czego nie może zrobić detektyw

Czego nie może zrobić detektyw?

Zawód detektywa jest jednym z tych, wokół którego zbudowano wiele mitów i stereotypów. Jak ma wyglądać, co ma mówić, a przede wszystkim, do czego ma uprawnienia i wynikające z nich możliwości działania? Zanim wybierzesz się na spotkanie z detektywem, lepiej dowiedz się, czego możesz oczekiwać od takiej współpracy. W naszym artykule odpowiadamy na pytanie: czego nie może zrobić detektyw?

Uprawnienia – czyli co różni detektywa od przeciętnego Kowalskiego

Aby zostać detektywem trzeba przejść specjalistyczne szkolenia i dopełnić odpowiednich formalności. O tym piszemy dokładniej w naszym artykule dotyczącym zdobywania licencji detektywistycznej. Tylko jakiego rodzaju uprawnienia zyskuje?

Osoba, która ukończy proces, może legalnie przetwarzać informacje na temat osób trzecich bez konieczności uzyskania odpowiednich zgód. Dzięki takim uprawnieniom, detektyw może legalnie analizować i gromadzić dane, czyli po prostu wykonywać swój zawód. Należy pamiętać, że ich działania nie mogą wkraczać w pole działań instytucji państwowych takich jak: policja, prokuratura, służby specjalne ect. Co więcej, wszystkie posiadane przez detektywa informacje powinny zostać pozyskane w sposób legalny. O tym więcej pisaliśmy w artykule dotyczącym legalności podsłuchiwania i legalności śledzenia ludzi.

Jednak fakt, że detektyw nie należy do policji czy prokuratury, ma również swoje dobre strony. Po zgłoszeniu zaginięcia policja nie podejmuje działań do momentu upłynięcia 48 godzin od odnotowania. Dla detektywa nie ma to najmniejszego znaczenia. Procedury też nie ograniczają jego aktywności w kwestii długości trwania działań operacyjnych. Zlecając sprawę detektywowi możemy być pewni, że będzie ona dla niego priorytetem dopóty, dopóki będzie zależało nam na jej wyjaśnieniu. Policja jest znacznie bardziej obciążona. Zdarza się, że sprawy, w których od dłuższego czasu nie pojawiają się nowe tropy, są zamykane. Inna kwestia jest taka, że niektóre informacje są łatwiejsze do zdobycia przez detektywa. W wielu środowiskach istnieje zasada nie kontaktowania się ze służbami, co może znacznie utrudnić zdobywanie informacji przez policję.

Czego nie może zrobić detektyw – ograniczenia prawne

Czego nie może zrobić detektyw? Z pewnością nie może w swojej pracy wykorzystywać metod zarezerwowanych dla instytucji państwowych. Zakazane jest montowanie i wykorzystywanie do pracy podsłuchów, dyktafonów, kamer ukrytych i GPSów bez wiedzy osoby obserwowanej.

Detektyw nie może również posługiwać się bronią palną, zakuwać w kajdanki i stosować środków przymusu. Licencja detektywistyczna nie uprawnia go też do legitymizowania osób czy przeszukiwania ich, ani też należących do nich pomieszczeń.

Warto wiedzieć, że detektywa obejmuje również prawo o ochronie danych osobowych, dlatego też po zakończeniu sprawy zebrane informacje muszą ulec zniszczeniu. Ponadto zabronione są również: szantaż, przekupstwo i prowokacja. Należy pamiętać, że detektyw nie ma dostępu do policyjnych baz danych takich jak np. baza numerów rejestracyjnych samochodów. Za złamanie prawa grozi detektywowi nawet do 3 lat pozbawienia wolności.

Mamy nadzieję, że wyczerpująco odpowiedzieliśmy na pytanie, co może, a czego nie może zrobić detektyw. Jeśli nadal zastanawiacie się, czy warto skorzystać z jego usług, polecamy nasz artykuł: Prywatny detektyw – czy warto korzystać z usług?.

Tagi: , .

Komentarzy: 4

  1. Gdzie najlepiej zdobyć uprawnienia detektywa żeby to nie było tylko na papierze ale żeby mieć rzczywistą wiedzę i umięjętności?

  2. Sęk w tym, że statystyczny „Kowalski” na własny użytek też może gromadzić dane o innych osobach zdobyte w sposób legalny. Nie wolno mu ich rozpowszechniać, ale gromadzić – owszem. Również nie dotyczą takiego „Kowalskiego” ograniczenia w stosowaniu np. lokalizatora GPS itd.
    Tak więc jeśli nie chce się prowadzić działalności detektywistycznej tylko np. zebrać po prostu dowody to prościej jest detektywem nie być.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *