zabezpieczyć komputer przed hakerami - code

Jak zabezpieczyć komputer przed hakerami?

Należy zacząć od tego, że nigdy nie uda się nam przewidzieć wszystkich zagrożeń i w 100 procentach zabezpieczyć komputer. Podczas codziennej eksploatacji dochodzą nowe zagrożenia, np. podpięcie zainfekowanego nośnika pamięci, czy celowe działanie osoby trzeciej przenoszącej oprogramowanie szpiegowskie za pomocą pendrive’a. Dodatkowo nie jest możliwe wykrycie od razu wszystkich luk w systemach, które mogą być wykorzystane do ataku. Takie wady wychodzą stopniowo i to właśnie w momencie ich ujawnienia pojawiają się pomysły na ich wykorzystanie. Łatki pojawiają się dopiero po ujawnieniu dziury w zabezpieczeniach czyli po serii ataków.

W naszym dzisiejszym artykule podpowiadamy, jak zabezpieczyć komputer przed hakerami?

Ataki mailowe – bezpieczna poczta e-mail

Każdy chyba wie, że poczta elektroniczna jest potencjalnie jednym z najsłabszych punktów naszego cyberbezpieczeństwa. Odrobina nieuwagi i przy dziesiątkach wiadomości spamu dziennie, przy potwierdzeniach rejestracji na portalach, newsletterach od banków, sklepów i portali łatwo można się złapać na wiadomość, która jest pułapką. Taka wiadomość, może wyrządzić nie tylko szkody wirtualne ale również wstrząsnąć naszym całym realnym światem. Utrata danych logowania do portali społecznościowych to małe piwo, utrata kontroli nad kontami bankowymi czy zasobami dysków twardych to już znacznie większy problem. Należy też wspomnieć o kradzieży tożsamości i potencjalnie katastrofalnych konsekwencjach takiej sytuacji. Bezpieczeństwo poczty składa się z trzech kluczowych czynników: 1. Silnego hasła zmienianego regularnie (Więcej o silnych hasłach możecie przeczytać w poświęconym temu tematowi artykule: Bezpieczne hasło), 2. programu antywirusowego monitorującego pocztę w czasie rzeczywistym 3. Ograniczonego zaufania do otrzymywanych wiadomości. Więcej o silnych hasłach możecie przeczytać w poświęconym temu tematowi artykule.

Jak zabezpieczyć komputer przed hakerami – bezpieczne WiFi

Hasła i ustawienia wpływające na bezpieczeństwo prywatnych sieci WiFi są na nierzadko bardzo słabe i nie stanowią praktycznie żadnej przeszkody dla hakerów. Przy niewielkich nakładach na sprzęt oraz wiedzy łatwo dostępnej w internecie można bez problemu złamać zabezpieczenia wielu sieci, a przez to uzyskać dostęp do internetu oraz zasobów w danej sieci. Należy więc ustawić silne hasło, wyłączyć rozgłaszanie sieci i nie korzystać z pinu WPS, który z racji swojej konstrukcji jest bardzo łatwy do złamania.

A co z publicznymi sieciami wifi tzw. hot-spotów? Ze względu na brak zabezpieczeń i szyfrowania transmisji warto łączyć się z profilu użytkownika o najmniejszych uprawnieniach w dostępie do zasobów komputera. W takim przypadku również nie wysyłamy żadnych wrażliwych informacji, które mogłyby łatwo wpaść w niepowołane ręce.

Wirusy, trojany i złośliwe oprogramowanie

Popularne antywirusy – zwłaszcza te darmowe, też mogą zawierać błędy i „dziury” w bazach wirusów, przez co mogą być podatne na ataki. Należy pamiętać, że nawet najlepsze antywirusy są zawsze krok z tyłu za twórcami nowych typów wirusów – przy pierwszej fali ataków nowego wirusa bezbronne są wszystkie komputery – aż do rozwiązania problemu przez twórców antywirusów i pobrania najnowszej aktualizacji. Wniosek jest prosty – nie ściągać plików z nieznanych źródeł, słuchać podpowiedzi i ostrzeżeń przeglądarek odnośnie odwiedzanych stron, uważać na strony bez szyfrowania. Sygnałem ostrzeżenia powinno być również automatycznie pobieranie pliku przy odwiedzeniu strony. Taki plik należy natychmiast usunąć bez otwierania i przeskanować komputer.

Niepokojące symptomy – mogłeś zostać zaatakowany

Dobrze przeprowadzany atak jest albo praktycznie niezauważalny lub wręcz odwrotnie – wszystko zależy od celu jaki obrał przestępca. Pomocny w ustaleniu czy nie zostaliśmy zaatakowani będzie dziennik zdarzeń, w którym system notuje wszystkie zdarzenia związane z komputerem, np. czy były próby logowania, kto te próby podejmował, jakie aplikacje były uruchamiane, wykaz błędów, itp. Dobrym pomysłem będzie również przejrzenie procesów aktualnie działających na na komputerze. Procesy, które nie mają przypisanego dostawcy czy powiązanej aplikacji należy wyszukać w internecie i zobaczyć, czy już ktoś nie napisał czegoś w temacie ich szkodliwości. W internecie można znaleźć również różne aplikacje pomocne w usuwaniu nawet najbardziej złośliwych programów.

Mamy nadzieję, że dzięki naszemu krótkiemu poradnikowi wiecie już, jak zabezpieczyć komputer przed hakerami. Jeśli macie pytania / sugestie, to zapraszamy do komentowania.

Tagi: , , .

Komentarzy: 12

  1. ja najbardziej się boję, że wykradną mi dane do konta. Loguję się, ale zawsze mam jakieś obawy. Będę jeszcze bardziej ostrożny i sumiennie będę pilnował się Waszych porad

  2. Ja wychodzę też z innego założenia. jeden sprzęt mam do pracy, drugi dp szperania po internecie.
    jak zabezpieczyć komputer? przede wszystkim nie klikać wszystkiego co popadnie. ludzie wchodzą w jakieś linki z okolic końca internetu a potem są zdziwieni. tak nie może być

  3. Bardzo dobre rady jak chronić komputer. Ja ze swojej strony dodał bym jeszcze większą świadomość, bo czasem ludzie zupelnie nie myślą jak przeglądają internet, klikają co popadnie. Myślenie podczas korzystania z kompa to podstawa!

  4. potrzebuję pomocy. bardzo się nie znam na komputerowym świecie, ale mam spory problem. potrzebuję porady, co powinnam zrobić-jak zabezpieczyć laptop przed włamaniami i kradzieżą moich danych. otóż, ktoś od dłuższego czasu, szpieguje każdy mój krok w sieci, przechwytuje zdjęcia z mojego telefonu, nie wiem czy komuś je udostępnia czy sprzedaje, natomiast na swoich twitterowych kontach tak układa posty by z ich treści wynikało, że wie o mnie sporo. wszystko jest w formie prześmiewczej i wulgarnej. zaangażowanych w ten proces jest parę innych osób. staram się to ignorować, ale to, że tego nie czytam nie zmienia faktu, że nie życzę sobie by ktoś mnie śledził i przeglądał każde zdjęcie które zrobię i każdą czynność którą wykonam w internecie. mam też dzieci. nie mogę nie uwieczniać ich dzieciństwa, do czego jestem poniekąd zmuszona. z tym człowiekiem utrzymywałam przez jakiś czas kontakt internetowy. nawet dość intymny. ale szybko ten kontakt się urwał. i wtedy moje podejrzenia które miałam od dawna zaczęły być dla mnie pewne. ktoś kradnie moje dane osobiste. stąd moje pytanie: jakim programem zabezpieczyć swój sprzęt? i ogólnie, co powinnam zrobić w takiej sytuacji. wszystko trwa już bardzo długo. jestem tym zmęczona. i mam dość. będę wdzięczna za każdą poradę.

    • Polecam zgłoszenie na Policję jako nękanie. Trochę sprawa potrwa, ale lepsze to, niż dalej to znosić. Proszę też zatrzymywać wszelkie maile i inną korespondencję, oraz nawet wydrukować jako dowód do ewentualnej rozprawy, gdyby wszystko się „przypadkiem” z komputera wykasowało. Zresztą pewnie zniknie, jak ten ktoś dostanie wezwanie na policję. Ignorowanie pomaga tylko na jakiś czas. Jak zdjęcia się rozejdą po znajomych, to już nie da się tego ignorować. I przede wszystkim nie umieszczać gdzie się da prywatnych zdjęć. Wszystko co się wyśle do internetu już tam zostaje, bo ludzie zaczynają sobie przesyłać. Jak nie używa Pani internetu – to najlepiej fizycznie odpiąć kabel. Każdy antywirus da się obejść, choć trzeba jakiś zainstalować.A co do producenta to od tego są testy skuteczności w pismach komputerowych. Warto też zastanowić się nad wynajęciem detektywa. On zbierze dowody, jakie można potem przedstawić w sądzie. Wszystko to trwa i pewnie sporo kosztuje, ale będzie spokój. Pomijam oczywistą sprawę czyli zmianę wszystkich haseł na trudniejsze. (jak ta osoba dostała się do poczty to pewnie hasło było za słabe) z innego komputera i nie używanie menadżerów, bo one wymagają znalezienia tylko jednego hasła. Imię dziecka to nie jest dobre hasło.

  5. Bardzo dobre rady bo warto pomyśleć co się robi na kompie bo ktoś kliknie na poczcie E-mail jakiegoś maila z zmianą hasła przez przypadek i ktoś może zablokować pocztę i opublikować na poczcie wirusy, bo trzeba myśleć co się robi na kompie.

  6. można powtarzać jak mantrę konieczność zmieniania haseł dostępu, a ludzie i tak robią swoje i nie dość, że tych haseł zmieniają to jescze wszędzie stosują to samo. Jak zwykle mądry Polak po szkodzie

  7. Paulina: zacznij od szkolenia z bezpieczeństwa IT, różne firmy oferują takowe. Poszukaj porady specjalisty bezpieczeństwa odnośnie tego jak zacząć od nowa „cyfrowe życie” a następnie zacznij od zera stosując tym razem nowe nawyki – zacznij od telefonu (nie synchronizuj z komputerem!), nowe konta w sieciach społecznościowych i nie szukaj atencji. Potem komputer – wywal wszystko, co masz po zrobieniu backupu na dysk zewnętrzny i zacznij od zera. Odradzałbym otwieranie plików ze starego dysku na nowym komputerze, bezpieczniej np. importować je do usług Google i tam edytować pliki czy oglądać po przetworzeniu.

  8. Dzisiaj na moją pocztę elektroniczną przyszedł e-mail że ten niby osobnik jest chakerem że ma filmiki o mnie o zadawalaniu że wszystkie dane ma, że mam 50 dni na wpłatę kasy bo jeśli nie to wszystko zamieści że i tak nikt nie dojdzie kim on jest. Dwa e-maile skasowałem i przyszedł następny z innego e-maila o tej samej treści.

    Co mam zrobić???
    Do kogo się udać???

    Czy to zbagatelizować

  9. Ja też w dniu dzisiejszym otrzymałem emaila od hakera z żądaniem wpłaty w ciągu 2 dni 1000 dolarów. Odpisałem hakerowi że tego typu bandyckie zastraszanie jest dla hakera zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do 8 lat. zgodnie z art 269 Kodeksu Karnego.
    Mam nadzieję że ta informacja go otrzeżwi.
    Pozdrawiam
    Zbigniew

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *