dom letniskowy zabezpieczenie

Jak zabezpieczyć dom letniskowy przed włamaniem? Zobacz kilka podpowiedzi!

Lato już za nami, a więc na działkach rekreacyjnych czy letniskowych coraz mniej ludzi. To idealna okazja dla złodzieja. Nie tak dawno temu policjanci w Stegnie zatrzymali przestępców, którzy plądrowali pozamykane i czekające na sezon domki. Jak chronić się przed takim procederem i co warto wiedzieć o działaniu złodziei? Zobacz nasz poradnik, który pomoże Ci ochronić dom letniskowy.

Chociaż zwykle wyprowadzamy się z domków letniskowych po sezonie, to nie jesteśmy w stanie zabrać wszystkim sprzętów. Lodówka turystyczna, kuchenka, telewizor, wyposażenie wnętrza czy inne elementy wyposażenia najczęściej zostają w środku. To one padają zwykle łupem przestępców. Tylko skuteczne zabezpieczenie jak fotopułapka czy inna kamera w czujce ruchu WiFi pomoże nam w zabezpieczeniu mienia. A w jaki sposób działają złodzieje?

Idealny moment na plądrowanie opuszczonych domów

Przestępcy czekają, aż zakończy się sezon i zaczynają przechodzić do działania. Kradzieże sezonowe zaczynają się zwykle w listopadzie i trwają do marca. Przez ten czas doświadczony złodziej najpierw obserwuje określone lokum i sprawdza czy na pewno nikt nie kontroluje jego stanu. Jeżeli jego czujność nie jest niczym zmącona – błyskawicznie przejdzie do działania.

Zima to idealny moment na plądrowanie domów, gdyż niewielkie baraki, domki kempingowe, a nawet zwartym budownictwie na letniej działce nie cieszy się zainteresowaniem właścicieli. Dodatkowo złodzieje mogą okraść komórki, w których przechowujemy kosiarki, sprzęt ogrodniczy czy narzędzia elektryczne. Straty we wspomnianej Stegnie oszacowano na ponad 16 tysięcy złotych.

Zamykając więc domek letniskowy pomyśl od razu o odpowiedniej ochronie. Jak zatrzymać falę kradzieży?

przestępca złodziej dom letniskowy

Poza sezonem przestępcy często okradają opuszczone domy na działkach rekreacyjnych (fot. pixabay.com)

Na co zwrócić uwagę, zabezpieczając dom letniskowy

Jeżeli chcesz ochronić dom letniskowy, skup się na początku na standardowych zabezpieczeniach. Kraty w oknach czy drzwiach, system alarmowy lub innego rodzaju „straszaki” zawsze będą działały najlepiej. Postaraj się zastawić też okiennice, a także wywieźć wszystko to, co jesteś w stanie przechować w swojej piwnicy lub garażu.

Ważna jest czujność. Nie zostawiaj domu bez opieki na kilka miesięcy. Dobrze jest co jakiś czas sprawdzać stan naszego mienia, kontrolować zabezpieczenia i po prostu – pojawiać się na miejscu. To może spłoszyć złodzieja, który uzna, że nasz dobytek jest cały czas pod kontrolą i nie będzie łatwo nas okraść.

Na koniec pamiętaj o urządzeniach rejestrujących obraz. Przestępca, który naprawdę się uprze – będzie chciał spróbować okraść Twój dom. W takim przypadku niezbędny będzie montaż urządzeń takich jak kamera w czujce ruchu WiFI czy popularna fotopułapka. W czym pomogą Ci te urządzenia oraz jak działają?

Fotopułapka czy kamera – dlaczego warto w nie zainwestować?

Przede wszystkim fotopułapka GSM nie ochroni przed samym napadem. Złodziej nie będzie miał pojęcia, że dane urządzenie pracuje w miejscu jego „pracy”. Ukryty sprzęt służy do pełnej rejestracji zdarzenia i podjęcia określonych kroków. Po pierwsze – wysokiej klasy fotopułapki czy kamery posiadają specjalny czujnik ruchu. W przypadku skonfigurowania sprzętu z telefonem, urządzenie może powiadomić Cię, że ktoś zaczyna kręcić się po domku. W takiej sytuacji wystarczy powiadomić policję, która udaremni dany napad lub chwyci złodzieja na gorącym uczynku.

Druga funkcja to pomoc w ujęciu sprawców. Nawet jeżeli nie udało się złapać przestępców na gorącym uczynku, to możliwe, że będzie można ich stosunkowo szybko znaleźć. Poznasz ich pełen wizerunek, a także usłyszysz ich słowa. W ten sposób zwiększa się szansa na odzyskanie skradzionych przedmiotów.

Jakie urządzenia możemy Ci polecić? Zacznijmy od fotopułapek. Fotopułapka TV-6440WMA100 z modułem GSM i obsługą 3G to sprzęt uniwersalny, nagrywający obraz o bardzo wysokiej jakości. Ma bardzo szeroki obiektyw (100 stopni), oświetlacz do widzenia w ciemności oraz moduł 3G umożliwiający zdalne przesyłanie zdjęć na telefon lub e-mail. Sprzęt pracuje na jednym zestawie baterii przez nawet 6 miesięcy, a czujnik ruchu pozwala nagrywać wyłącznie wybrane obrazy.

fotopułapka GSM kam 644

Fotopułapka TV 6440WMA100 pozwoli skutecznie monitorować obszar domu letniskowego (fot. materiały własne)

Inna fotopułapka FullHD z obsługą GPS – GUARD1 zapisuje obraz w jakości FullHD, jest w pełni odporna na warunki atmosferyczne (IP66), a jej wyświetlacz pozwala na zarejestrowanie filmów z odległości nawet 25 metrów od miejsca zdarzenia.

Jeżeli na działce masz Internet, ciekawym rozwiązaniem będzie kamera FullHD z WiFi w atrapie czujki alarmowej. Steruje się nią przy pomocy bardzo prostej aplikacji. Jest zasilana z sieci, a więc nie wymaga zmiany baterii. Kąt widzenia urządzenia to 90 stopni. Zapis nagrań FullHD z dźwiękiem, wydajny oświetlacz oraz detektor ruchu pozwalają w pełni ochronić domek letniskowy przed złodziejami.

kamera wifi w czujce

Instalując tę niepozorną kamerę możesz skutecznie zabezpieczyć się na wypadek włamania (fot. materiały własne)

Powyższe urządzenia dają wszechstronne pole do manewru i nadają się do ochrony również mieszkania czy innego obiektu użyteczności publicznej. Świetnie sprawdzą się jako element zabezpieczenia działki budowlanej lub firmy. Z pewnością będziesz zadowolony z ich skutecznej i ciągłej pracy w każdych warunkach.

Tagi: , , , , , .

Komentarzy: 2

  1. Pingback: Malware – złośliwe oprogramowanie. Jak się przed nim chronić? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

  2. Zdecydowanie warto podkreślić, że zabezpieczenie domu letniskowego to proces, który powinien być przemyślany od A do Z. Oprócz technicznych spraw, takich jak kamery czy fotopułapki, nie można zapomnieć o tak podstawowych elementach jak solidne drzwi i okna. Często na działkach rekreacyjnych spotyka się lekkie, drewniane drzwi, które są łatwym celem dla złodziei. Warto więc zainwestować w drzwi antywłamaniowe i okna z dodatkowymi zabezpieczeniami. Oprócz tego, wnętrze domu letniskowego także można zaaranżować w taki sposób, aby zniechęcić potencjalnego włamywacza. Używanie mebli z wbudowanymi schowkami na wartościowe przedmioty to świetny sposób na ich ukrycie. Biurko z tajnymi szufladami czy stół z dodatkowym miejscem na przechowywanie mogą być nie tylko stylowymi dodatkami do wnętrza, ale i praktycznymi rozwiązaniami zabezpieczającymi mienie. Warto także zwrócić uwagę na oświetlenie działki. Inteligentne systemy oświetleniowe z czujnikami ruchu mogą działać jako dodatkowy element odstraszający. Lampy zewnętrzne, które automatycznie się włączają, gdy ktoś wejdzie na posesję, mogą spłoszyć intruza zanim jeszcze dojdzie do próby włamania. Jeżeli zaś chodzi o styl wnętrza, elementy w stylu industrialnym czy nowoczesnym często oferują metalowe akcenty, które mogą działać odstraszająco na złodziei. Nie każdy przestępca będzie chciał ryzykować borykanie się z meblami wykonanymi z solidnych, ciężkich materiałów. Z pewnością zabezpieczenie domu letniskowego to temat wielowymiarowy i warto jest skorzystać z różnorodnych rozwiązań, aby w pełni cieszyć się bezpieczeństwem.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *