jak wykryć GPS w aucie

Jak wykryć GPS w aucie?

Lokalizatory GPS są mogą być bardzo pożytecznymi urządzeniami – pomagają w kontroli firmowej floty pojazdów, dają możliwość kontroli i zabezpieczenia przed kradzieżą prywatnego auta, są również narzędziem kontroli rodzicielskiej. Niestety jest też mroczna strona użycia lokalizatorów. Każdy z nas może być śledzony bez zgody i wiedzy – wystarczy, że ktoś podłoży nam lokalizator pod auto i już może na żywo śledzić nasze położenie. Poniżej postaramy się przybliżyć jak wykryć GPS w aucie?

Jak działają tego typu urządzenia?

Lokalizatory GPS można podzielić na dwa główne typy: raportujące na żywo i zapisujące przebieg pracy na wbudowanej pamięci. Pierwsze z nich pozwalają na dostęp do aktualnej pozycji w dowolnym momencie, drugie zaś trzeba podłączyć do komputera żeby odczytać z nich przebytą trasę. Urządzenia wysyłające raporty na żywo wyposażone są najczęściej w kartę SIM wykorzystywaną do przesyłania danych. Raportowanie na żywo jest bardzo użyteczne, ale też przyczynia się do możliwości wykrycia lokalizatora.

Gdzie może zostać ukryty lokalizator w aucie?

Lokalizatory są niewielkimi urządzeniami, które w teorii mogą być ukryte w dowolnym miejscu na zewnątrz i wewnątrz pojazdu. W praktyce okazuje się jednak, że lokalizatory umieszczane są najczęściej w kilku miejscach. a zależy to głownie od typu nadwozia, dostępu do auta, nawyków kierującego oraz dostępu do źródła zasilania. Część z lokalizatorów posiada własny akumulator przez co mogą pracować niezależnie, ale czas pracy jest ograniczony i stosunkowo krótki. W celu przedłużenia pracy urządzenia trzeba wyposażyć go w większy akumulator lub podłączyć do zasilania w samochodzie. Powiększenie gabarytów lokalizatora poprzez dodanie pojemnych akumulatorów czy konieczność podłączenia do zasilania są kolejnym czynnikiem ograniczającym ilość miejsc, gdzie można ukryć lokalizator GPS. Miejscem, którym należy się szczególnie zainteresować jest podwozie i zagłębienia w nim, bak paliwa, stalowe elementy pasa przedniego, komora silnika wraz ze skrzynką bezpieczników, akumulator, schowki w kabinie, apteczka i komora koła zapasowego.

Czy wykrywacz podsłuchów może wykryć GPS w aucie?

Wykrywacze podsłuchów mogą być pomocne przy wykrywaniu lokalizatorów, ale należy pamiętać o kilku warunkach. Wykrywacz musi cechować się dużą szybkością przemiatania i wysoką czułością, co pozwoli na „złapanie” krótkich pakietów danych. Dodatkowo urządzenie do wykrywania musi obejmować zakres częstotliwości typowych dla lokalizatorów. Należy również pamiętać, typowe że wykrywacze podsłuchów wykrywają transmisję radiową czyli stan aktywny lokalizatorów (wysyłanie raportów, łączenie się z BTS, logowanie do sieci, „szukanie zasięgu”) i są całkowicie bezużyteczne przeciwko urządzeniom zapisującym na własnej pamięci, które nie są wyposażone w moduł GSM.

Jak my wykrywamy lokalizatory GPS w aucie?

Wykrywanie lokalizatorów nie należy do najłatwiejszych i długo zastanawialiśmy się czy wejść w taką usługę dla naszych klientów. Oprócz profesjonalnego sprzętu oraz doświadczonych techników potrzeba jeszcze czegoś – potrzeba odpowiedniego miejsca w celu wykonania wykrywania. Miejsce to musi być oddalone od innych zabudowań i posiadać kanał lub podnośnik. Wykrywanie transmisji radiowej to tylko połowa pracy, gdyż należy przeprowadzić szczegółową inspekcję fizyczną auta. Kontrolę zaczynamy od umówienia się z klientem w odpowiednim miejscu gdzie możemy sprawdzić sygnały radiowe wychodzące z pojazdu. Do tego celu używamy generatora sygnałów oraz wykrywacza zagrożeń Piranha ST-031M lub Piranha ST-131. Kolejnym etapem jest wizyta u naszego mechanika gdzie pojazd zostaje poddany szczegółowej inspekcji fizycznej. Tak sprawdzony pojazd może wrócić do klienta, który może mieć 99% pewność, że auto nie ma zamontowanego lokalizatora GPS.

Piranha 2 - jak wykryć gps w aucie

Piranha ST-131. Wykrywacz wykorzystywany między innymi przy wykrywaniu lokalizatorów gps.

Podsumowując, lokalizatory GPS nie są urządzeniami łatwymi w wykryciu. Powodem tego jest skomplikowany sposób pracy lokalizatorów, kłopot z jednoznaczną interpretacją wskazań wykrywaczy z powodu potencjalnej bliskości telefonów komórkowych oraz możliwość zastosowania urządzeń nieraportujących. Samo wykrywanie wymaga zastosowania profesjonalnego sprzętu, a nawet to nie daje pewności czy samochód jest czysty, dlatego polecamy skorzystać z pomocy specjalistów.

Tagi: , .

Komentarzy: 40

 1. ja mam auto służbowe, które teoretycznie mogę używać bez ograniczeń, ale założyłem z góry, że gdzieś nadajnik musi być. dlatego nie pozwalam sobie na za dużo swobody. Chociaż, po tym tekście, z ciekawości bym sprawdził, cz moje podejrzenia to prawda

  • Powiem wprost ,jeżeli macie w domu radio to starczy podejść z nim do samochodu ,gdy pojawią się zagłuszenia radiowe to znaczy że mamy nadajnik .

   • Nie jest to prawda. Lokalizator GPS w cale nie musi nic wysyłać w danej chwili, może również być zalogowany do BTS i czekać na ruch, a jedyny przypadek, w którym mógłby wywołać zakłócenia jest wysyłanie raportu SMS i to praktycznie w odległości kilku- kilkunastu centymetrów. Trzeba mieć ogromne szczęście żeby znaleźć dobry lokalizator założony przez przygotowanego technika. Dodatkowo zakłócenia na radiu mogą być wywołane poprzez przypadkowe źródła emisji.

  • Mój prawie ex mąż mi podłożył GPS w samochodzie, jestem pewna na 100 %. Boję się, wiem, że śledzi każdy mój ruch. Proszę, pomocy, gdzie i jak tego szukać?

 2. Nie podejrzewałem, że wykrywanie gps w aucie wymaga takiego zaangażowania i sprzętu…teraz się zastanawiam czy w ogóle podejmować temat…

 3. U mnie w firmie każdy wie, że ma gps w samochodzie i nie muszę tego sprawdzać. To nie jest tak, że pracodawca ma obowiązek poinformować o tym fakcie? Bo jeśli tak to chyba tylko dla celó osobistych można takie urządzenie wykrywające używać…

 4. To może zamiast szukać wstawić jakiś mocny zagłuszacz sygnału. Jak każą postawić samochód na warsztat to będzie się można domyślić o co chodzi i podejrzeć mechanika gdzie zagląda.

  • Tylko że szkoda że to badziewie jest nielegalne. Prawo k mać w służbie złodzei oszustów i wszelkiej maści przekręciarzy. Można by zrobić ustęp do określonej mocy która pokrywała by kulę w promieniu 3-4 metrów ale k..wa po co???

   Weź pod uwagę że nawet jeśli złamać tfu prawo (można kupić tego typu urządzenia nawet za 100 PLN) to żeby to miało sens musi być włączony i zagłuszać w miejscu DOCELOWYM – bo co z tego że zagłuszysz trasę przejazdu skoro ukryta pluskwa GPS może nadać sygnał gdzie się znajduje po wyłączeniu zagłuszania co jest potencjalnie najbardziej cenną informacją do ukrycia przed potencjalnym pseudo-szpiegiem??

 5. Witam,
  Chciałabym skorzystać z państwa usługi, poniżej wysyłam mój adres e-mail do korespondencji i proszę o kontakt.

  Pozdrawiam

  • witam . mam coś podłożone w samochodzie ale nie wiem gdzie to może być jest możliwość zlokalizowania tego urządzenia ? pozdrawiam

  • Wszystko zależy od modelu auta, możliwości technicznych podsłuchu i tego, jaki dostęp do pojazdu ma dana osoba. Nie ma jednej odpowiedzi jak i nie ma jednego rozwiązania. Prosimy o telefoniczny kontakt z naszym technikiem.

 6. Ja mam cos podlozone przez chorobliwie zazdrosnego i zaborczego jeszcze męża. Mam i jestem tego pewna. Tylko nie wiem co i gdzie. Ktos pomoze mi to sprawdzić?

   • hej mam pytanie. pod co podlaczony jest gps skoro przy wyslaniu sms komendy o lokalizacji w aucie zapala sie kontrolka oleju cisnienia. i dlaczego tak sie dzieje

    • Nie wiadomo gdzie może być podłączony (skąd bierze prąd) sam GPS, ale takie zachowanie oznacza, że ktoś podłączył omyłkowo wyjście alarmowe do systemu odłączenia np. pompy paliwa. I teraz zamiast dać sygnał zazbrojenia (np. na kierunkowskazy lub syrenkę), odłącza na chwilę pompę lub coś w tym stylu. Niestety boje się, że to tylko jakiś dobry elektryk wyjaśni.

   • Dzień dobry. Os pewnego czasu podejrzewałam, a wczoraj się utwierdzialm na 100 % w przekonaniu, że mój prawie ex mąż podłożył mi GPS do auta, boję się, bo nie wiem, co może zrobić. Gdzie tego szukać? Jak się pozbyć? Jestem młoda kobieta nie bardzo znająca się na elektronice. Pomocy ?

 7. Proszę o kontakt. Jestem zainteresowana sprawdzeniem w aucie i w domu. Proszę o podanie kosztów tych usług. Pozdrawiam serdecznie.

 8. Zakładanie komukolwiek gps-a bez wiedzy i zgody pod auto jest nielegalne. Niezależnie od tego, czy robi to ktoś z zewnątrz, pracodawca, czy policjant. Ale chyba o tym każdy wie

  • Co jest nielegalne to jest nielegalne dopóki ktoś nie ma świadomości istnienia problemu. Kradzieże i morderstwa też są nielegalne a też się zdarzają. Te pierwsze zwłaszcza -_-
   Więc jak to jest???
   A Ty szaraczku musisz liczyć że jak podejrzewasz że masz pluskwę musisz dokładnie sprawdzać auto co jest czasochłonne i bardzo niekomfortowe… o kwestii finansowej nie wspominając… (wizyty u mechanika lub profesjonalna usługa)
   Można też nabyć detektor który również nie daje w 100% gwarancji znalezienia pluskwy z różnych powodów…

 9. Pora najwyższa swoje auto sprawdzić pod kątem gps. Skoro nie wożę ze sobą telefonu, auto nie posiada elektroniki, nie ma innego wytłumaczenia. Zlecanie śledzenia, bądź wykorzystywanie takich informacji w celu np zastraszania np na cmentarzach to zwyczajny kryminał.

 10. a w tych kradzionych , gdy złodziej chce się pozbyć GPS-a też wykrywacie ?
  świetna usługa.
  Tylko nie piszcie że sprawdzacie że auto nie kradzione …

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *