nagrania 360 stopni

Kamera Sferyczna czyli sposób na nagrania 360 stopni

Kamera sferyczna – nagranie 360 stopni

Kamera sferyczna Samsung gear360

Samsung gear360.

Jakiś czas temu pojawiła się w internecie nowinka techniczna, która umożliwiała obserwację w 360 stopniach. Kamera sferyczna i współpracujący zespół kamer GoPro, a później nagrania z nich. Szczerze powiem, że pierwszy kontakt z tego typu nagraniami zrobił na mnie ogromne wrażenie. Różne rozwiązania umożliwiające uzyskanie podobnego efektu, dostępne już są dla zwykłych ludzi choć nadal są dość kosztowne – ceny zaczynają się w okolicach 2000 zł i szybują wysoko. Co może taka kamera i dlaczego jest taka interesująca. Otóż kamera sferyczna pozwala na nagranie wszystkiego dookoła siebie. Osoba oglądająca nagranie może swobodnie zwrócić się w interesującą stronę dokładnie tak jakby obróciła obiektyw kamery, tak jakby znajdowała się w centrum wydarzeń. Również na targach CEBIT spotkaliśmy się z tego typu rozwiązaniami oraz z takimi, które pozwalały na przekazywanie obrazu na żywo poprzez internet oraz kontrolę w 360 stopniach bez konieczności obracania obiektywu.

Kamera sferyczna: na czym to rozwiązanie polega?

Efektu 360 stopni nie da się uzyskać bez pomocy programów komputerowych, które łączą ze sobą i przetwarzają obraz z kilku kamer. Kamery szerokokątne lub kamery sferyczne pracują jednocześnie nagrywając to, co się dzieje dookoła nich, następnie obraz jest przekształcany komputerowo i łączony w jedno nagranie. Dzięki temu obserwator otrzymuje możliwość zwrócenia się w dowolnym kierunku tak jakby obrócił głowę. Dzięki tej technologii widz może interaktywnie wpływać na to co wyświetla się na monitorze. W świetlaną przyszłość tej technologii wierzą takie wielkie firmy jak Samsung ze swoim Gear 360, LG z 360 CAM, Ricoh THETA S czy GoPro Hero4 x 6. Jakie możliwości za tym idą?

Na początek oczywiście przychodzi na myśl wykorzystanie tych urządzeń do nagrywania sportowych wyczynów, na przykład na motocyklu, podczas lotu samolotem czy jazdy rollercoasterem, jednak można również wykorzystać tego typu urządzenia bardziej „odpowiedzialnie”, na przykład do monitoringu pomieszczeń. Przewagą tego typu rozwiązań jest to, że nie trzeba kierować obiektywu w dany punkt i nie trzeba kilku kamer by objąć monitoringiem każdy punkt pomieszczenia. Kamera sferyczna z możliwością wysyłania obrazu przez internet dodatkowo poszerza możliwości zastosowania jako urządzenie do monitoringu. W dowolnym momencie użytkownik z dowolnego miejsca na świecie może zobaczyć w 360 stopniach to co dzieje się w miejscu gdzie umieszczona jest kamera sferyczna.

Zobaczcie Sami na efekty użycia 6 GoPro Hero4.

Tagi: , .

Komentarzy: 2

  1. W końcu wiem jak to działa. Kamera sferyczna meeega sprzęt i fajna sprawa.Marzyło by się o czymś takim, ale te koszty, eh może kiedyś zarobię. Trzymajcie kciuki 😀

  2. dzięki takim sprzętom zwiedziłem więcej pięknych miejsc na świecie niż mogłem sobie wymarzyć. Może to nie to samo, jak dotknąć i poczuć, ale na mnie robi ogromne wrażenie. Szczególnie np. dobrze to wygląda we wnętrzach historycznych czołgów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *