kradzież auta

Kradzież auta – jak się zabezpieczyć?

Wyobraźmy sobie taką sytuację. Właśnie kupiliśmy swoje wymarzone auto. Przeprawiliśmy się już przez morze papierologii (umów, ubezpieczeń, rejestracji etc.) i nie możemy doczekać się pierwszej wyprawy do pracy. Jednak, gdy rano wstajemy, po samochodzie nie ma śladu! Sądzisz, że Ciebie to nie spotka? Statystyki są innego zdania.

Według danych Policji, w 2018 roku ponad 9000 samochodów zostało skradzionych. Najwięcej w województwie mazowieckim – ponad 3000 sztuk. Jak dochodzi do kradzieży auta? I co najważniejsze, jak się przed nią bronić?

Kradzież auta – jakie metody?

Dzisiaj, złodziej samochodów częściej przypomina hakera niż włamywacza. Wszystko przez to, że współczesne pojazdy są naszpikowane elektroniką, którą dość łatwo oszukać. Oto kilka najpopularniejszych sposobów.

Kradzież “na walizkę”

Kradzież auta “na walizkę” znana jest już od kilkunastu lat, jednak popularność zyskała dopiero niedawno, gdy sprzęt niezbędny do przeprowadzenia akcji staniał. Z metody “na walizkę” korzysta się jedynie w przypadku aut z systemem bezkluczykowym (keyless).

By plan zadziałał, jeden ze złodziei musi się znaleźć blisko pojazdu, natomiast drugi blisko kluczyka (a więc przy drzwiach wejściowych czy oknach – tam gdzie kluczyki się zostawia). Przestępcy posiadają ze sobą specjalne transmitery wzmacniające, które działają jak przedłużacz sygnału między kluczykiem, a autem. Pojazd może być więc oddalony od kluczyka nawet o kilometr, wciąż jednak będzie przekonany, że właściciel jest w pobliżu. Pozwoli zatem złodziejowi wsiąść i zwyczajnie odjechać.

Metoda ta jest o tyle niebezpieczna, że nie pozostawia właściwie żadnych śladów – ani fizycznych, ani cyfrowych w systemie.

Kradzież auta “na komputer lub moduł”

Inną metodą, jest kradzież auta “na komputer” lub “na moduł”. W tym przypadku złodzieje muszą się jednak trochę bardziej napracować. By dostać się do środka auta, najczęściej korzystają z pomocy łamaka zamków lub specjalnego modułu, który podpina się do magistrali CAN i który wysyła sygnał do odblokowania samochodu.

Następnie złodzieje znajdują złącze diagnostyczne (tzw. OBD) i tam podłączają urządzenie, które dezaktywuje zabezpieczenia lub dekoduje kluczyk.

Kradzież “na butelkę lub kartkę”

Mniej finezyjnym, ale wciąż bardzo skutecznym sposobem jest kradzież “na butelkę” lub “kartkę”. Z tego rozwiązania korzystają początkujący złodzieje, którzy nie posiadają odpowiedniej wiedzy lub sprzętu. Jak działa ta metoda?

Przestępcy wkładają np. w nadkole, plastikową butelkę, która hałasuje podczas jazdy. Kiedy kierowca wysiada, by sprawdzić źródło dźwięków, często zostawia włączone auto. Złodzieje wykorzystują okazję i kradną pozostawiony bez opieki samochód. W innym scenariuszu rolę rozpraszacza gra kartka pozostawiona na tylnej szybie. Kiedy właściciel wychodzi, by ją usunąć, złodzieje przejmują auto.

Jak się zabezpieczyć przed kradzieżą auta?

Powyżej przedstawiliśmy jedynie kilka, najpopularniejszych metod kradzieży. Ryzyko utraty samochodu jest jednak trudne do oszacowania, gdyż wyobraźnia przestępców nie ma granic. Jak zatem utrudnić złodziejom kradzież auta?

Najważniejszą zasadą jest ograniczenie zaufania do fabrycznych zabezpieczeń. Choć producenci aut, co jakiś czas udoskonalają systemy ochrony przed kradzieżą, to jednak zdarza się tak, że są one nieskuteczne już w dniu wejścia na rynek. Najlepiej jest zatem samodzielnie zadbać o bezpieczeństwo.

Bądźmy ostrożni, jeśli ktoś nieznany próbuje wywabić nas z samochodu. Gdy wysiadamy z pojazdu, nigdy nie zostawiajmy wewnątrz kluczyków czy włączonego silnika.

Jeśli posiadamy system keyless, wkładajmy kluczyk do pojemnika lub pokrowca, który nie przepuszcza fal radiowych. Stosujmy również zabezpieczenia różnego rodzaju, zarówno te mechaniczne (blokada kierownicy, blokada dźwigni zmiany biegów), jak i elektroniczne (blokada zapłonu, immobiliser). Dzięki temu, złodziejowi trudniej będzie je wszystkie złamać. Pamiętajmy jednak, że nie ma systemu bezpieczeństwa, który w 100% chroniłby przed utratą auta.

Dlatego też, warto zainwestować w urządzenie, które pomoże namierzyć pojazd w razie kradzieży, np. system lokalizacji GPS z lokalizatorem GL-300. Ten lokalizator działa w oparciu o technologię GPS i GLONASS, co zmniejsza ryzyko zaniku sygnału. Wyposażono go także w wewnętrzną baterię i wytrzymałą obudowę, dzięki czemu może zostać ukryty poza zasięgiem wzroku.

Jeśli obawiamy się kradzieży auta z podwórka lub garażu, może nam się również przydać fotopułapka FullHD z obsługą 4G LTE i GPS – GUARD1. Urządzenie posiada funkcję detekcji ruchu i wykonuje wysokiej jakości zdjęcia i nagrania, które potem przesyła na wybrany numer telefonu lub adres e-mail. Dzięki temu ustalenie tożsamości i intencji potencjalnego intruza będzie łatwiejsze.

Tagi: , .

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *