.

Miniaturowy lokalizator wskaże miejsce przebywania dziecka (fot. materiały własne)

Ostatnią kwestią, która dotyczy ochrony dziecka w czasie roku szkolnego (ale także podczas wakacji) jest system pozwalający na kontrolowanie telefonu dziecka – my polecamy tu SPYPHONE ANDROID ALFA. Zainstalowane w telefonie oprogramowanie umożliwi rodzicom analizę wybieranych połączeń, przeglądanych treści i pobieranych aplikacji.

Jak widzisz – rodzice nie są na straconej pozycji, dbając o bezpieczeństwo dzieci podczas roku szkolnego. Wystarczy zastosować się do kilku zasad i zainwestować w odpowiedni sprzęt.

(fot. pixabay.com)

Tagi: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *