geocaching

Geocaching – co to jest i na czym polega?

Każdy z nas ma coś z odkrywcy. Ciekawość od samego początku istnienia ludzkości napędza postęp cywilizacji. To właśnie ta cecha powoduje, że wciąż się rozwijamy i odkrywamy nowe rzeczy. Jest ona również niezbędnym elementem każdej, dobrej gry. Nie inaczej jest w przypadku geocachingu, który w Polsce zyskuje coraz więcej zwolenników. Jeśli nie wyobrażacie sobie życia bez smartfona, ale przy okazji lubicie spędzać czas na łonie natury, to geocaching może być dla Was idealnym pomysłem na wspólne, rodzinne spędzanie czasu! Jesteście ciekawi na czym polega? Już tłumaczymy!

Geocaching – idealna propozycja dla wszystkich lubiących wypoczynek na świeżym powietrzu

Z pewnością, dla części z Was geocaching jest nazwą, z którą spotyka się po raz pierwszy. Od razu wyjaśniamy, że nie pochodzi ono od słowa łapanie (ang. catch), tylko od słowa skrytka (ang. cache), z tego powodu powinno się go wymawiać po prostu geokeszing. Jest to gra polegająca na szukaniu skarbów, a właściwie skrytek, które namierza się za pomocą urządzenia GPS. Na pewno pamiętacie, ile radości w dzieciństwie sprawiało Wam odkrywanie nowych, ciekawych zakamarków, znajdujących się na podwórku? Geocaching jest tego rozszerzoną wersją, w której za pomocą aplikacji w smartfonie, szuka się keszy (zabezpieczonych przed wilgocią pojemników, w których zamknięty jest dziennik odwiedzin, a czasami mały upominek dla znalazcy), umieszczonych w mało widocznych miejscach, przez bardziej doświadczonych użytkowników gry.

Żeby było ciekawiej zabawa ta obejmuje cały świat. Tak naprawdę nie ma chyba miejsca, gdzie nie ukryte zostałyby kesze, świadczy o tym chociażby fakt, że można znaleźć je nawet na Saharze i Antarktydzie! Geocaching stanowi ciekawy rodzaj aktywności, na świeżym powietrzu, dzięki któremu nie tylko zadbamy o zdrowie (spacer, trekking), ale również poznamy atrakcyjne i zabytkowe miejsca (tam najczęściej zlokalizowane są skrzynki geocachingowe). Od razu zaznaczamy, że same skarby nie są cenne, ponieważ w zabawie chodzi o samo znalezienie skrzynki, a nie o wzbogacanie się. Na pewno zastanawiacie się jak szukać skrytki? Otóż, osoba, która ją utworzyła, od razu przekazuje to innym uczestnikom gry, poprzez wprowadzenie współrzędnych geograficznych, w jednej ze specjalnych internetowych baz danych (czyli serwisów geocachingowych). Przy czym, skrzynki różnią się od siebie stopniem trudności. Niektóre z nich, mogą być umieszczone w trudno dostępnych miejscach, lub też posiadać zaszyfrowane współrzędne, przez co rozwiązanie zagadki zajmuje naprawdę sporo czasu.  

Jaka jest historia geocachingu?

System GPS wykorzystywany był kiedyś wyłącznie do celów militarnych. W USA do 2000 roku poddawany był zniekształceniu, które uniemożliwiało dokładne odczytywanie pozycji przez cywilnych użytkowników. Jednak prezydent Bill Clinton udostępnił sygnał wszystkim, co pozwoliło osiągnąć zwykłym cywilom, korzystającym z systemu GPS, dokładności większej niż 10 m. Aby to uczcić Dave Ulmer zaproponował rozpoczęcie pewnej gry, która polegała na chowaniu skarbu. Pod nazwą geocaching, szybko rozszerzyła się ona na cały świat (obecnie są  to 3 miliony czynnych skrytek). W Polsce pierwsza skrzynka geocachingowa założona została 1 listopada 2001 roku, a na dzień dzisiejszy można korzystać z około 40 tysięcy keszy.

Jak przygotować się do geocachingu?

Na samym początku, najlepiej zdecydować się, na któryś z serwisów internetowych, skupiający miłośników geocachingu. Gdy już założymy tam swoje konto, należy wybrać skrzynki, które zostały schowane w wybranej przez nas okolicy. Najczęściej mają one rekomendację wystawioną przez dotychczasowych znalazców, z którą warto się zapoznać. Do tego sam chowający umieszcza opis skrytki, z takimi informacjami, jak chociażby znajdujące się w okolicy atrakcje turystyczne, czy też zagrożenia jakie można napotkać przy jej szukaniu.

Przed wyruszeniem na geocaching warto pamiętać o kilku ważnych rzeczach, jakich? Na pewno niezbędne okaże się smartfon, tablet, lub inny lokalizator GPS (np. w zegarku). Do tego w teren nie można wyruszyć bez kompasu, dzięki któremu zawsze odnajdziemy drogę, w przypadku gdyby inne urządzenia zawiodły. Naturalnie, nie można zapomnieć o takich niezbędnikach jak odpowiednie buty, kurtka przeciwdeszczowa i plecak z odpowiednim ekwipunkiem (w który zapakowane zostanie jedzenie, coś do picia i mapa).

Geocaching stwarza dobrą okazję do poznania nieznanych dotąd miejsc i spędzenia aktywnie czasu z całą rodziną. Nie ma co czekać i już dziś warto dać się porwać tej niesamowitej przygodzie.

Tagi: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *