cartapping

Co to jest cartapping? Co musisz wiedzieć?

Kolejne anglojęzyczne słowo wkrada się do naszego słownika. Cartapping. Jakbyśmy mieli je przetłumaczyć dosłownie to brzmiałoby to… samochód nagrywający lub podsłuchujący samochód. Może zostańmy na razie przy oryginalnej nazwie. Czym jest cartapping? Co warto o nim wiedzieć oraz czy grozi nam fridgetapping czy tvtapping? A może już się to dzieje?

Cartapping – o co chodzi?

Cartapping to nic innego jak monitorowanie aut za pomocą fabrycznie montowanych technologii. Są to najczęściej urządzenia, na które z chęcią się godzimy. Są przedstawiane jako udogodnienia i rozwiązania warte swoich niemałych cen. System „podłączonych samochodów” sprawia, że dane na tasz temat są dostępne niemal na wyciągnięcie ręki producentów aut oraz służb. Dzięki takim rozwiązaniom udostępniamy wiedzę na temat naszej lokalizacji, ale co najgorsze, takie systemy pozwalają na podsłuchiwanie rozmów toczących się w aucie. W zeszłym roku Forbes udostępnił raport na temat wykorzystywania takich rozwiązań przez amerykańskie służby. Wykazał w nim, że taki proceder nie jest nowością i ma miejsce w stanach już od 15 lat. Termin “cartapping” pierwszy raz został użyty przez Susan Brenner, profesor prawa z University of Dayton. Na swoim blogu Susan opisuje różne przypadki cartappingu. W jej opinii służby uznają, iż kierowca rezygnuje z prawa do prywatności w momencie zakupu auta wykorzystującego najnowsze technologie oparte na Wi-Fi, GPS czy GSM. Podsłuchiwanie auta bez podrzucania podsłuchu oraz określanie położenia bez konieczności montażu lokalizatora jest znacznie łatwiejsze. Budzi to jednak wiele pytań na temat praw obywatela oraz daje szerokie pole do nadużyć.

Hakerzy ukradną Ci auto

Komputeryzacja samochodów doprowadza do kolejnych problemów. Skoro samochodem steruje komputer, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten komputer zwyczajnie zhakować. Dla przykładu, w 2015 roku BMW wypuściło odpowiednią aktualizacje swoich zabezpieczeń dla aplikacji BMW ConnectedDrive, gdyż do tej pory ich samochody mogły zostać zewnętrznie otwarte i skradzione. Najciekawszy i dosyć głośne był jednak przypadek Charliego Millera, któremu udało się zhakować własnego Jeppa. Zdalnie przejął władzę nad hamulcami, skrzynią biegów, radiem, klimatyzacją, a w niektórych momentach nawet kierownicą. Tu macie filmik z eksperymentu: https://www.youtube.com/watch?v=MK0SrxBC1xs.

Podsłuch nie tylko w samochodzie

W 2016 dość głośnym echem odbiła się sprawa głośnika Amazon Echo. Wtedy opinia publiczna zdała sobie sprawę z poziomu inwigilacji przez urządzenia codziennego użytku. Kiedy FBI zażądało dostępu do danych zebranych przy pomocy nowoczesnego urządzenia, sprawa internetu rzeczy nazywana skrótowo „IoT” nabrała rozgłosu. Nasze życie zaczyna być obserwowane przez lodówki, telewizory, głośniki i samochody.

Podsłuch wbudowany w mechanizm Twojego auta, czyli cartapping, jest znacznie bardziej realny niż nam się wydaje. Dlatego też przy zakupie nowego samochodu warto sprawdzić, czego właściwie może się dowiedzieć o Tobie twój nowoczesny model.

Tagi: , , .

Jeden komentarz

  1. Hah, ja na szczęście nie mam takiego problemu, bo jeszcze w 20 wieku nikt o takiej technologii nawet nie słyszał 🙂 Z drugiej strony, uzyskując dużą wygodę, personalizację i mnóstwo gadżetów jesteśmy narażeni na różne niebezpieczeństwa, takie jak cartapping. Jednak nie możemy dać się zwariować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *