Jak wygląda pluskwa do podsłuchu

Jak wygląda pluskwa do podsłuchu?

Pluskwa – inaczej nadajnik podsłuchowy lub urządzenie umożliwiające lokalizowanie osoby, pojazdu czy przedmiotu. Przedmiot w różnych formach przedstawiany w filmach akcji. Artykuł ten dotyczy pierwszego rodzaju urządzeń czyli nadajników podsłuchowych i tego jak wygląda pluskwa do podsłuchu?

Z czego składa się typowy nadajnik radiowy?

Każda pluskwa radiowa składa się z akumulatora lub innego źródła energii elektrycznej, układu scalonego z nadajnikiem, mikrofonu i anteny. Niektóre bardziej złożone modele mają różnego rodzaju systemy regulacji wzmocnienia mikrofonu lub mocy nadajnika. Oczywiście różne pluskwy mogą się różnić proporcjami czy też kształtem lub formą kamuflażu, ale wszystkie będą posiadały wymienione podzespoły.

Jak wygląda pluskwa do podsłuchu?

Pluskwa podsłuchowa ze skanerem

O ile pluskwa nie jest zamaskowana w innym przedmiocie to będzie wyglądała jak mały przedmiot o nieokreślonym zastosowaniu z wystającą antenką. Antenka ta w zależności od użytej technologii może mieć od kilku do kilkudziesięciu centymetrów długości. W większości nadajników tego typu widoczna jest bateria lub akumulator, które nie są całkowicie zabudowane w celu ułatwienia wymiany oraz redukcji rozmiarów urządzenia. Część z nadajników nie posiada wcale obudowy, a wrażliwe elementy są zabezpieczone przed uszkodzeniem niewielką ilością żywicy epoksydowej lub masy termicznej.

W czym może być zamaskowana pluskwa?

Pluskwa podsłuchowa zamaskowana w opakowaniu płyty CD

Tak naprawdę możliwości kamuflażu są niemalże nieskończone – wystarczy dowolny przedmiot, który ma w sobie choćby odrobinę wolnego miejsca by stał się podsłuchem. Przykładem takich maskowań może być: stojak na długopisy, obraz, zegar, mini wieża HiFi, czujnik ruchu, listwa zasilająca, gniazdko elektryczne, zabawka dziecięca, długopis i inne drobne przedmioty biurowe. Pod uwagę należy też wziąć, że pluskwa nie musi mieć kamuflażu żeby była niewidoczna – wystarczy przemyślane umiejscowienie nadajnika. Dobrym miejscem gdzie może być umieszczony nadajnik jest na przykład podwieszany sufit, kasetony lamp lub duże meble, które mają przynajmniej jedną stronę osłoniętą przed wzrokiem (tylna ściana, pod lub na szafie itp.).

Jak wykryć czy ma się pluskwę?

Pluskwę podsłuchową można wykryć za pomocą wykrywaczy podsłuchów, który „nasłuchuje” sygnałów w sprawdzanym obszarze i informuje gdy znajdzie jakiś podejrzany sygnał radiowy. Większość systemów komunikacji bezprzewodowej oparta jest na falach radiowych różnego typu stąd takie wykrywacze są popularnym i skutecznym narzędziem walki z pluskwami.

Co zrobić gdy pluskwa jest, ale z jakiś przyczyn nie nadaje i przez to nie jest możliwa do wykrycia wykrywaczem podsłuchów? Należy uważnie przeszukać pomieszczenie zaglądając we wszystkie miejsca gdzie osoby postronne mogą mieć dostęp. Dobrze jest wejść w rolę podsłuchującego i zastanowić się gdzie sami ukryli byśmy podsłuch w danym pomieszczeniu. Dużym wykrzyknikiem dla nas powinien być każdy znaleziony przedmiot niewiadomego przeznaczenia.

Na naszej stronie możecie dokładniej zapoznać się z tym jak wygląda pluskwa do podsłuchu.

 

 

Tagi: , .

Komentarzy: 4

  1. uważam, że pluskwa do podsłuchu ma dużo więcej zastosowań niż inne już zakamuflowane urządzania. można ją dowolnie ukrywać, chroniąc przed czujnym okiem specjalistów. niewielkie rozmiary to argument, którym pokonuje wszelką konkurencję w różnych gadżetach

  2. patrząc na to z drugiej strony, w takiej pluskwie najważniejsza jest żywotność, mały rozmiar i żeby aktywowała się głosem, żeby nie traciła na ciągłej pracy baterii. moim zdaniem, to jak jak wygląda pluskwa determinuje jej użycie. jedne będzie łatwiej przykleić np pod blatem a inne, większe będą wymagały więcej zachodu

  3. przydatne informacje, kiedyś zastanawiałam się nawet nad jednym urządzneim znalezionym pod moim biurkiem w pracy (szef mógłby miec takie zapędy), ale porównując z opisem to chyba jednak nie była pluskwa 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *