(fot. pixabay.com)

Bezpieczny powrót do szkoły – jak go zorganizować?

W dobie pandemii bezpieczny powrót do szkoły kojarzy się wyłącznie z myciem rąk, unikaniem kontaktu z rówieśnikami oraz noszeniem masek. To, co skupia uwagę rodziców i nauczycieli, nie do końca rozwiązuje problemy najmłodszych. W jaki sposób ochronić dziecko przed problemami w szkole?

Po kilkumiesięcznej przerwie, dzieci wróciły do szkół i uczęszczają na lekcje. Powrót przebiega oczywiście pod dyktando pandemii koronawirusa i z tego powodu to na kwestie sanitarne największą uwagę zwracają rodzice i nauczyciele. Pozostałe problemy szkolne jednak nie zniknęły. Dotyczą sfer emocjonalnych dzieci, a niekiedy również agresji fizycznej. Zobacz, w jaki sposób zorganizować dziecku bezpieczny powrót do szkoły, aby powyższych uniknąć!

Na jakie problemy narażone są dzieci?

Dla wielu dzieci powrót do szkoły może być traumą. Psychologia dziecięca wyróżnia dwa podłoża takiego stanu. Pierwszy to podłoże psychologiczne. Wywodzi się najczęściej z agresji słownej, znęcania się psychicznego rówieśników, złego przygotowania pedagogicznego nauczycieli i innych, podobnych objawów dręczenia w szkole. Pedagogom ciężko jest zdiagnozować przyczynę problemu, bo dotknięte nim dzieci nie chcą o takich kłopotach opowiadać.

Drugi powód niechęci do szkoły wiąże się z atakami fizycznymi. Dziecko może paść ofiarą rówieśników, którzy wyłudzają pieniądze, szturchają lub biją je na przerwach, a także grożą napaścią fizyczną w określonym czasie.

Pamiętaj, że obydwa podłoża mogą doprowadzić do poważnych problemów natury psychicznej, a te są często niezwykle groźne w skutkach. Jakie są objawy takiego stanu rzeczy? Dziecko często zamyka się w sobie, nie chce rozmawiać z rodzicami, na myśl o szkole zaczyna płakać i histeryzować. Jeśli chodzi nastolatków to (w skrajnych przypadkach) mogą wystąpić nawet myśli samobójcze i samookaleczenia. Warto obserwować zachowanie swojego dziecka, jeżeli zauważysz w jego zachowaniu coś niepokojącego!

Jeśli mamy podejrzenia słownej lub fizycznej agresji które dotyczą naszej pociechy naszym obowiązkiem, jako rodzica, jest powiadomienie szkolnego psychologa, wychowawcy, lub nawet policji.

Agresja w szkole dotyka według badań co piąte dziecko w wieku szkolnym (fot. pixabay.com/ilustracyjne)

Agresja w szkole dotyka według badań co piąte dziecko w wieku szkolnym (fot. pixabay.com/ilustracyjne)

ZOBACZ TEŻ: Niania pod Twoją kontrolą – zostaw dziecko w dobrych rękach!

Bezpieczny powrót do szkoły to również droga na lekcje

Zachowanie rówieśników to niejedyny problem, na jaki może natknąć się Twoje dziecko. Warto zabezpieczyć mu również drogę do szkoły. Małoletni mogą paść ofiarą zabronionych czynów.

Wśród nich możemy wymienić takie jak:

  • Kradzieże
  • Pobicia
  • Napaści seksualne
  • Nakłanianie do narkotyków

Jak w takim razie chronić dziecko przed skutkami niebezpiecznego zachowania rówieśników w szkole i zagrożeniami płynącymi z zewnątrz?

Zainwestuj w ukryty dyktafon

Nowoczesna technologia ułatwia ochronę dziecka i zabezpiecza go przed przykrymi skutkami niebezpiecznych sytuacji. Przykładem bardzo przydatnego elementu technologicznego jest dyktafon zamaskowany w opasce na rękę. Urządzenie wbudowane jest w modną opaskę, przypominającą popularne akcesoria do treningu. Dostępny jest w różnych kolorach, dzięki czemu dziecko dobierze ulubiony i z radością będzie go nosić.

Jak działa ten sprzęt? Moduł dyktafonu (który można wyjąć i ukryć np. w plecaku) rejestruje dźwięk z odległości do 10 metrów. Wykonanie urządzenia sprawia, że napastnik nie rozpozna go gołym okiem. Dyktafon na jednym ładowaniu działa do 18 godzin, a jego pamięć wewnętrzna pozwala na nagranie 290 godzin materiałów!

Dziecku możesz dać również inne urządzenie noszone na ręce. To lokalizator GPS w smartwatchu. Ten modny gadżet nie tylko pozwoli dziecku na radość z użytkowania, ale też zawsze wskaże Ci gdzie małoletni przebywa.

Ukryty dyktafon to bezpieczny powrót do szkoły! Zamaskowany w opasce występuje w różnych wariantach kolorystycznych – dla chłopców i dziewczynek (fot. materiały własne)

Ukryty dyktafon to bezpieczny powrót do szkoły! Zamaskowany w opasce występuje w różnych wariantach kolorystycznych – dla chłopców i dziewczynek (fot. materiały własne)

ZOBACZ TEŻ: Monitorowanie telefonu komórkowego – po co i w jaki sposób?

Czy dziecko poradzi sobie z obsługą urządzenia?

Sprzęt nie należy do grupy samoobsługowych, trzeba go uruchomić samodzielnie. Nie musi tego jednak robić Twoje dziecko. Wystarczy, że przed wyjściem do szkoły włączysz urządzenie, a cały czas będzie rejestrować zdarzenia na drodze małoletniego. Jakość mikrofonu i jego czułość sprawiają natomiast, że dziecko nie musi specjalnie ustawiać urządzenia, aby nagrywać to, co dzieje się wokół.

A co z identyfikacją nagrań? Sprzęt ma wbudowany kalendarz, który oznacza godzinę i datę tworzenia plików. W ten sposób łatwiej określisz czas i sytuację, w której np. Twoje dziecko jest gnębione przez rówieśników.

Pamiętaj, że bezpieczny powrót do szkoły nie zależy wyłącznie od sfery higienicznej. Postaw na odpowiednią ochronę i zareaguj błyskawicznie, gdy dziecku dzieje się krzywda. Ofiara przemocy nie będzie chciała o niej mówić, zacznie unikać tematu, a co gorsza przyzwyczajać się do życia z tego typu problemami. Tylko Ty możesz pomóc w rozwiązaniu niebezpiecznej sytuacji.

Tagi: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *