kierowca - jaka kamera do auta

Jaka kamera do auta? Która najlepsza?

Rejestratory samochodowe zyskują coraz większą popularność. Nic dziwnego, podnoszą nasze poczucie bezpieczeństwa, uwieczniając niebezpieczne sytuacje. W sprawach sądowych często dowód w postaci nagrania stanowi najbardziej wiarygodny materiał. Ponadto, kamery samochodowe mają okazję uwiecznić wiele nietypowych sytuacji takich jak np. spadające meteoryty J. Z pewnością kamery samochodowe mają wiele zalet, tylko którą należy wybrać i czym się kierować – jaka kamera do auta?

Czym się kierować dokonując wyboru kamery samochodowej?

Tak jak w przypadku każdego zakupu i w tym przypadku sposób użytkowania warunkuje wybór produktu. Na czym innym będziemy się koncentrować przy zakupie rejestratora do nagrywania wielogodzinnych tras w nocy, a na czym innym, gdy potrzebujemy go do „pilnowania” auta na parkingu podczas postoju. Kryteria wyboru pozostają takie same. Jednak inne kwestie będą miały znaczenie priorytetowe. Należy pamiętać również o cenie. Jest ona dość istotną kwestią, gdyż ceny rejestratorów wahają się znacząco… ale o tym potem. Więc co jest najważniejsze przy wyborze?

Jaka kamera do auta? Postaw na jakość obrazu!

Kluczowym aspektem wyboru kamerki jest jakość nagranego obrazu. Jest to podstawowa funkcjonalność rejestratora i to na tym parametrze powinniśmy skupić się najbardziej. Po czym możemy poznać, że kamera ma dobrą jakość obrazu? Z pewnością możemy zrobić to na oko. W Internecie funkcjonuje wiele filmików z obrazów z kamer. Przyjrzyjcie się temu, jak kamera nagrywa tablice rejestracyjne czy ludzkie twarze. Są to najbardziej złożone, ale też jedne z istotniejszych elementów, które rejestrator powinien uchwycić. Warto jednak pamiętać, że Youtube kompresuje przesłane pliki, dlatego ich jakość może być nieco gorsza niż oryginalnie. Jeśli jednak nie ufacie własnym oczom, zawsze możemy zwrócić uwagę na szczegółowe parametry.

Przede wszystkim warto sprawdzić rozdzielczość kamery. Im wyższa liczba, tym lepiej. Niektóre kamery samochodowe posiadają jakość HD, są to często kamery z najwyższej półki cenowej. Część z kamer zamiast pełnego Full HD dysponuje o wiele gorszym interpolowanym HD. Warto to sprawdzić. Nie należy też odrzucać kamer o wyjściowo niższej rozdzielczości. W wielu przypadkach, wystarczające do odtworzenia sytuacji na drodze, będą standardowe rejestratory jazdy posiadające 720p. Co jeszcze ma znaczenie?

Z pewnością kąt widzenia kamery. Jest to jeden z głównych powodów, dla którego zwykły smartfon w takich sytuacjach się nie sprawdzi. Kamery rejestrujące obraz powyżej 120 stopni na pewno podołają w terenie. A już 170 stopni jak w kamerze przewodowej DTR-100 to zdecydowanie kąt, który pozwoli uwiecznić również sytuacje na bocznych pasach. Jeśli przewidujemy jazdę podczas nocy możliwe, że przyda nam się kamera do auta z dodatkowym źródłem światła. Dodatkowe oświetlenia LED lub IR mają swoje ograniczenia, ale z pewnością podniosą jakość nocnych nagrań.

Sprawdź też uruchamianie rejestratora

Warto to sprawdzić. Tańsze kamery uruchamia się własnoręcznie za pomocą przycisku, te droższe rozpoczynają pracę w momencie uruchomienia samochodu. Może to być szczególnie ważne dla zapominalskich. Nie chcielibyśmy przecież, aby w przypadku kolizji okazało się, że nic się nie nagrało. Niektórym kupującym również zależy na aktywacji kamery podczas postoju, by w razie uszkodzenia na parkingu można było uwiecznić całą sytuację. Dzięki czujnikowi ruchu takie kamery jak samochodowy rejestrator zdarzeń BX1500+ nagrają incydent. Rejestracja rozpoczyna się dzięki aktywacji czujnika przeciążeń, gdy ktoś uderzy w auto lub w poprzez detekcję ruchu wokół, co z kolei zabezpieczy przed wandalizmem lub przytarciami.

 Pamięć i nadpisywanie

Jeśli dalej stawiacie sobie pytanie: jaka kamera do auta, to zapraszamy do zapoznania się z kolejnymi wskazówkami J Praktycznie żadna dostępna na rynku kamera nie posiada własnej, wbudowanej pamięci. Dlatego warto sprawdzić, jakiej objętości karty pamięci są w zestawie i jakie są przez kamerę obsługiwane. Ciężko wykalkulować, ile godzin nagrań zmieści się na danej karcie, gdyż wiele zależy od jakości nagrania, kodeków i wielu innych kwestii.  Możemy natomiast przyjąć pewne założenia.

Zakładając, że kamera nagrywa w jakości HD (720) to na 16 GB karcie powinno się zmieścić 2-3 godziny nieprzerwanego nagrania. Są też kamery do auta, które posiadają gniazdo pamięci kart SD, dzięki czemu możliwe jest nagranie nawet kilku dni jazdy. Co potem?  Rozpoczynamy kolejną pętle nadpisu. Jest to również niezwykle ważna funkcja, która powinna być już standardem. Funkcja pozwala zachować ciągłość nagrań, dzięki nakładaniu nowego materiału na poprzedni. Ma to swoje wady i zalety. Należy zawsze pamiętać o zgraniu ważnego fragmentu, inaczej może on zostać nadpisany. Z drugiej strony, taka opcja uwalnia nas od obowiązku częstej archiwizacji nieistotnych nagrań i gwarantuje nieprzerwane nagrywanie.  Jest jeszcze trzecie rozwiązanie. Niektóre droższe kamery samochodowe np. Winycam V300, posiadają funkcje detekcji obciążeń, która analizuje przyspieszenie, hamowanie i zakręty. W momencie gdy kamera zarejestruje nietypowe zachowanie na drodze, automatycznie dokonuje trwałego zapisu materiału. Dzięki temu na nagraniu nie zostanie nadpisany inny obraz i nie musimy się obawiać o utratę dowodów zdarzenia.

Dodatkowe funkcjonalności

Rejestratory mogą mieć jeszcze kilka innych dodatkowych opcji wartych uwagi. Niektóre droższe modele posiadają wbudowaną funkcję GPS, często przydatną w przypadku spraw sądowych. Taki GPS zbiera dane na temat całej przebytej trasy oraz prędkości jazdy. Jednak i ta opcja ma swoje minusy. Szczególnie boleśnie możemy się o tym przekonać gdy na nagraniu z kolizji, której byliśmy ofiarą, uwiecznimy przy okazji swoją nieprzepisową prędkość jazdy. Inną ciekawą opcją w droższych rejestratorach może być również rejestrator dźwięku. Może się to okazać pomocne, gdy chcemy nagrać komentarz do danej sytuacji na drodze. Należy w takim przypadku zawsze pamiętać o tym, by poinformować współpasażerów o tym, że ich rozmowy są nagrywane.

Budowa urządzenia

Przed zakupem kamery samochodowej warto sprawdzić również inne kwestie związane z budową urządzenia.  Dobrze, jeśli rejestrator posiada jeden z dwóch podstawowych rodzajów złącz (micro) USB lub HDMI. Przy zakupie warto również przyjrzeć się możliwościom mocowań sprzętu i regulacji głowicy. Sprawdźmy również odporność urządzenia na wysokie temperatury. Tańsze, chińskie rejestratory mogą się zwyczajnie przegrzać i odmówić współpracy. Wielkość urządzenia też ma znaczenie. Po pierwsze, duża kamera w większym stopniu ograniczy widoczność podczas jazdy. Może być to szczególnie istotne, kiedy do szyby mamy już przyczepiony telefon i GPS. Wtedy na szybie zaczyna robić się już tłoczno. Drugą kwestią jest to, że duża kamera może wzbudzać niepożądane zainteresowanie, co może wiązać się z większym prawdopodobieństwem kradzieży.  Przed zakupem warto też dokładnie przyjrzeć się metodzie mocowania. Większość kamer na rynku jest mocowana do szyby w pojeździe za pomocą przyssawki, jednak są dostępne też inne rozwiązania. Jedną z dość powszechnych opcji jest taśma z klejem.

Jaka kamera do auta – koszty zakupu

Ceny rejestratorów jazdy wahają się ogromnie. Możemy znaleźć na rynku rejestratory od nawet 50 zł do urządzeń mocno przekraczających 2 tys. zł. Czy w przypadku rejestratorów jakość przekłada się na cenę? Naszym zdaniem zdecydowanie nie warto skupiać się na rejestratorach poniżej 200 zł. Dlaczego? Przede wszystkim to, na czym oszczędzimy, to jakość nagrania, a jest to przecież najważniejsza funkcjonalność rejestratora. Jeśli komuś zależy na porządnej optyce i dodatkowych funkcjach, powinien przygotować się na wydatek rzędu 500 zł. Natomiast naprawdę solidne rozwiązania mogą nas kosztować 1000 zł w górę. Oczywiście jak w każdej dziedzinie znajdziemy nieproporcjonalnie drogie urządzenia, dlatego zawsze należy zwracać uwagę na parametry i porównywać je z innymi kamerami w tym samym przedziale cenowym.

Kwestie prawne związane z nagrywaniem rejestratorem jazdy

Najczęstszym motywem do zakupu rejestratora jazdy jest wykorzystanie nagrań do udowadniana winy podczas kolizji. Czy taki materiał może zostać wykorzystany w sądzie lub jako dowód dla ubezpieczycieli czy policji? Oczywiście! Lepiej jednak wstrzymać się od jakiegokolwiek rozprzestrzeniania nagrań.  Kwestia publikacji wizerunku uczestników wydarzenia drogowego również jest dość sporna.

Podsumowując, jest wiele kwestii, które warto barć pod uwagę podczas zakupu kamery do samochodu. Przede wszystkim sprawdźmy rozdzielczość, kąt obiektywu, kwestie zasilania, pamięć, oraz montaż rejestratora. Poza tym zastanówmy się również, na których dodatkowych funkcjach takich jak GPS czy tryb parkowania nam zależy. No i ostatecznie określmy budżet. Mamy nadzieję, że z pomocą naszego artykułu znaleźliście odpowiedź na pytanie „jaka kamera do auta”.

Tagi: , .

Komentarzy: 8

  1. Vinycam ma zdecydowanie najlepsze opcje i najlepsza funkcjonalność- nadpisywanie i absolutny must have detekcja, niesamowita oszczędność. Sprzęt tylko pożyczony, ale kto wie,może zdecyduje się na zakup…?

  2. Bardzo przydatny poradnik o kamerkach. To lubię u Alfatronika, nie tylko najlepszy sprzęt (sam używam kamerki przwodowej, mi wystarcza), ale i pomoc i po prostu fachowość oraz obeznanie w tym co robią (ale przysłodziłem ?)

  3. Kamery odmieniły sytuację na naszych drogach. policjanci często musieli ferować wyroki w bardzo skomplikowanych sytaucjach, a teraz odtworzenie wideo i wszystko jasne. i tak na naszych oczach kamera do auta zmieniła się z gadżetu po standard. Nie zadowala mnie niska jakość, dlatego z zainteresowaniem przeczytałem poradnik, jako zawodowy jeżdżący po europie muszę to mieć

  4. trzeba też zwracać uwagę na to, jak jest sprzęt montowany. mój kumpel ściągnął sobie „najlepszego” chińczyka i musiał używać szarej taśmy 🙂 wylądował w końcu w koszu i przyznał, że był to niepotrzebny wydatek 🙂

  5. Tak jak GO PRO wśród sportowych kamer jest najlepszą marką ,tak wśród kamer samochodowych BlackVue. Różnych wynalazków na rynku jest cała masa z papierowymi super specyfikacjami, ale diabeł tkwi w szczegółach. Sprzęt do samochodu musi spełniać określone wymagania i pracować w skrajnych warunkach temperaturowych. To samo dotyczy kart SD, których większość jest przystosowana do pracy w 20 stopniach C .

  6. obecnie kamera do auta to chyba sprzęt obowiązkowy, miałem jakiś czas temu sytaucję sporną z policją, wszyscyb ostrzegali żeby nie iśćc z nimi do sądu, bo tam ręka ręke myje ale dzięki nagraniu wygrałem sprawę. Przydaje się naprawdę w różnych sytuacjach i nie wybrażam sobie teraz nie mieć kamery

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *