lokalizacja telefonu google maps

Darmowa lokalizacja telefonu – warto?

Wielokrotnie pisaliśmy o zaletach i wadach różnych rozwiązań do szpiegowania telefonów komórkowych. Jedną z cennych informacji, którą można pozyskać z monitorowanego smartfona jest to, gdzie on w danej chwili się znajduje. Nie chodzi tu tylko, o szpiegowanie, ale również, lokalizacja telefonu w przypadku zgubienia czy kradzieży. W tym artykule zajmiemy się tematem darmowych metod lokalizowania telefonu i tego na ile są skuteczne.

Jak działa lokalizacja telefonu?

kobieta rozmawia przez telefon

Większość z dzisiejszych telefonów, a na pewno wszystkie smartfony mogą być lokalizowane przynajmniej na 2 sposoby. Pierwszą metodą jest skorzystanie z wbudowanego odbiornika sygnału GPS. Telefon poszukuje sygnału z satelitów i na tej podstawie ustala swoje położenie. Drugą metodą jest ustalenie, do której stacji bazowej BTS zalogowany jest w danym momencie telefon i przedstawienie tej informacji na mapie.

Lokalizacja telefonu GPS

Jest wiele darmowych aplikacji na rynku dla smartfonów pracujących na systemie android – jedne są dobre, inne słabsze, a jeszcze inne mogą się okazać niebezpieczne. Wybór aplikacji oraz przyznawanie im pozwoleń i dostępów do zasobów powinien być świadomy i przemyślany. Jeżeli chcemy lokalizować swój telefon i wyniki te widzieć również na tym samym telefonie to można wybrać aplikację Janosik, ViewRanger, Google Maps i wiele, wiele innych. Dzięki nim będziemy mogli zorientować się w terenie gdzie się znajdujemy.

Co zrobić w przypadku, gdy interesuje nas położenie telefonu, którego nie mamy w rękach lub jest w posiadaniu kogoś innego, np. osoby starszej, którą się opiekujemy lub dziecka? W tym celu konieczna jest instalacja aplikacji przesyłającej położenie urządzenia na powiązaną platformę internetową lub email. Niestety żadna ze znanych nam aplikacji bezpłatnych nie działa w sposób zadowalający. Najczęściej są to spamujące reklamami aplikacje udające spyphone, o stabilności pracy poniżej przeciętnej.

Lokalizacja telefonu BTS

Stacje bazowe BTS pozwalają prowadzić rozmowy telefoniczne. Komórka łączy się z jednym z naziemnych „masztów” i przekazuje informacje do telefonu zalogowanego do innego BTS’a. Te same maszty mogą być również wykorzystane do przybliżonego lokalizowania telefonu (dokładność ok 400 m). Na tej metodzie bazują takie rozwiązania jak „Gdzie jest dziecko?” czy „Znajdź bliskich” ale są to usługi świadczone przez operatora GSM i zazwyczaj płatne. W przypadku darmowych aplikacji z internetu sprawa ma się tak samo jak z aplikacjami lokalizującymi po GPS. – bomby reklamowe i ryzyko wycieku wrażliwych informacji.

 

Czy warto?

Osobiście odradzam tego typu aplikacje i zachęcam do sprawdzonych rozwiązań Spyphone, które nie dość, że są skuteczne to również bezpieczne. Jedyną zaletą jaką widzę w bezpłatnych apliakacjach jest to, że są bezpłatne.

Wszystkie z przetestowanych przez AlfaTronik bezpłatnych aplikacji są widoczne po zainstalowaniu.  Większość z nich wymaga pozwoleń, które z naszego punktu widzenia nie są konieczne żeby pozycjonować telefon i niestety nie ma pewności gdzie te informacje są wysyłane.

Tagi: , , .

Komentarzy: 8

  1. Nie wiem dlaczego, ale nie lubimy myśleć o przyszłości i zakładać, że stanie się coś złego. Nie staramy się zabezpieczać na taką ewentualność. Ba, ignorujemy nawet takie rozwiązanie jak właśnie darmowa lokalizacja telefonu. Z drugiej strony płatne aplikacje dają o niebo większe możliwości, którym moim zdaniem warto się przyjrzeć.

  2. to powinna być podstawa. Kupujemy szkła hartowane, mamy po kilka etui a o lokalizacji zapominamy. To jest mądre i tego będę się trzymał. Całą rodzinę do tego przekonałem

  3. Mini9 ma rację. Te drogie ubezpieczenia, telefony obudowane jak małe czołgi, a zabezpieczenia przed kradzieżą czy zgubieniem zerowe 😀 ja mam lokalizację telefonu, dzięki czemu jak raz zgubiłam telefon, znalazłam go bez problemu (zostawiłam go u znajomego 🙂 )

  4. warto mieć lokalizację telefonu, zaoszczędziłam tako ok 2 tys zlotych, dobrze, że nie musiałam kupować nowego telefonu, tym bardziej, że to było przed wakacjami

  5. w dobie sprzedawania naszych danych różnych organizcjom wole nie ryzykować. Nie wiadomo gdzie taki darmowy lokalizator telefonu wysyla te informacje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *