DriveWave inteligentne samochody

Inteligentne samochody

Informacje o pojazdach, które potrafią jeździć bez kierowcy pojawiają się już od dawna. Pierwsze tego typu pojazdy były wykorzystywane podczas II wojny światowej, ale to nie o nich chciałem dzisiaj napisać. Wraz z rozwojem komputerów, internetu i łączności bezprzewodowej pojawia się coraz więcej pomysłów jak sprawić by maszyny same mogły podejmować decyzje, reagować na sytuację i komunikować się ze sobą? Prowadzi to do wykluczenia czynnika ludzkiego z łańcucha podejmowania decyzji. Aktualnie możemy usłyszeć o prowadzeniu prac nad coraz lepszymi samolotami bezzałogowymi, a bliżej nas… samochody z asystentem pasa, asystentem parkowania czy chociażby o lokalizacji GPS i komunikacji bezprzewodowej praktycznie w każdym urządzeniu.

Inteligentne samochody to ekologia i bezpieczeństwo

Ostatnio w mediach pojawiła się informacja o rewolucyjnym systemie, który ma całkowicie usunąć korki z miast, co więcej system ma sprawić, że sygnalizacja na skrzyżowaniach będzie niepotrzebna. Amerykańscy uczeni z Massachusetts Institute of Technology (MIT) pracują nad projektem o nazwie DriveWAVE, który sprawi, że w miastach przyszłości nie będzie ani korków ani sygnalizacji świetlnej, a opóźnienia pojazdów podczas przejazdu przez miasto będą minimalne. System sensorów zainstalowanych we wszystkich samochodach sprawi, że pojazdy komunikując się ze sobą będą wiedziały dokładnie, z jaką prędkością jechać, by na skrzyżowaniach mijać się bezpiecznie bez zatrzymywania. Rozwiązanie to również może mieć wpływ na ograniczenie zanieczyszczenia środowiska. Z badań wynika, że pojazdy będą spalały mniej paliwa od tych, które prowadzone będą w tradycyjny sposób.

Więcej informacji o projekcie na stronie //senseable.mit.edu/wave/

Potencjalne zagrożenia

To dopiero początki, ale zastanawiam się co, jeżeli jeden z pojazdów na chwilę straci lokalizacje GPS z powodu niewystarczającej widoczności satelit, albo gdy system się zawiesi, lub gdy wyjedzie poza zasięg internetu? Co gorsza zastanawiam się jak zabezpieczyć takie rozwiązanie przed atakami cyberprzestępców lub terrorystów? Tak czy owak, wrażenia z przejazdu przez skrzyżowanie na pełnej prędkości, mijając z każdej strony samochody, które również nie zwalniają, będą na pewno z tych ekstremalnych 🙂 Osobiście dostrzegam jedno zagrożenie rzucające cień na DriveWave. Otóż jaką władzę daje wiedza gdzie znajduje się każdy pojazd, którędy jeździ, gdzie spędza czas. Te informacje dla marketingu są żyłą złota porównywalną ze śledzeniem zachowań w internecie, a w niewłaściwych rękach informacje te mogą być skrajnie niebezpieczne.

Ciekaw jestem co myślicie na ten temat, zapraszam do komentowania.

 

 

Tagi: , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *