dziennikarze śledczy kamera

Czym zajmują się dziennikarze śledczy – z jakiego sprzętu korzystają?

Przez wiele dziesięcioleci dziedziny, jaką jest dziennikarstwo śledcze, żurnaliści wykryli niezliczoną liczbę afer, przekrętów, nieprawidłowości i przestępstw. To z tego względu dziennikarstwo śledcze jest jednym z najbardziej cenionych i uznanych rodzajów tego zawodu. W tekście chcemy przybliżyć trochę zasadę pracy dziennikarzy śledczych, wyjaśnić jak wykonują oni swój zawód, a także czy rzeczywiście w ich pracy podsłuchy operacyjne pełnią tak istotną rolę.

Zacznijmy od tego, że dziennikarze śledczy (podobnie jak inne osoby wykonujące ten zawód) objęci są prawem prasowym, kodeksem etyki i prawem autorskim. Muszą oni ściśle przestrzegać reguł obowiązujących w profesji. Ważnym aspektem pracy dziennikarzy śledczych jest także tajemnica dziennikarska, która z jednej strony jest prawem (żurnalista nie musi ujawniać swoich źródeł informacji), ale też obowiązkiem (dziennikarz nie może wskazywać, kto jest źródłem jego informacji, jeżeli nie zwolni go z tego sąd lub sprawa nie dotyczy morderstwa).

Dziennikarz śledczy – kim tak naprawdę jest?

W takim razie kim jest dziennikarz śledczy? Definicja mówi, że to osoba wykonująca zawód dziennikarza, trudniąca się prowadzeniem śledztw, ujawniających szerokiej opinii publicznej nieprawidłowości z zakresu biznesu, polityki, życia społecznego, sportowego, kulturalnego. Śledztwa mogą mieć również charakter kryminalny czy obejmować kwestię poszukiwania osób zaginionych.

W swojej pracy dziennikarze wykorzystują techniki i sposoby zdobywania informacji przypominające pracę policji czy prywatnych detektywów. Chociaż nie mają szerokich uprawnień i dostępu do tajnych danych, przy pomocy zdobycia zaufania świadków mogą niekiedy pozyskać więcej informacji niż oficjalni śledczy. Z tego też względu niekiedy dziennikarze śledczy współpracują aktywnie z policją i pozostałymi organami ścigania, wymieniając się często informacjami.

Dziennikarz śledczy materiał

Rolą dziennikarzy śledczych jest wykrywanie afer i piętnowanie działań niezgodnych z prawem czy etyką (fot. pixabay.com)

W jaki sposób działają dziennikarze śledczy?

Przede wszystkim dziennikarz śledczy musi najpierw natrafić na trop danego przestępstwa lub innego rodzaju afery. Po kolei zaczyna zbierać informacje, wykorzystując do tego różne techniki śledcze. Nie ma wprawdzie uprawnień do zakładania urządzeń szpiegowskich, jednak podczas rozmów ze świadkami lub uczestnictwa w określonych zdarzeniach może używać sprzętów jak kamera w długopisie czy podsłuchy nagrywające (mini kamera jest m.in. elementem do pozyskiwania materiałów do późniejszej publikacji telewizyjnej, albo zbierania dowodów potwierdzających wyniki śledztwa dziennikarskiego przy ewentualnej rozprawie sądowej).

Po zebraniu materiałów dziennikarz śledczy przystępuje do ich weryfikacji. Zgodnie z etyką dziennikarską, powinien poprosić o komentarz zainteresowane strony oraz w kilku źródłach sprawdzić, czy jego dowody są rzeczywiście prawdziwe. Jeżeli jest on pewien wszystkich elementów i cała historia ma określony wynik – przystępuje do ostatniego etapu. To przygotowanie materiału do publikacji. Po wszystkim tekst, reportaż radiowy lub telewizyjny zostaje opublikowany i skomentowany.

Pamiętajmy, że dziennikarze śledczy muszą zawsze kontrolować swoich świadków i sprawdzać dowody. Dziennikarz ma też prawo do publikacji nagrań, które np. nielegalnie zarejestrowała mini kamera, jeżeli otrzymał je od osób trzecich. Nie musi i nie może ujawniać on również źródeł swoich informacji, chyba, że w następstwie rozprawy zwolni go z tego sąd.

Afera gazeta dziennikarstwo śledcze

Przez wiele dziesięcioleci dziennikarze śledczy wykryli niezliczoną liczbę afer (fot. pixabay.com)

Jaki sprzęt jest idealny dla dziennikarzy śledczych?

Dziennikarze śledczy korzystają z różnych urządzeń takich jak miniaturowa kamera czy podsłuchy nagrywające. Żurnalista musi jednak znać podstawy przepisów prawa, aby wiedzieć, kiedy może ich użyć, a kiedy jest to zabronione. Jakie są przykłady sprzętów, które znajdziemy na wyposażeniu profesjonalnych dziennikarzy?

Kamera na egzamin w guziku z klipsem L4050 HD to sprzęt, który pozwala zarejestrować wideo z ukrycia, bez wzbudzania podejrzeń. Nagrywa w jakości HD, widzi tekst (co może być istotne w pozyskiwaniu materiałów do publikacji), umożliwia bardzo szybkie ustawienie ostrości i nie rzuca się w oczy. Przypomina bowiem zwykły guzik. Kamerki w guzikach to miniaturowe kamery, które sprawdzą się np. w śledzeniu materiałów tekstowych, nagrywaniu w restauracjach i podobnych miejscach.

Podsłuch szpiegowski do nagrywania SOROKA S17E to z kolei profesjonalne urządzenie rejestrujące dźwięk. Dziennikarz może nagrać nieoficjalną rozmowę ze świadkiem, sprawcą albo inną osobą, ważną dla rezultatu śledztwa. SOROKA zbiera dźwięki z odległości nawet 10 metrów, a to pozwala na zarejestrowanie rozmów osób trzecich w miejscach publicznych. Zapewnia najwyższą jakość nagrań. To urządzenie dla profesjonalistów.

DYK 117 dyktafon dziennikarze śledczy

DYK 117 od firmy SOROKA to profesjonalne urządzenie, cenione przez doświadczonych dziennikarzy (fot. materiały własne)

Ostatnim prezentowanym w tekście produktem wartym polecenia dla dziennikarzy jest mini kamera 4K w długopisie. Ze względu na najwyższą jakość nagrań sprawdzi się u redaktorów śledczych pracujących w telewizji. Jest niezwykle mała, niepozorna (przypomina zwyczajny długopis) i ma szeroki kąt widzenia kamery (70 stopni).

Kamera szpiegowska w długopisie

Nowoczesna kamera w długopisie może nagrywać w jakości 4K! (fot. materiały własne)

Oczywiście, sprzęt nie jest najważniejszy w pracy dziennikarzy śledczych. Liczy się doświadczenie i technika. Coraz więcej profesjonalnych redaktorów stawia jednak na wysokiej klasy urządzenia szpiegowskie, aby zdobywać materiały lepszej jakości. Widzimy to w mediach, w których praktycznie cały czas publikowane są nowe wyniki śledztw dziennikarskich. Również na naszą korzyść!

Tagi: , , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Czy wywiad może być legalny? Sprawdź czym jest OSINT - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *