PESEL Polska dowód osobisty

Czy warto zastrzec numer PESEL?

Wirtualna tożsamość umożliwia załatwienie wielu urzędowych spraw, czy dokonanie szybkich transakcji w banku. Korzystając np. z numeru PESEL, jesteś w stanie wziąć kredyt lub starać się o raty na potrzebny sprzęt RTV/AGD. Niestety, e-tożsamość ma też swoje wady, a numer PESEL może służyć przestępcom. Rozwiązaniem tego problemu zdaje się być zastrzeżenie indywidualnego numeru identyfikacyjnego. Na czym polega taka opcja i jak ją zrealizować?

 

Czym jest PESEL? To numer obywatela w bazie Powszechnego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności. Umożliwia identyfikację konkretnej osoby, dając dostęp do wielu usług publicznych i prywatnych (m.in. bankowości elektronicznej). Może być świetnym narzędziem, ale też przekleństwem. PESEL w niepowołanych rękach to początek ogromnych problemów.

Dlaczego warto zastrzec numer PESEL?

Zastrzeganie numeru PESEL to uniemożliwienie korzystania z jego funkcjonalności w sieci oraz w realnej rzeczywistości. Co to oznacza? Osoba, która blokuje identyfikacje za pomocą PESEL-u, blokuje jednocześnie możliwość wzięcia kredytu, pożyczki, rat, zamknięcia lub otwarcia konta w banku, podjęcia innych zobowiązań finansowych lub prawnych.

Dlaczego ma to znaczenie? Otóż coraz częściej dochodzi do oszustw, polegających na wyłudzeniu danych. Oszuści mogą skorzystać z posiadania Twojego numeru PESEL, aby uzyskać określoną korzyść majątkową. Wprawdzie wyłudzenie kredytu za pomocą samego numeru identyfikacyjnego obywatela nie będzie łatwe, ale już przy użyciu np. dodatkowo danych dowodu osobistego – jak najbardziej.

Zastrzeganie PESEL-u uniemożliwi przestępcom dokonywanie jakichkolwiek działań, nawet jeżeli mają wszystkie Twoje dane. Nie wezmą pożyczki, kredytu, rat, nie podpiszą też umowy. Jeżeli dojdzie do ewentualnego wycieku danych w sieci (np. ze sklepu internetowego), nie musisz obawiać się o skutki takiej ewentualności.

pesel numer polska bezpieczenstwo

Numer PESEL zawsze podany jest na dowodzie osobistym (fot. Wikimedia/gov.pl)

W jaki sposób zastrzec numer PESEL? Czy to trudne?

Zastrzeganie PESEL-u wprowadzono stosunkowo niedawno, bo w maju 2024 roku. Z danych opublikowanych przez Ministerstwo Cyfryzacji wynika, że już 4 miliony Polaków zablokowało możliwość korzystania z indywidualnego numeru identyfikacyjnego obywatela. Jeżeli jeszcze tego nie zrobiłeś, nie warto czekać. Sama procedura jest intuicyjna, nie wymaga wiele czasu i zaawansowanych umiejętności informatycznych. Nie musisz też wychodzić z domu, aby ją przeprowadzić.

  1. Wejdź na stronę https://www.gov.pl/web/gov/zastrzez-swoj-numer-pesel-lub-cofnij-zastrzezenie i wybierz „Zastrzeż PESEL”. Możesz też skorzystać z bankowości elektronicznej lub z aplikacji mObywatel.
  2. Wybierz „Zastrzeż PESEL”
  3. Potwierdź zastrzeżenie za pomocą aplikacji mObywatel, bankowości elektronicznej lub profilu zaufanego.
  4. Twój numer PESEL jest już zastrzeżony. Od tego momentu nikt nie może się pod Ciebie podszyć, aby wyłudzić na Twoje dane kredyt itd.
  5. Pamiętaj, że w każdej chwili możesz cofnąć czynność, jeżeli będzie to konieczne.

Czytaj także: Skuteczne sposoby zdobycia dowodów rozwodowych – jak przejść przez ten etap?

Procedura, jak widać, nie jest wyjątkowo skomplikowana i nawet mniej zorientowana w nowinkach elektronicznych osoba poradzi sobie z zastrzeganiem tego rodzaju danych. Jeżeli jednak nie czujesz się na siłach obsługiwać elektronicznych systemów, PESEL możesz zastrzec też w banku lub właściwym dla Ciebie urzędzie. Pracownik określonej placówki i banku powinien pomóc Ci w przejściu kompletnej procedury, krok po kroku.

polska pesel zastrzec

PESEL zastrzeżesz z łatwością (fot. gov.pl/opracowane przez dobreprogramy.pl)

Co zrobić, jeżeli chcesz odblokować swój PESEL?

W przypadku zablokowanego numeru PESEL, możesz mieć problem z wzięciem kredytu, rat lub z podpisaniem umowy na abonament telefoniczny. Co w takim przypadku zrobić? Najlepiej zdejmować blokadę z PESEL-u w konkretnych przypadkach. Jeżeli np. idziesz podpisać umowę na telefon u operatora telefonicznego, zdejmij blokadę przed procedurą kontroli Twojej zdolności kredytowej.

Dopiero w takim przypadku właściwa firma, organizacja czy bank będą mogły dokładnie Cię sprawdzić, a Ty będziesz mógł wziąć określone zobowiązanie finansowe. W innym przypadku, taka możliwość będzie zablokowana. Pamiętaj, że niezwłocznie po dokonaniu określonej transakcji należy ponownie zabezpieczyć swój PESEL. W ten sposób ochronisz się przed oszustami.

Pomysłodawcy zastrzegania numeru PESEL zachęcają, aby powiadomić o tej możliwości także najbliższych, w tym osoby starsze (rodziców, dziadków). Dzięki temu przestępcy będą mieli ograniczone pole manewru przy różnego rodzaju wyłudzeniach np. kredytu „na wnuczka” czy innych, często wykorzystywanych sposobów. Warto dbać o swoje cyberbezpieczeństwo, a zastrzeżenie PESEL-u to darmowy i skuteczny sposób na tego typu ochronę.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *