Złodziej

Jak złodzieje znakują mieszkania?

Okradanie mieszkań to dla złodzieja proces, do którego trzeba się przygotować. „Specjaliści” w tym fachu najpierw obserwują potencjalny cel, analizują zachowanie domowników i planują kiedy i jak zorganizują włamanie. Jednym ze sposobów przygotowania jest znakowanie. W jaki sposób złodzieje oznaczają mieszkania do włamania? Czy mają jakiś szyfr?

Liczba okradanych mieszkań niestety ciągnie rośnie. W 2019 roku (najświeższe statystyki prowadzone przez policję) doszło do ponad 71 tysięcy włamań. Policjanci podkreślają, że złodzieje kompleksowo podchodzą do przygotowań, oznaczając wcześniej potencjalne cele. Dlaczego to robią?

Dlaczego złodzieje oznaczają mieszkania?

Znakowanie mieszkań to dla złodzieja podpowiedź, w jaki sposób chroniony jest dany obiekt i co można z niego ukraść. Jeżeli przestępcy działają na szeroką skalę, to nie są w stanie samodzielnie zapamiętać wszystkich szczegółów na temat lokatorów i danego mieszkania. Informacje pozyskane w trakcie obserwacji (aktywnej i biernej, niekiedy złodzieje podają się np. za pracowników administracji osiedla, aby kompleksowo sprawdzić jak chronione jest mieszkanie i co się w nim znajduje) nie są zapisywane na kartkach, aby przypadkowo dowody nie trafiły w ręce organów ścigania.

Złodzieje zostawiają więc określone ślady na drzwiach czy ścianie przy mieszkaniu, wydrapując określone symbole lub stosując taśmę klejącą. Ten złodziejski zwyczaj przyszedł do nas z zachodu, głównie z Wielkiej Brytanii. W ten sposób właśnie przestępcy radzą sobie z alarmami zamontowanymi w domach czy zwierzętami pilnującymi posesji.

Powinieneś więc dokładnie obserwować stan mieszkania i reagować natychmiast na rozpoznane znaki. Jakie elementy możesz napotkać i co one oznaczają?

Złodziej

Oznaczenie mieszkania jest dla złodzieja „drogowskazem” (fot. pixabay.com)

Jak złodzieje oznaczają mieszkania do kradzieży i co oznaczają poszczególne symbole?

Złodzieje posługują się językiem symboli, aby łatwiej rozpoznać potencjalny cel kradzieży. Jakie znaki możesz spotkać na swoich drzwiach, ościeżnicy lub ścianie przy drzwiach?

  • Krzyż – taki znak oznacza, że mieszkanie jest „przygotowane” do włamania i złodzieje mają ułożony pełen plan kradzieży.
  • Diament – niezamieszkany budynek lub pomieszczenie magazynowe, które nie jest w ciągłym użytku.
  • Pięć kółek (niekiedy ułożonych z kamyków) – informacja, że w mieszkaniu znajdują się kosztowności i pieniądze. Przekreślone koło to z kolei znak, że mieszkanie nie jest warte włamania i nie ma w nim nic wartościowego.
  • Trójkąt lub koło – oznaka, że w domu mieszka samotny mężczyzna lub kobieta.

Poza tym złodzieje ostrzegają też przed niebezpieczeństwem dla siebie i utrudnieniami w trakcie włamania. Zygzak wskazuje, że posesja lub mieszkanie jest chronione przez psa. W przypadku Y włamywacze podczas rozpoznania zauważyli, że na miejscu pracuje alarm.

Przestępcy starają się też rozpoznać czy i kiedy lokatorzy opuszczają mieszkanie. Jeżeli na zamku znajduje się taśma papierowa, to znak, że obiekt jest obserwowany przez włamywaczy. W przypadku, gdy złodziej zauważy jej nienaruszony stan wie, że nikt nie zamykał i nie otwierał drzwi przez dłuższy czas. Podobnie jest z pozostawionymi na wycieraczce monetami oraz proszku na progu drzwi – jego nienaruszone ślady wskazują, że nikt nie korzysta z mieszkania. Dodatkowo przestępcy wskazują na czas, kiedy w mieszkaniu nikogo nie ma, pisząc np. N (noc) lub NN (niedziela).

W jaki sposób zabezpieczyć się przed kradzieżą?

Przede wszystkim dokładnie obserwuj to, co dzieje się w okolicach Twojego mieszkania. Nie wpuszczaj do środka nieznajomych, a pracowników administracji poproś o okazanie dokumentu legitymizującego ich działania. Jeżeli zauważysz podejrzane znaki na drzwiach czy ścianie – natychmiast wzmocnij ochronę. Możesz też zmienić zamki i powiadomić policję o takim odkryciu.

Zainwestuj też w urządzenia monitorujące okolice mieszkania. Co będzie skutecznie chronić Twój dobytek? Interesującym rozwiązaniem z pewnością będzie kamera w judaszu, wizjer z rejestratorem WiFi i oświetlaczem IR. Sprzęt ten nie rzuca się w oczy. Ułatwi Ci obserwację tego, co potencjalny złodziej robi pod Twoimi drzwiami. Będziesz mógł go rozpoznać już na etapie oznaczania mieszkania. Judasz ten zapewnia łączność bezprzewodową z mieszkaniem dzięki wbudowanemu modułowi WiFi (wystarczy, że zalogujesz się do odpowiedniego systemu z telefonu i możesz zobaczyć co dzieje się pod drzwiami w czasie rzeczywistym). Wizjer ma wbudowany detektor ruchu (nagrywa obraz po wykryciu poruszającego się obiektu), zapewnia nagrywanie w jakości FullHD i 180-stopniowy kąt widzenia obiektywu. Oświetlacz IR pozwala z kolei rejestrować wyraźne materiały również po ciemku.

Złodziej kamera

Kamera w wizjerze to skuteczna ochrona przed złodziejami (fot. pixabay.com)

Opcją do rozważenia jest też kamera na klatkę schodową Alfa ARJ-32 WiFi ukryta w puszce instalatorskiej. To także świetnie zakonspirowane urządzenie, które nie rzuca się w oczy. Składa się z profesjonalnie ukrytej kamery, która posiada obiektyw nagrywający obraz w jakości FullHD i wbudowany detektor ruchu. Alfa ARJ-32 ma też moduł WiFi do łączenia się z urządzeniem w sposób zdalny, w czasie rzeczywistym.

Złodzieje

Niewielka kamera zamontowana w atrapie puszki elektrycznej nie rzuca się w oczy, a pozwala na skuteczną obserwację otoczenia wokół mieszkania (fot. pixabay.com)

Jeżeli zastosujesz dodatkowo alarm i odpowiednie zamki w drzwiach, powinieneś ochronić swój dobytek przed włamaniem. Pamiętaj, żeby dmuchać na zimne i zabezpieczać się odpowiednio wcześnie!

Tagi: , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Zgłoszenie osoby zaginionej krok po kroku – zobacz nasz poradnik - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *