Bezpieczny telefon

Bezpieczny telefon to bezpieczna firma

Około 10 lat temu rozpoczęła się pewna epoka w telekomunikacji. Na rynku zaczęły pojawiać się telefony z funkcjami takimi jak kalendarz, aparat, dyktafon, gry. Rozpoczęła się epoka smartfonów i o ile na początku nie było wielu zagrożeń i każdy posiadał w miarę bezpieczny telefon, o tyle wraz z rozwojem bezprzewodowego internetu i pojawieniem się milionów różnych aplikacji zaczęło wzrastać ryzyko utraty lub ujawnienia wrażliwych informacji. To nie tylko cyberprzestępcy ale też sami użytkownicy nieświadomie dostarczali informacje o sobie wielu podmiotom. Prawdziwy problem pojawia się gdy nasz smartfon jest narzędziem pracy i przechowujemy, wysyłamy i edytujemy dokumenty ważne z punktu widzenia działania firmy.

Sprawdzone sposoby na bezpieczny telefon!

Najpierw należy zastanowić się jakimi kanałami mogą wyciekać informacje z telefonu. Po pierwsze może to być podsłuch programowy, np. Spyphone Android Rec Plus, choć równie dobrze program może działać na iPhone. Po drugie może być to podsłuch przez z poziomu sieci (znacznie rzadziej i zazwyczaj możliwy do realizacji przez operatora na polecenie organów ścigania). Kolejna możliwość narażenia się na niebezpieczeństwo to otwieranie nieznanej poczty i zawartych w niej załączników, ryzyko jest duże gdy nasza firmowa skrzynka wpadnie już na listę mailingową przestępców i pojawiają się na niej potwierdzenia rzekomych zakupów czy wezwania do uregulowania nieistniejących faktur. Niebezpieczeństwo czai się również w niewinnych z pozoru grach. Niektóre aplikacje po instalacji blokują całą zawartość telefonu żądając haracz za odblokowanie telefonu.

Spyphone – groźny ale nie dla AlfaTronik

W przypadku wirusów, złośliwych aplikacji i zainfekowanych maili rozwiązanie jest proste. Wystarczy ograniczone zaufanie, zdrowy rozsądek, działanie „na chłodno” i darmowy program antywirusowy. W przypadku oprogramowania szpiegowskiego sprawa staje się bardziej skomplikowana, ponieważ oprogramowanie to ukrywa się i nie ujawnia swojego działania w żaden sposób, który mógłby wzbudzić podejrzenia użytkownika. Jeżeli nie mamy pewności pochodzenia używanego telefonu lub tego czy ktoś miał możliwość instalacji na nim aplikacji, to należy przywieźć lub przesłać taki telefon do specjalistów ( na przykład do najlepszych specjalistów czyli nas 😛 ). Technik sprawdza telefon pod kątek obecności oprogramowania szpiegowskiego, a w zależności od planów może usunąć program lub pozostawić go wskazując jedynie lokalizację i zakres działania programu. Pamiętaj! Nigdy nie dawaj odblokowanego smartfona w dłonie osób, do których nie masz zaufania, a zwłaszcza nie pozostawiaj go samego.

Bezpieczny telefon to także szyfrowanie sygnału!

Istnieje jeszcze jedna metoda zabezpieczenia prowadzonych rozmów, o której chciałbym wspomnieć – szyfrowanie rozmów. Uwaga! Zgodnie z prawem nie można szyfrować rozmów prowadzonych za pośrednictwem sieci GSM (bezpieczeństwo państwa, czynności wyjaśniające, postępowania śledcze) dlatego też przedstawiam jedynie możliwości jakie dają urządzenia, które mogą być legalnie sprzedawane na terenie RP.

Jednym z rozwiązań jest telefon szyfrujący, np. Enigma E2 lub Xaos Gamma. Telefony te pracują w parach kodując sygnał za pomocą systemu asymetrycznego RSA 1024 bitowego RSA i symetrycznego AES 256 bitów. Izolują one również sygnał dźwiękowy podczas szyfrowania co uniemożliwia przechwycenie przed zakodowaniem. Cena tego typu rozwiązań oscyluje wokoło 7500 zł.

Rozwiązaniem tańszym, równie skutecznym ale też wygodniejszym w obsłudze jest zamontowanie zewnętrznego szyfratora rozmów do smartfona. Urządzenie podłączone do gniazda słuchawkowego zachowuje się jak zwykły zestaw słuchawkowy przesyłając do telefonu już zakodowane sygnały. Szyfratory zewnętrzne są bardzo praktyczne gdyż gdy nie istnieje konieczność ich użycia można wypiąć urządzenie jak zwykłe słuchawki i dzwonić normalnie. Żeby mieć bezpieczny telefon z szyfratorem rozmów należy wydać ułamek kwoty telefonu szyfrującego – 965 zł brutto.

Szyfrator rozmów Sprawdzenie nieuczciwego pracownika Ochrona informacji w firmie

Szyfrator rozmów GSM-009. Przykładowe podłączenie.

Tagi: , .

Jeden komentarz

  1. całkiem ciekawe te telefony szyfrujące. W ogóle nie wiedziałem, że jest tyle sposobów na wyciek danych i obserwowania. No o spajfonie wiedziałem, ale to z waszej strony. Szyfrator wydaje się dobrym rozwiązaniem, nie kłóci się z przepisami, choć tani nie jest.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *