jakie są narkotyki

Jakie są narkotyki? Jak je wykryć?

Obecnie nikogo nie trzeba przekonywać o tym jakie są narkotyki naprawdę, o szkodliwości ich działania i o tym, że to zagrożenie jest obecne w otaczającym nas świecie. Pomimo tego, że świadomość społeczna jest coraz większa młodzi ludzie sięgają po narkotyki coraz częściej. Często sięgają po narkotyki pod naciskiem grupy rówieśniczej i godzą się ze strachu przed wykluczeniem, z chęci poznania nowych doznań lub zrzucenia z barków ciężaru codziennych kłopotów.

Jakie są sygnały, które mogą świadczyć o zażywaniu narkotyków?

Bardzo często rodzina zażywających narkotyki nie jest świadoma tego, co się dzieje. Zwłaszcza na początku osoby zażywające narkotyki dobrze ukrywają to, co robią. W stanie odurzenia wprowadzają się w czasie, gdy przebywają poza domem, przez co w kontaktach z bliźnimi nie zdradzają żadnych niepokojących symptomów. Z czasem jednak pojawiają się sygnały, które powinny być bardzo silnym sygnałem alarmowym. Sygnałami takimi mogą być różne przedmioty znajdowanie w otoczeniu osoby, którą podejrzewamy o zażywanie środków odurzających. Należy zwrócić uwagę na małe woreczki strunowe, które są często zanieczyszczone od środka resztkami pochodzenia roślinnego, proszkiem, grudkami lub mazistą substancją. Podobnie jest z zanieczyszczoną folią aluminiową – ona też może być wykorzystywana do przechowywania narkotyków podzielonych na porcji. Zapach odzieży również może wiele powiedzieć. Częsta woń rozpuszczalników może świadczyć o inhalacji klejów na bazie butaprenu – czemu też towarzyszą poklejone worki. Charakterystyczny zapach, podobny do potu, może informować o posiadaniu i paleniu marihuany – obecność szklanych lufek do papierosów, wielu zapalniczek, woreczków strunowych, fajek wodnych może być potwierdzenie naszych przypuszczań. Igły, strzykawki, i opalane łyżki powinny być dużym wykrzyknikiem dla rodzica, który je znalazł. – mogą świadczyć o uzależnieniu od narkotyków podawanych dożylnie. Należy również zwrócić uwagę na wypowiadane słowa podczas rozmów telefonicznych i innych sytuacji. Wiele narkotyków i czynności związane z ich zażywaniem mają swoje subkulturowe nazewnictwo, np. koks, pixy, lot, siuwaks, smażyć, kminić zielone, koperek, hela, jarać, metka, i wiele, wiele innych.

Niestety, nie da się wymienić wszystkich takich „znaków”, a co gorsza może nie wystąpić żaden z wymieniony i nie świadczy to, że dana osoba nie ma kontaktu z narkotykami. Należy być czujnym i regularnie kontrolować zachowanie bliskich. Trzeba również zadbać o dyskrecję swoich działań, gdyż łatwo mogą być one odebrane jako naruszenie prywatności itp. i zniszczyć zaufanie.

Jak rozpoznać zachowanie osób po narkotykach?

W zależności od rodzaju środka psychoaktywnego jego oddziaływanie na osobę zażywającą, jest bardzo różne. Każdy spodziewa się, że osoba pod wpływem narkotyków zachowuje się nieracjonalnie, jest hiper pobudzona lub ma zaburzenia postrzegania rzeczywistości. Taki obraz pokazywany jest również w filmach, ale prawda może wyglądać zupełnie inaczej. Narkotyki mogą, na przykład zamienić osobę zamkniętą z problemami w kontaktach, w duszę towarzystwa – osobę lubianą, z którą każdy się śmieje i dobrze spędza czas. W pierwszej chwili rodzice mogą pomyśleć „wreszcie nasz syn się odnalazł”, „nasza córka poznała super znajomych i wszyscy ją lubią”. Niestety takie zmiany wyglądające na poprawę mogą nieść ze sobą uzależnienie i wyniszczenie organizmu w niedalekiej przyszłości.

Jakie są narkotyki? – popularne rodzaje

Substancji psychoaktywnych jest bardzo wiele, poniżej przybliżymy tylko najbardziej „popularne” z nich, które są stosunkowo łatwo dostępne w naszym kraju.

Opiaty

Narkotyki z grupy opiatów to tak zwane opiaty czyli alkaloidy opium. Pozyskiwane są z soku niedojrzałych makówek. Najsilniejszym z narkotyków z tej grupy jest opioid Heroina, wprowadzająca w stan euforii, niewrażliwości na przykre doznania i silnie podnosząca empatię i otwartość na ludzi. Oddziaływanie na układ nerwowy powoduje również zniesienie odczuwania bólu. Stosujący ją ludzie szybko popadają w uzależnienie psychiczne i fizyczne – nawet po jednym zażyciu. Uzależnienie od heroiny nazywane jest heroinizmem i w szybkim tempie prowadzi do społecznej i psychicznej degeneracji. Początkowo poprawa oceny w oczach otoczenia szybko przeradza się w całkowite wykluczenie. Osoby uzależnione ograniczają swoją aktywność do zdobycia  kolejnej działki narkotyku, zaniedbując relacje z otoczeniem, higienę, zdrowie i wszelkie sprawy wymagające poświęcenia czasu. Odstawienie narkotyku powinno być prowadzone pod ścisłym nadzorem lekarza gdyż może prowadzić do zapaści, a nawet skończyć się śmiercią. Inne efekty odstawienne to wymioty, biegunka i silny ból kości porównywalny z tym, który towarzyszy złamaniom.

Do tej grupy narkotyków należą również morfina, kodeina, papaweryna, narkotyna, tebaina. Substancje te są wykorzystywane w medycynie do uśmierzania bólu i walki z uzależnieniem fizycznym od innych substancji. Ciekawostką może być to, że pochodne ketaminy wchodzą w skład leków bez recepty na kaszel, np. Thiocodin.

jakie są narkotyki - uzależnienieW zależności od sposobu przyjmowania narkotyku, na ciele osoby mogą choć nie muszą znajdować się ślady po wkuciach. Charakterystyczne jest również sinienie palców i  mocne zwężenie źrenic.

Heroinizm prowadzi do psychicznej i socjalnej degeneracji człowieka uzależnionego. Osoba uzależniona jest skupiona wyłącznie na zdobyciu heroiny, przestaje dbać o wygląd, higienę, zdrowie i inne sprawy wymagające poświęcenia czasu, koncentracji oraz bycia w stanie trzeźwości umysłowej.
Odstawienie heroiny w przypadku uzależnienia fizycznego powoduje wystąpienie reakcji abstynencyjnej, która objawia się: wymiotami, drżeniem mięśni, biegunką, bólem kości porównywanym do „łamania”, zapaścią i może nawet zakończyć się śmiercią.

Jakie są narkotyki: kokaina

Narkotyk ten pozyskiwany jest z liści krzewu Koki czyli Krasnodrzewu pospolitego. Kokaina to ester metylowy benzoiloekgoniny wykazujący podobieństwo do kokatylenu, atropiny czy skopolaminy. Narkotyk ten ma duży potencjał uzależnienia psychicznego. Głównym efektem działania na organizm jest: rozszerzenie źrenic, silny skurcz naczyń i co za tym idzie wzrost ciśnienia tętniczego, zaburzenie rytmu serca, rozkurcz oskrzeli, zahamowanie perystaltyki jelit i zahamowanie wydzielania śliny. Zażywający narkotyk może odczuwać pobudzenie, uczucie euforii jak również mieć omamy wzrokowe i słuchowe.

Beznodiazepiny

Potocznie nazywana jest tak rodzina leków o działaniu przeciwlękowym, uspokajające, nasenne, przeciwdrgawkowe. Środki te zostały wprowadzone do użycia medycznego w 1960 r zastępując bardziej szkodliwe barbiturany. W grupie tej znajdują się leki takie, jak diazepam, lorazepam, alprazolam, midazolam,estazolam, temazepam, nitrazepam, klonazepam, flunitrazepam, bromazepam. Przy przedawkowaniu leków z tej grupy podawany jest flumazenil będący ich przeciwieństwem. Leki te charakteryzują się niskim ryzykiem uzależnienia. Badania wykazały, że leki takie jak klonazepam u osób przyjmujących lek intensywnie przez okres dłuższy niż miesiąc, mogą powodować uzależnienie u 0,1 – 2 % badanych. Ryzyko silnego uzależnienia psychicznego i fizycznego jest wyższe u osób ze skłonnościami do uzależnień lub będących na terapii odwykowej od innych substancji.

Odstawianie leków u osób uzależnionych musi być pod ścisłym nadzorem lekarza ze względu na niebezpieczne dla życia efekty odstawienne. Bardzo niebezpieczne jest również mieszanie akloholu lub babrituranów z lekami benzodiazepinowymi ze względu na bardzo mocne działanie depresyjne na ośrodkowy układ nerwowy, co może doprowadzić do śpiączki i śmierci.

Objawy zatrucia to: senność, oczopląs i brak zbieżności oczu, śpiączka, sinica, drgawki, spłycenie oddechu. Ostre zatrucie bardzo rzadko kończy się zgonem, jednak zatrucia mieszane (plus etanol, barbiturany) mogą być bardzo niebezpieczne.

MDMA – Ecstasy

Narkotyk ten zdobył popularność wśród młodych ludzi poprzez wpływ jaki ma na zażywającą osobę. Główne efekty działania to pobudzenie, euforia, podwyższona empatia, otwartość na ludzi. Narkotyk również intensyfikuje odbiór odbioru bodźców zewnętrznych takich jak muzyka, ruch, dotyk. Zmienia również odczucie upływającego czasu sprawiając, że przyjmujący ecstasy mają wrażenie spowolnienia lub całkowitego zatrzymania czasu. Zażywający mają często łagodne halucynacje, odczuwają również suchość w ustach i szczękościsk.

MDMA tak, jak inne pochodne amfetaminy powodują silne uczucie euforii, co może mieć wyraźny wpływ na potencjał uzależniający psychicznie tego środka. Jednak jak podaje Wikipedia – z badań Davida Nutta z brytyjskiej Komisji Doradczej ds. Nadużywania Narkotyków, MDMA jest jednym z najmniej groźnych substancji psychoaktywnych. W tej klasyfikacji, w której ujęte jest 20 substancji, MDMA zajmuje 18 miejsce (alkohol miejsce 5). Oczywiście klasyfikacja ta nie powinna być żadną zachętą do zażywania MDMA w odniesieniu do alkoholu, chociażby ze względu na szkodliwe oddziaływanie na organizm człowieka i ryzyko śpiączki lub nawet śmierci. Podczas zażywania ecstasy szybko występuje tolerancja na działanie psychoaktywne, przez co trudniej jest osiągnąć oczekiwany rezultat, nie podnosząc dawki przyjmowanego narkotyku. Z tego powodu może dochodzić do zatrucia organizmu przez przedawkowania narkotyku. Efektem tego może być hipertermia, atak padaczkowy, śpiączka i śmierć.

Ecstazy przyjmowane przez osoby z chorobami układu krążenia jest wyjątkowo ryzykowne. Przyczyną śmierci może być również hiponatremia wywołana przyjmowaniem dużej ilości wody i silnym poceniem się związanym z wysiłkiem fizycznym, np. podczas wielogodzinnego tańca. Duży wysiłek połączony z wysoką temperaturą otoczenia może również prowadzić do hipertermii, która w połączeniu z innymi czynnikami może zabić – głośna sprawa „przegrzanych” osób, które umarły po zażyciu tabletek „Ufo”.

Sygnałem alarmowym powinny być dla rodziców naprzemiennie występujące po sobie fazy pobudzenia, euforii oraz przygnębienia, złego samopoczucia. Cykle te są podobne do stany towarzyszącemu piciu alkoholu i kaca dnia następnego. Efekty odstawienne MDMA są nieprzyjemne. Kolejnym symptomem

Poza efektem uzależnienia psychicznego, ryzykiem uszkodzenia nerek i śmierci z powodu hiponutremii lub hipertermii nie udowodniono w badaniach szkodliwego działania MDMA na ludzki umysł. 😉

Konopie siewne/indyjskie – marihuana

Marihuana jest narkotykiem bardzo powszechnie spotykanym. Pomimo tego, że w Polsce jest nielegalny, nie kojarzy się tak źle jak twarde narkotyki, a widok osoby palącej skręta na ogół nie powoduje oburzenia. Co to legalności konopii nie ma w Unii Europejskiej jednomyślności. W krajach takich jak Holandia czy Czechy środek ten jest częściowo legalny, a we wszystkich krajach Unii można dostać legalną formę medyczną związków zawierających THC.
Tetrahydrokannabinol (THC)– to psychoaktywny  związek zawarty m.in. w Konopii siewnej i jej krewnej Konopii indyjskiej. Jest on odpowiedzialny za doznania takie, jak relaksacja, głębokie odprężenie, poprawa nastroju, wyciszenie, odsunięcie problemów i działanie przeciwbólowe. Związek ten jest obecny w narkotykach takich jak marihuana, squn – czyli tuningowana marihuana innymi związkami chemicznymi podnoszącymi jej „użyteczność” i haszysz.

marihuana

Wyniki przeprowadzonych badań, nie stwierdzają jednoznacznie szkodliwości przyjmowania marihuany. Co ciekawe stanowisko WHO mówi o niższej szkodliwości dla zdrowia niż legalny tytoń czy alkohol. Zdania na temat potencjału uzależnienia fizycznego są podzielone, a prawdopodobną przyczyną takiego stanu jest wystąpienie tolerancji odwrotnej przy regularnym zażywaniu narkotyku.  Tolerancja odwrotna występuje gdy potrzeba coraz mniejszych dawek środka w celu osiągnięcia zamierzonego efektu działania. Z drugiej strony są opinie o wysokiej szkodliwości. Na Wikipedii możemy przeczytać, że badania zespołu T.H.M Moore, S. Zammit, A. Lingeford-Hughes, T.R.E. Barnes, P.B. Jones, M. Burke, G. Lewis potwierdzają tę tezę. Przy intensywnym i długotrwałym stosowaniu może dochodzić do zaburzenia snu, zespołu apatycznego, ograniczenia kontaktów z ludźmi, zaburzenia pamięci i koncentracji.

Istnieje ryzyko uzależnienia psychicznego- jak podaje WHO ryzyko waha się od 10 do 30 % u przyjmujących marihuanę.

Marihuanę można palić lub jeść jednak ta pierwsza metoda jest znacznie łatwiejsza do wykrycia przez otoczenie. Marihuana ma charakterystyczny zapach, który jest bardzo intensywny nawet przy nie wielkiej ilości narkotyku. Spalaniu suszu towarzyszy wydzielanie dużych ilości dymu i „nasiąkania” zapachem odzieży, włosów, i innych przedmiotów.  U zażywających marihuanę można wykryć jej obecność nawet przez 14 dni od przyjęcia jednorazowej dawki.

Jak wykryć narkotyki?

Skoro już wiemy jakie są narkotyki, to pora poszukać odpowiedzi na pytanie: jak je wykryć? Z pomocą w wykrywaniu narkotyków przychodzą testy na narkotyki. Urządzenia wykorzystywane do wykrywania obecności narkotyków są bardzo różne – od jednorazowych testerów do urządzeń wielokrotnego użycia. Rozpiętość cenowa jest ogromna i dlatego poniżej przedstawię testery „dla ludzi” czyli te, których cena nie szybuje wysoko, a jednocześnie charakteryzują się wygodą użytkowania i najwyższą skutecznością.

Test narkotykowy DrugWipe jest idealnym wyborem dla osób podejrzewających, że ktoś w ich otoczeniu może zażywać narkotyki. Są łatwe w użyciu, w zależności od wybranego typu wystarczy kontakt testera ze śliną, skórą, potem lub rzeczami osobistymi podejrzewanej osoby żeby szybko i jednoznacznie określić czy miała ona kontakt z narkotykami. Do przeprowadzenia testu wystarczą bardzo małe ilości narkotyków na przykład rozpuszczone w 20 micro litrach śliny. Po zaledwie jednej lub dwóch minutach w oknie kontrolnym pojawi się wynik. Cena testerów tego typu waha się od 90 do 150 zł przez, co są dostępne dla każdego, a potwierdzeniem skuteczności jest wykorzystanie ich przez różne służby.

Tagi: .

Komentarzy: 9

  1. Ważna jest rozmowa i wspólny czas. Ja szukałem rozpaczliwie wspólnego hobby i przeszliśmy przez modelarstwo, gry i marsze na orientację. Mogę z dumą powiedzieć, że znam sojego syna i rozumiem. Wiem co go trapi, ale stram się doradzać, a nie narzucać swoje wizje.

  2. dostępność narkotyków poraża. Ciągle się słyszy w tv, że zalewają wszystkie miasta, miasteczka i wsie. Często zmiany są nieodwracalne i pustoszą organizm. Edukacja, która otworzy oczy młodym ludziom musi być przemyślana i działać na wyobraźnie. Szybkie wykrycie tego, że ktoś eksperymentuje z tym świństwem daje nadzieję, że uda się to przerwać i uratować człowieka przed upadkiem.

  3. nie jesteśmy omnibusami, nie wszyscy wiedzą jakie są narkotyki dlatego czym bardziej kompleksowy test tym lepiej. Dobrze mieć takie coś

  4. Czasami rozmowy już nie wystarczają.. Moja znajoma ma syna nastolatka, który zaczął się dziwnie zachowywać, gadał od rzeczy i jakiś nerwowy był. Probowali z nim rozmawiać, ale to nic nie dawało. Zrobili mi test i się okazało, że jest pod wpływem.. teraz chłopak się leczy i może jeszcze coś z będzie.

  5. Dobrze, że temat poruszacie. Zostaje kwestia rozszerzenia zastosowania testów, bo skoro powstają cały czas nowe substancej, to powinny być nowe sposoby ich wykrywania

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *