Komputer pracownika – jak go skutecznie sprawdzić?

W czasie powszechnej pracy zdalnej komputer pracownika powinien być przez ciebie systematycznie sprawdzany. Kontrola takiego sprzętu to jednak nie tylko domena działań z domu. Dlaczego i w jaki sposób warto sprawdzać, jakie działania na służbowym sprzęcie podejmuje zatrudniona przez ciebie osoba?

Na samym początku zaznaczymy, że komputer pracownika w przypadku pracy zdalnej możesz sprawdzać tylko, jeżeli to sprzęt służbowy. Nie masz prawnej możliwości analizowania jego domowego sprzętu. Chcesz mieć wgląd na to, jak działa twój pracownik? Daj mu firmowy sprzęt do pracy zdalnej. Wtedy możesz go kontrolować.

Dlaczego warto sprawdzać komputer pracownika?

W przypadku działania w firmie jest prościej. Komputer firmowy może być ściśle kontrolowany przez pracodawcę. Prawo do takiego działania daje ci kodeks pracy. Co ciekawe, kontrolowanie czasu i efektywności działania pracowników to także twój obowiązek. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem kontroli powinieneś poinformować pracowników o jej formie (np. zainstalowanym oprogramowaniu). Ewentualny sprzeciw kadry nie jest jednak dla ciebie wiążący.

A dlaczego powinieneś sprawdzać działania swoich pracowników? Komputer pracownika może służyć nie tylko do wykonywania obowiązków służbowych ale też do celów prywatnych czy np. gier. Jako szef musisz wyeliminować takie nieefektywne wykorzystywanie czasu spędzonego w pracy. Zdarzają się też przypadku, gdy pracownik działa na szkodę firmy. Może to być np. próba wyłudzania danych lub specjalne sabotowanie działań przedsiębiorstwa w czasie okresu wypowiedzenia.

To jednak nie wszystko. Zdarzają się przypadki, gdy komputer pracownika jest wykorzystywany przez szpiegów. Konkurencja może wysłać podstawioną osobę w celu wyłudzenia wrażliwych informacji. Takie szpiegostwo złapiesz błyskawicznie, gdy będziesz kontrolował komputer. Pamiętaj, że szpiegostwo firmowe jest penalizowane i powinieneś zgłosić je organom ścigania.

[Komputer pracownika może służyć np. do przestępstwa w postaci szpiegostwa przemysłowego. Nie dopuść do tego! (fot. Pixabay.com) Monitorowanie komputera pracownika

[Programy szpiegujące komputer. Komputer pracownika może służyć np. do przestępstwa w postaci szpiegostwa przemysłowego. Nie dopuść do tego! (fot. Pixabay.com)

Brak ewentualnego działania związanego z kontrolą sprzętu elektronicznego pracy może mieć dla ciebie konsekwencje w postaci np. zarzutu działania na szkodę firmy. Lepiej więc zawczasu odpowiednio się przed tym zabezpieczyć.

Jak sprawdzać komputer pracownika?

Wiele form kontroli komputerów służbowych nie jest zbyt efektywnych. Niektórzy pracodawcy nie zdają sobie sprawę ze sposobów na „oszukiwanie” przez pracowników. Do niczego nie przyda ci się regularne kontrolowanie historii przeglądanych stron (łatwo usunąć lub korzystać z kart incognito), a blokada instalacji czy pobierania zewnętrznego oprogramowania może niekiedy blokować efektywną pracę.

My polecamy inną formę – specjalne systemy do sprawdzania komputerów. Co potrafią i w jaki sposób działają? Możesz postawić na wersję w postaci instalowanego na sprzęcie oprogramowania lub specjalnego SpyLoggera podłączanego do portu USB w komputerze. W tym pierwszym przypadku warto wykorzystać system Keyturion.

Pozwala on na pełną kontrolę i monitorowanie działań na komputerze. Wszystkie dane przesyła on na bezpieczną, zewnętrzną chmurę Cloud, co uniemożliwia pracownikom dostęp do nich. Dzięki oprogramowaniu Keyturion masz możliwość zablokowania pewnych czynności na komputerze i ustalenia dostępów pracownikom. Jego interfejs jest prosty i obsłużysz go nawet, jeżeli twoja wiedza komputerowa jest nikła.

Programowy szpieg komputera Spylogger Alfalog Pro działa na podobnej zasadzie, ale instalujesz go w formie fizycznej. Przypomina on pendrive. Możesz załączyć go np. z tyłu komputera. Dzięki formie przenośnej z łatwością zaaplikujesz go na kolejnym komputerze (możesz go wykorzystać właśnie do działań zdalnych). Oprogramowanie na nośniku pozwoli ci na pełną kontrole działań na komputerze pracownika, w tym wgląd w maile, komunikatory, historię przeglądania czy pozostałe. Co więcej, umożliwia on nagrywanie dźwięków z otoczenia.

Spylogger Alfalog Pro przypomina zwykły pendrive, a to świetny sposób na kontrolowanie co pracownik robi na służbowym sprzęcie (fot. Materiały własne)

Spylogger Alfalog Pro przypomina zwykły pendrive, a to świetny sposób na kontrolowanie co pracownik robi na służbowym sprzęcie (fot. Materiały własne)

Wykorzystując powyższe możliwości technologiczne zapewnisz sobie pełen komfort i efektywność pracy twoich pracowników. Dzięki temu firma będzie funkcjonowała dużo lepiej!

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *