dyktafon jaki wybrać?

Dyktafon – jaki wybrać?

W ofercie sklepów zarówno tych detektywistycznych jak i zwykłych marketów RTV znajduje się wiele modeli dyktafonów. Każdy z nich (dyktafon) jest reklamowany jako bardzo dobry a na opakowaniach wypisywane są tłustym drukiem najlepsze parametry – tylko, które parametry są tak naprawdę istotne? Czy powinieneś zwrócić uwagę na pojemność pamięci, a może na liczbę mikrofonów, albo na tajemnicze skróty VOX, VAS, VOR? Skąd bierze się taka duża rozpiętość cenowa? I dlaczego one wszystkie są takie duże?!

Dyktafon w breloku

Podsłuch Miniaturowy w wisiorku kulce Atto

Dyktafon – jaki wybrać? Nasze wskazówki!

W tym artykule postaram się objaśnić temat dyktafonów, tak żeby wybrane urządzenie po pierwsze spełniało postawione przed nim zadanie, a po drugie by nie wydać na nie worka pieniędzy bez potrzeby. Z doświadczenia wiemy, że do różnych zadań potrzeba zupełnie różne urządzenia nagrywające. Duży klasyczny dyktafon na pewno sprawdzi się w auli, czy podczas nagrywania spotkania w biurze gdzie źródło dźwięku jest oddalone lub jest tych źródeł kilka. Dyktafon w pendrive będzie niezastąpiony gdy z ukrycia chcemy utrwalić rozmowę lub pozostawić go na biurku, by dowiedzieć się, o czym są prowadzone rozmowy pod naszą nieobecność, a dyktafon w zabawce pomoże sprawdzić jak niania opiekuje się naszym dzieckiem.

Czy zawsze najdroższy dyktafon będzie dla mnie najlepszy?

Do każdego zastosowania należy wybrać odpowiedni sprzęt i nie zawsze musi to być ten najdroższy. Na początek należy dokładnie przeanalizować sytuację, w której chcemy wykorzystać nasze urządzenie. Istotne będzie jak długo ma nagrywać, czy jest możliwość podłączenia zasilania z sieci, czy nagranie będzie odbywało się z ukrycia czy oficjalnie, czy rejestrator dźwięku będzie znajdował się pod materiałem, np. w kieszeni koszuli? Kolejna sprawa to czy takie nagranie musi datować nagrania (jest to istotne przy wykorzystaniu nagrań dowodowo). Nagrania mogą być zabezpieczone hasłem, zapis może odbywać się na karcie pamięć a samo urządzenie może aktywować się głosowo (funkcja VOX).

Dyktafon SOROKA S14E

Mini dyktafon do  zastosowań profesjonalnych SOROKA S14E

Wybór nie jest łatwy, dlatego doradca klienta w sklepie detektywistycznym AlfaTronik pomoże wybrać rejestrator dźwięku, który w jak najpełniejszy sposób będzie spełniał oczekiwania, a jednocześnie będzie w najniższej możliwej cenie.

Dyktafon kamuflowany

Jednym z podstawowych pytań jakie podczas wyboru dyktafonu musimy sobie zadać jest jego zastosowanie. Jeżeli zależy nam na dyskretnej rejestracji dobrym wyborem może okazać się dyktafon kamuflowany, czyli taki którym swoim wyglądem nie będzie przypominał urządzenia służącego do rejestracji dźwięku. Taki wybór często podyktowany jest sytuacją w jakiej obecnie się znajdujemy, gdzie nie możemy pozwolić sobie na jawne nagrywanie, a osoba którą rejestrujemy nie może być tego świadoma. W takiej sytuacji najlepiej spisze się dyktafon kamuflowany. Bardzo istotnym elementem doboru takiego dyktafonu jest dopasowanie go do środowiska w jakim ma on pracować. Jeżeli chcemy prowadzić rejestrację w biurze, świetnie sprawdzą dyktafony które będą w nim wyglądały naturalnie, takie jak: dyktafon w długopisie czy pendrive. Z kolei dyktafon w opasce typu smartband, może okazać się doskonałym wyborem na siłowni czy podczas innych treningów.

Dyktafon w długopisie MQ-78

Dyktafon w długopisie MQ-78

Dyktafon dla dziecka

Wielu rodziców zwraca się do nas z zapytaniem o możliwość dyskretnej rejestracji swojego dziecka i jego otoczenia. Jedni chcą sprawdzić czy ich pociecha nie wpadła w złe towarzystwo, inni natomiast zależy na tym aby dowiedzieć się czy nie jest czy nie jest wobec niej stosowana przemoc psychiczna czy nawet fizyczna. Tu bardzo duże znaczenie ma to w jakim wieku jest nasz podopieczny. W przypadku dzieci małych, które często nie rozstają się ze swoimi ulubionymi zabawkami, sprawa może okazać się dość prosta. Zabawki te możemy wykorzystać jako nośnik takiego rejestratora.  Z pomocą mogą przyjść nam mini dyktafony, których rozmiary są naprawdę niewielkie i pozwolą na ukrycie we wnętrzu jednej z takich zabawek. Należy jednak pamiętać aby dyktafon zamontować w takim przedmiocie aby mógł on swobodnie odbierać dźwięk z otoczenia. Świetnie do tego nadają się chociażby wszelkiego rodzaju pluszaki.

Dyktafon szpiegowski

To co zazwyczaj nazywamy dyktafonem szpiegowskim jest to przeważnie grupa profesjonalnych rejestratorów podsłuchowych. Z tych urządzeń często korzystaję służby, detektywi lub osoby którym zależy na jak najlepszej jakości dźwięku oraz szeregu ustawień i zabezpieczeń. Dyktafony te mają często możliwość szyfrowania zapisanych przez siebie danych, które będziemy mogli odczytać dopiero po podaniu wcześniej ustalonego hasła. Zdarza się również że od odczytu plików będzie wymagane posiadanie specjalnie dedykowanego przewodu za pomocą którego podłączymy urządzenie do komputera. Szpiegowski dyktafon podsłuchowy przeważnie jest też niewielkich rozmiarów, a czas jego pracy jest dość długi.

Dyktafon AlfaPRO 402z

Szyfrowany dyktafon szpiegowski ALFA PRO-402Z

Dyktafon z detekcją dźwięku (VAS, VOX, VOR)

Jedną z ważniejszych i  najbardziej przydatnych możliwości dyktafonów jest funkcja VAS, VOX czy VOR. Wszystkie te skróty oznaczają nic innego jak detekcję dźwięku, dzięki której dyktafon będzie nagrywać tylko w momentach kiedy w jego otoczeniu nie występuje absolutna cisza. Funkcja ta często mylnie nazywana jest detekcją głosu z angielskiego “Voice Activation System”. Niestety nie jest to właściwa interpretacja tej nazwy, ponieważ dyktafon w tym trybie nie będzie reagował tylko na ludzki głos, a na każdy dźwięk jaki “usłyszy”. Co za tym idzie może zdarzyć się sytuacja że na nagraniu będziemy słyszeli szczekanie psa czy przejeżdżające w okolicy pogotowie. Należy zaznaczyć że te ustawienie przydaje się praktycznie tylko w sytuacjach kiedy chcemy pozostawić dyktafon podsłuchowy w pomieszczeniu w którym nie ma urządzeń nieustannie wydających dźwięki (np. telewizor czy radio). Nie specjalnie przyda nam się także jeżeli planujemy takie urządzenie nosić przy sobie, ponieważ rejestrator będzie się cały czas aktywował przez dźwięki jakie wydajemy np. poruszając się.

Tagi: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *