Osoby starsze

Jak chronić osoby starsze przed zaginięciem? Podpowiadamy

Wielkimi krokami zbliża się okres jesienno-zimowy, a za oknem szybciej zapada zmrok. Te niesprzyjające warunki biometeorologiczne mogą wprowadzić w depresyjny nastrój każdego, a już wyjątkowo niekorzystnie mogą wpłynąć na osoby starsze. Niekiedy może to doprowadzić do niekontrolowanego wyjścia z domu i zaginięcia. W jaki sposób chronić przed tym bliskich?

Zaginione osoby starsze (powyżej 65 roku życia) stanowiły w 2019 około 10 procentowy odsetek wszystkich ludzi, po których ślad zaginął. Łącznie dwa lata temu według policyjnych (najświeższych opublikowanych) statystyk zniknęło 1706 seniorów (na 15167 osób zaginionych ogółem).

Czym mogą być spowodowane zaginięcia?

Przede wszystkim stanem psychofizycznym seniora, pogłębiającą się depresją, chorobami wieku starczego (np. chorobą Alzheimera) oraz poczuciem lęku, które – według badań psychologów – zwiększa się właśnie w czasie jesienno-zimowym.

Zdarza się, że pozornie zdrowy, starszy człowiek może zaginąć po wyjściu do sklepu po pieczywo. Policjanci widzieli też przykłady osób, które wyszły z domu w piżamie i błąkały się po dużym mieście przez kilka godzin. Takich sytuacji zdecydowanie należy uniknąć, bo samotne wyjście dla zdezorientowanego seniora to masa zagrożeń – ze strony własnej, osób trzecich (napady rabunkowe, przemoc i agresja), niebezpieczeństwa w ruchu drogowym i podobnych.

Pamiętajmy, że izolowanie seniora, zamykanie mu drzwi w mieszkaniu czy ciągłe uczulanie nie zda się na wiele. Seniorzy postępują często wbrew swojej woli, kierowani chorobą. Psychologowie podkreślają wręcz, że zamykanie takiej osoby w mieszkaniu wręcz pogłębi jej problemy.

Osoby starsze

Osoby starsze są szczególnie narażone na zaginięcie (fot. pixabay.com)

Jak więc chronić osoby starsze przed zaginięciem?

Przede wszystkim koniecznie powinniśmy obserwować ich zachowanie i brać do wiadomości wszelkie, niepokojące symptomy. Odrzucanie informacji, że bliski nie jest już tam samoświadomy jak jeszcze kilka miesięcy wcześniej może doprowadzić do tragedii. Jeżeli jest to możliwe, powinniśmy wychodzić wraz z bliską osobą z domu – na zakupy, na spacery itd. W ten sposób będziemy mieli nad seniorem kontrolę, ale jednocześnie nie ograniczymy mu swobody.

Oczywiście, nie zawsze możliwe będzie wychodzenie ze starszą osobą – szczególnie, jeżeli ta mieszka w innym miejscu. W takim przypadku trudno uniknąć wyjścia starszego człowieka np. na zakupy. Jak więc ograniczyć ryzyko zaginięcia w takim przypadku? Co powinniśmy zrobić?

Skuteczne sposoby na odszukanie zaginionego seniora

Współczesna technologia umożliwia dyskretne kontrolowanie osób starszych, którzy wyszli z domu nawet pod naszą nieobecność. Głównie opiera się na lokalizacji GPS. Urządzenie, które ma na sobie senior wskaże nam konkretne miejsce jego pobytu ze sporą precyzją.

Mamy tu dwa sposoby kontrolowania miejsca znajdowania się bliskiej osoby. Pierwszy z nich możemy zastosować, gdy senior posiada współczesny telefon. W takim przypadku dobrze, jeżeli ma zainstalowaną platformę Alfatrack. System ten umożliwia wskazanie miejsca położenia telefonu z dokładnością do 5 metrów. Jest kompatybilny z większością smartfonów i systemów operacyjnych. Ułatwia również śledzenie drogi obserwowanego obiektu w czasie rzeczywistym.

Niestety, nie każdy senior ma smartfona, a nawet jeżeli – może zapomnieć zabrać go ze sobą. W trudniejszych przypadkach lepiej zainwestować w osobne urządzenie lokalizujące. W naszym asortymencie posiadamy wiele różnego rodzaju osobistych lokalizatorów. Dla seniorów możemy polecić np. lokalizator GPS w smartwatch’u. Wystarczy, że założymy takie urządzenie bliskiej nam osobie i gotowe. W razie potrzeby urządzenie zaraportuje nam miejsce przebywania seniora. Co więcej, w sytuacji zagrożenia zawsze będzie on mógł zadzwonić na służby alarmowe – wystarczy, że naciśnie odpowiedni, wskazany mu przycisk. W teorii smartwatch przeznaczony jest raczej dla osób młodych, jednak starsi użytkownicy również docenią jego możliwości.

Osoby starsze mogą używać zegarków

Osoby starsze mogą używać smartwatchy, jako element chroniący ich zdrowie i życie (fot. materiały własne)

Ważne jest to, że nowoczesny zegarek działa do 5 dni w trybie czuwania, a także precyzyjnie, z dokładnością do 5 metrów wskazuje położenie obserwowanego obiektu.

Nie zwlekaj – zabezpiecz bliską osobę!

Jak widzisz, masz możliwości ochrony najbliższego seniora. Pamiętaj jednak, żeby zawsze być czujnym – nawet, jeżeli wyposażyłeś starszą osobę w nowoczesny lokalizator GPS. W ten sposób zapewnisz sobie szybką reakcję w momencie zaginięcia, która może uchronić go przed przykrymi i niebezpiecznymi konsekwencjami niekontrolowanej wyprawy.

Tagi: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *