jak wykryć podsłuch

Jak znaleźć podsłuch? Nasze wskazówki!

O wykrywaniu podsłuchów pisaliśmy już dużo ale koncentrowaliśmy się głównie na sprzęcie w tym celu wykorzystywanym. W tym artykule postaramy się przybliżyć jak i gdzie zazwyczaj są ukrywane. Powiemy też o tym jak znaleźć podsłuch, rozpoznać i zneutralizować.

Teoretycznie podsłuch może być ukryty praktycznie wszędzie, a jedynym ograniczeniem jest tylko kreatywność osoby, która go chce zamaskować. Jednak w praktyce ukrycie podsłuchu wiąże się z kilkoma ograniczeniami narzucanymi przez charakterystykę tych niewielkich urządzeń. To, że są małe ułatwia z jednej strony ukrycie ale z drugiej strony generuje problemy takie jak konieczność częstego dostarczania energii, zbierania nagrań itp.. Dlatego kierując się naszymi radami i zachowując rozsądek można będzie zminimalizować ryzyko bycia podsłuchiwanym. W dalszej części podamy najczęściej wykorzystywane sposoby i miejsca ukrywania podsłuchów tak żeby każdy mógł znaleźć podsłuch.

Jak się ustrzec dyktafonów i urządzeń nagrywających rozmowy?

Dyktafon czy inny rejestrator audio nagrywa dźwięki w pewnej odległości od niego i zapisuje na wbudowanym nośniku pamięci. Z racji tego, że dyktafon niczego nie wysyła jest trudny do znalezienia za pomocą wykrywaczy. Jak znaleźć podsłuch tego typu? Musimy pamiętaź, że konieczne jest „zebranie” nagranego materiału, a więc ponownej fizycznej obecności w podsłuchiwanym pomieszczeniu. Na tej zasadzie możemy ocenić ryzyko jakie nas dotyczy. Czy odwiedzające pomieszczenie osoby mają możliwość wielokrotnego wchodzenia do pokoju czy też nie? Jeżeli odpowiedź na to pytanie jest twierdząca to należy przeanalizować obszar do którego dostęp mają osoby postronne i jakie w tym obszarze są możliwości ukrycia obcych przedmiotów. Jeżeli jest to zagracone pomieszczenie, a osoby do niego wchodzące mają swobodny dostęp to należy gruntownie przeszukać całe pomieszczenie sprawdzając każdy przedmiot, w którym jest wolna przestrzeń lub przedmiot, którego nie znamy.

Bardzo pomocny będzie wykrywacz złącz nieliniowych Cayman ST-402 i 4o3, które jednoznacznie określi czy dany przedmiot ma w sobie elektronikę czy też nie.

Użycie nawet najlepszego sprzętu nie gwarantuje nam tego, że 5 minut po wykonanym przeszukaniu ktoś nam czegoś nie podłoży. Dlatego gdy już mamy pewność na poziomie 90%, że w pomieszczeniu nie ma urządzeń nagrywających dźwięk należy wykonać jedną z czynności: ograniczyć dostęp do pomieszczenia, zlikwidować większość niepotrzebnych zakamarków, w których można szybko ukryć dyktafon, ograniczyć obszar pomieszczenia, do którego osoby postronne mają dostęp lub zainstalować monitoring wizualny pomieszczenia i regularnie go przeglądać.

Co, gdy dyktafon wchodzi razem z osobą i po przeprowadzonej rozmowie razem z tą osobą wychodzi? Mam na myśli urządzenia nasobne lub do tego celu zaadaptowane. Nie zawsze możemy kogoś „przetrzepać” przed wejściem, a samo potwierdzenie nie posiadania dyktafonów może być niewystarczające. Rada jest jedna, należy uważać co się mówi. W większości przypadków jedną treść można przekazać na kilka sposobów i należy wybrać ten, który w razie nagrania nie będzie dla nas szkodliwy lub rozmiar potencjalnych szkód wyrządzonych przez nagranie będzie najmniejszy z możliwych.

Podsłuch na żywo – pluskwy radiowe i moduły GSM.

jak znaleźć podsłuch

Podsłuchy to nie tylko nagrywanie rozmów ale też przekazywanie dźwięków na duże odległości w czasie rzeczywistym. W celu tym najczęściej wykorzystywane są istniejące środki komunikacji bezprzewodowej takie jak telefonia komórkowa, sieci bezprzewodowe i fale radiowe w zakresie od 130 do 440 Mhz. Zasada działania podsłuchów tego typu jest taka, że podłożony w pomieszczeniu czy aucie nadajnik  wyposażony w czuły mikrofon (pluskwa) Wysyła drogą bezprzewodową sygnał do odbiornika. W zależności od wykorzystywanej technologii odbiornikiem może być spreparowane radio, skaner częstotliwości lub zwykły telefon komórkowy. Nadajniki mają tyle samo silnych punktów co słabych. Największą słabością jest łatwość wykrycia przekazywanego sygnału i wysoka „energożerność”. Największymi zaletami jest możliwość uzyskania informacji natychmiast w momencie zajścia interesujących zdarzeń i brak konieczności ponownego wchodzenia do podsłuchiwanego pomieszczenia w celu zebrania materiałów.

Jak znaleźć podsłuch na żywo? –  jak chronić się przed pluskwami?

Gdy nie mamy pewności co do tego czy pomieszczenie jest „czyste” należy je przeszukać. Ogólnie zasada jest taka sama jak w przypadku dyktafonów z tym, że tu z pomocą przychodzą nam wykrywacze dostępne na rynku. Sensowne urządzenia, które pomogą znaleźć podsłuch i charakteryzują się wysoką czułością i błyskawiczną reakcją kosztują od 550 do 3500 zł. Są to ceny znacznie niższe niż te, z którymi należy się liczyć chcąc kupić urządzenie do wykrywania dyktafonów. Tak jak wcześniej pisałem pluskwy nadają sygnał gdy są aktywne i to właśnie ten sygnał jest wyłapywany przez wykrywacze, a po sile sygnału można dojść do miejsca ukrycia nadajnika czyli znaleźć podsłuch.

Należy pamiętać, że głośnik, telewizor, radio ani listwa przepięciowa nie powinno niczego nadawać. Oczywiście mamy w domu też urządzenia nadawcze takie jak chociażby router WiFi czy telefony komórkowe. Każdy ze znalezionych sygnałów trzeba sprawdzić i dojść do jego źródła.

Podsłuchy GSM bardzo często montowane są w innych urządzeniach mających dostęp do prądu z sieci elektrycznej. Dzieje się tak dlatego, że technologia wykorzystana w pluskwie potrzebuje dużo prądu żeby wysyłać sygnał. Podłączenie do sieci usuwa problem konieczności ciągłego ładowania urządzeń. Po wykonanym przeszukania należy postępować analogicznie jak w przypadku dyktafonów.

Gdzie mogą być ukryte podsłuchy?

Na zakończenie wymienię tylko kilka z ogromnej liczby możliwych kamuflaży – te często spotykane. Zacznijmy więc od pamięci pendrive, długopisu, breloczka do kluczy – te trzy maskowania mogą chować w sobie zarówno dyktafon, nadajnik ale też kamerę z rejestratorem. Zegar stojący na półce czy wiszący na ścianie, obraz, okładka książki, segregator – to przykłady miejsc gdzie jest sporo wolnej przestrzeni i łatwo mogą posłużyć do zamaskowania urządzenia szpiegującego. Innym sposobem jest podklejenie urządzenia na taśmie dwustronnie klejącej, na przykład pod blatem, pod siedzeniem – wystarczy jeden ruch dłoni by zamontować podsłuch. Należy również zwrócić uwagę na umieszczone w pomieszczeniu ładowarki, stacje dokujące i listwy zasilające – one też mogą być uzbrojone w podsłuch, dyktafon lub kamerę. Teczki, torebki, parasole i zawieszone kurtki również mogą mieć włożony dyktafon i skutecznie nagrywać prowadzone rozmowy.

To tylko maleńki fragment ogromnych możliwości ukrycia podsłuchu w pomieszczeniach, dlatego jeżeli chcemy mieć największą pewność, że pomieszczenie jest czyste to należy rozważyć skorzystanie z usług specjalistów w tej dziedzinie. Zapraszamy do komentowania i zadawania pytań. W razie czego nasi pracownicy mogą również doradzić, kto może profesjonalnie, skutecznie szukać i jak znaleźć podsłuch.

Tagi: , , .

Komentarzy: 18

 1. Przydatny poradnik, disiaj nie wiadomo czego się spodziewać. Ostrożnym warto być zawsze, wiadomo – czym większa odpowiedzialność np. zawodowa, tym bardziej należy o tym pamiętać. Dobrze, że są takie urządzenia, bo to jakby wyścig zbrojeń.

 2. my przy negocjacjach właśnie korzystamy z takiego urządzenia. na początku wywoływało to oburzenie, jednak z czasem spotkaliśmy się ze zrozumieniem. podpisana klauzula to jedno, a być ostrożnym to drugie. Ochrona interesów przede wszsytkim

 3. jak to w przysłowiu o strzeżonym 🙂 chciałem, mam i nie przejmuję się. jestem dzięki temu spokojniejszy i pewniejszy w rozmowach. same plusy.

 4. trzeba być też bardzo ostrożnym przy doborze współpracowników czy ewentualnie personelu. pytani tylko, jak znaleźć podsłuch jak już się taki jeden czy drugi wkradnie? dobrze, że takie teksty powstają.

 5. Ostatnio znalazłam podsłuch w samochodzie służbowym…inni koledzy z pracy również. Ne wiemy teraz czy założyć pracodawcy sprawę sądową. Narzie tłumaczą się tym, że skoro wyraziliśmy zgodę na monitorowanie aktywności przez gps to podsłuch też się do tego wlicza…

 6. No właśnie zastanawiam się czy nie mam jakiegoś podsłuchu w domu . Uzasadniam to tym ze , moj partner wręcz sam twierdzi ze cos takiego zrobił . Początkowo myślałam ze to żart . Jednak wiadomości które mi przekazują są zbyt oczywiste chyba ze ma sąsiada ,który stoi i podsłuchuje pod drzwiami . Teraz pytanie czy mogę być podsłuchiwana przez smart tv ostatnio włącza się sterowanie głosowe automatycznie . Dodam ze w domu nie ma wi-fi. . Drugie to cały czas jest włączony laptop niestety nie mogę sprawdzić bez hasła. ???

  • W celu instalacji oprogramowania szpiegowskiego na smartfonie najczęściej potrzebny jest kontakt fizyczny z urządzeniem. Najprostszą metodą usunięcia może być sprowadzenie telefonu do ustawień fabrycznych lecz nie zawsze to skutkuje. Najlepiej jest przekazać specjalistom telefon do sprawdzenia.

 7. Chciałbym zapytać, gdzie w samochodzie można zamontować posłuch, taki który wysyła dźwięk na bieżąco. Mógł to zrobić jedynie mechanik więc może mieć stały dostęp do prądu. Nie ma możliwości żeby ktoś kilka razy zbierał dane. Samochód jest prywatny.

  • Pani Aniu, prosze mi przybliżyć czym jest n9. Wtedy będziemy w stanie zobaczyć czy jesteśmy w stanie pomóc.

 8. Witam, w jaki sposób mogę sprawdzić samochód czy nie ma on podsłuchu. Mowie o miejscach bardzo nie oczywistych. Chodzi o osobę bardzo sprytna i przebiegła ( oznaki przychopatyczne). To samo w domu gdzie szukać. Poduszki, lampy i inne odpadają.
  Pomocy

 9. Witam. Podejrzewam podsłuchy w domu..
  Kiedyś było się głupim i młodym.. Powiem krótko.. kiedyś robiłam domówki kiedy rodziców nie było w domu.. No i czesto bywało u mnie około 15 osób. Czy jest ktoś kto specjalizuje się tym i mógłby sprawdzić porządnym sprzętem czy nie ma u mnie podsłuchów, czy małych kamerek? Bardzo mi na tym zależy by miec spokojna głowę.. myśle ze to normalne. Z góry prosiłabym by nikt nie hejtowal tego a spróbował pomóc będę wdzięczna :/ 🙂

 10. Na 100 proc. podsłuchiwana, sprawdzana i lokalizowana. Jak to sprawdzić u zgłosić na policję/do sądu? Jeden z podsłuchów znalazłam, ale mam na pewno jeszcze kamerę, podsłuch celowany … i podgląd ekranu mojego iphona. Co mam robić?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *