Bezpieczeństwo w Internecie – jak nie dać się okraść?

Choć Internet to ogromne źródło wiedzy, rozgrywki i możliwości, korzystanie z niego wymaga odpowiedzialności i rozwagi. W tym tekście podpowiemy Ci na czym polega bezpieczeństwo w Internecie, jakie mogą być konsekwencje niewłaściwego zachowania i w jaki sposób się przed nimi chronić?

Wszelkiej maści kryminaliści szybko dostosowali się do wirtualnej rzeczywistości. Zakres przestępstw jest prawie tak szeroki, jak ma to miejsce w prawdziwym życiu. Początkowo bezpieczeństwo w Internecie było traktowane po macoszemu, ale wraz z rozwojem technologii i możliwości sieci, zaczęto przykładać do niego coraz większą wagę. Z jakiego powodu?

Co może spotkać Cię w przypadku niewłaściwego zabezpieczenia się w sieci?

Konsekwencje braku odpowiedzialności w Internecie mogą być bolesne. Przede wszystkim zagrożone są twoje finanse. Głównym celem ataku cyberprzestępców są albo dane dostępowe do kont bankowych albo dane osobowe, które pozwalają na wyłudzenie kredytów i innych zobowiązań.

Jednak w Internecie istnieje nie tylko zagrożenie finansowe. To miejsce, które może służyć do licznych prowokacji, szantaży (np. po wycieku kompromitujących nas zdjęć czy informacji), a także tak skrajnego zachowania jak pedofilia czy tzw. sexting (forma wirtualnego molestowania seksualnego albo wykorzystywania dobrowolnie wysłanych rozbieranych fotografii do szantażu). Zagrożeń w sieci jest wiele. Jak więc się odpowiednio zabezpieczyć?

Cyberprzestępcy mają coraz więcej sposobów na wychwytywanie danych (fot. pixabay.com)

Cyberprzestępcy mają coraz więcej sposobów na wychwytywanie danych (fot. pixabay.com)

Jak wdrożyć bezpieczeństwo w Internecie?

Zasad dotyczących bezpiecznego poruszania się po sieci jest kilka. Na początku zainstaluj oprogramowanie, które ochroni Cię przed złośliwymi wirusami czy atakiem cyberprzestępców na twój komputer. Do grupy takich programów należą antywirusy i firewalle (zapory systemowe chroniące przed nieuprawnionym dostępem zdalnym do komputera). Organizacja AV-TEST, która bada skuteczność oprogramowania zabezpieczającego sieć w najnowszym teście poleca m.in. AhnLab V3 Internet Security 9.0 (antywirus) oraz avast! Internet Security 2014.9.0.2011 (firewall)

Jednak bezpieczeństwo w Internecie to nie tylko wybrany software. Pilnuj swojego laptopa i smartfonu, bo kradzież sprzętu oznacza często wyciek danych i dostęp do bezcennych haseł. Staraj się też nie zapisywać ich w pamięci przeglądarki. Sprawdź dokładnie zabezpieczenia swojej sieci WIFI, ustaw mocne i długie hasło, które nie będzie łatwe do odgadnięcia. Przez sieć WIFI można dostać się do danych na dysku twardym. Nie klikaj tez w podejrzane linki i nie pobieraj plików niewiadomego pochodzenia. Nawet, jeżeli wysyłają je znajome osoby. Mogły one paść ofiarą ataku, który rozsyła szkodliwy spam.

Jeżeli chcesz natomiast kontrolować co robi Twoje dziecko w Internecie, zainstaluj na jego telefonie oprogramowanie do monitorowania telefonu, a do monitorowania komputera możesz wykorzystać specjalne urządzenia. W Internecie znajdziesz również systemowe blokady rodzicielskie takie jak np. popularny Beniamin.

Zadbaj również o swoją prywatność. Rozważnie publikuj informacje w mediach społecznościowych. Nie wrzucaj zdjęć małych dzieci (mogą być wykorzystywane między innymi przez szajki pedofilskie, co potwierdza raport australijskiego urzędu bezpieczeństwa, który ujawnił, że aż 50 procent zdjęć na portalach pedofilskich pochodzi z mediów społecznościowych),  chroń treści przed osobami spoza grona znajomych i nie publikuj wszystkich danych (np. nazwisko panieńskie matki, adres i numer telefonu mogą służyć przestępcy do wzięcia zobowiązania finansowego na Ciebie).

Bezpieczeństwo w Internecie dotyczy też dzieci. Obserwuj ich poczynania w sieci! (fot. pixabay.com)

Bezpieczeństwo w Internecie dotyczy też dzieci. Obserwuj ich poczynania w sieci! (fot. pixabay.com)

Nie ufaj każdej napotkanej stronie!

Uważaj również na to, gdzie publikujesz swoje dane. Przed zalogowaniem do banku sprawdź, czy jego strona jest odpowiednio zabezpieczona. Strona banku powinna być certyfikowana, a przy jej adresie powinieneś widzieć kłódkę, co oznacza, że jest bezpieczna.

Nie podawaj też numerów karty kredytowej czy dowodu osobistego w pierwszym lepszym sklepie internetowym. Za pomocą karty płać rozważnie i w sprawdzonych miejscach. W przypadku stron, co do których masz wątpliwości – albo zrezygnuj z zakupu, albo np. zapłać za pomocą BLIKa. To system płatności promowany przez banki, który umożliwia płacenie za pomocą generowanego w aplikacji kodu. Otrzymujesz go automatycznie wraz z aplikacją mobilną od swojego banku. Chroń też swój PESEL i numer dowodu osobistego. Upewnij się, że podajesz go np. wyłącznie na stronach bankowych, rządowych lub samorządowych.

Na koniec pamiętaj o ochronie przed skutkami ataku cyberprzestępców. Sprawdź siłę  hasła, które posiadasz (nie powinno to być np. Twoje imię, data urodzenia czy inny ciąg liter czy cyfr, łatwy do skojarzenia) i ewentualnie zmień je na silniejsze. Silne hasło ma więcej niż 8 znaków i jest zbudowane z przypadkowych cyfr, liter i znaków specjalnych takich jak @ czy !. Zabezpiecz też smartfona. Jeżeli ma funkcję odblokowania za pomocą linii papilarnych, to będzie to najlepsza opcja. Ratownicy medyczni  rekomendują ją zamiast pinu, bo w przypadku ewentualnego wypadku będą w stanie odblokować urządzenie i zawiadomić bliskich. Z kolei będzie chronione przed złodziejami.

Nie zwlekaj też, jeżeli zauważysz zniknięcie karty, dowodu osobistego lub telefonu – od razu je zablokuj w banku, urzędzie lub operatora. W ten sposób zminimalizujesz ryzyko wycieku danych. Te mogą być dużo cenniejsze od samego urządzenia lub wyrobienia nowego dokumentu czy karty.

Tagi: , , .

Komentarzy: 2

  1. Pingback: Niebezpieczne SMS-y – nie daj się oszukać! - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

  2. Pingback: Anonymous wspomaga Ukrainę w wojnie z Rosją – w jaki sposób działają hackerzy? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *