latarka taktyczna LED

Jaka latarka taktyczna? Którą wybrać?

Prowadzisz aktywne życie, potrzebujesz w pracy pewnego źródła światła, które nie zawiedzie cię w najcięższych warunkach, czy chcesz po prostu mieć latarkę gotową na wszystko ale nie wiesz jaką wybrać – postaramy się pomóc. Odpowiednia latarka taktyczna dla każdego w poniższym artykule 🙂

Co to w ogóle znaczy latarka taktyczna?

Rynek zalany jest chińskimi latarkami różnego rodzaju i wszystkie reklamowane są jako te najlepsze. Niestety jeżeli elektronika, akumulatory, materiały na obudowę i dioda LED wysokiej mocy kosztują łącznie 15 zł to takie urządzenie nie ma prawa być ani dobre ani trwałe. Bardzo często diody tracą jasność, a światło żółknie po niecałych 20 godzinach pracy. Wynika to właśnie z zastosowania skrajnie słabych jakościowo elementów. Czym więc jest latarka taktyczna? Latarki o takiej nazwie to urządzenia, do których budowy producent (w tym wypadku Ledlenser) użył materiałów najwyższej jakości. Co więcej latarki te nie tylko mają wytrzymać najcięższe warunki pracy, upadki i zalania ale również muszą się charakteryzować niezawodnością i ergonomią, która sprawia, ze są pozytywnie oceniane przez wojsko, służby mundurowe i hobbistów, którzy lubią ekstremalne wyzwania. Latarki te często wyposażone są w pewne udogodnienia jeszcze bardziej sprawdzają się w pracy operacyjnej (nakładka uniemożliwiająca turlanie, zbijak do szyb, tryb SOS, możliwość użycia jako kubotan, klips do mocowań molle czy różne kolory świecenia).

Jaka latarka taktyczna? Na co zwrócić uwagę?

Zasada jest taka sama jak przy zakupie każdego innego sprzętu elektronicznego i nie tylko – czy parametry i forma urządzenia spełnia nasze oczekiwania. W przypadku latarki pytania jakie można sobie zadać to, czy nie jest zbyt ciężka, czy wygodnie się ją trzyma, czy rozmiar nie przeszkadza przy przemieszczaniu się, czy wystarczająco mocno świeci, czy posiada dodatkowe użyteczne funkcje, z czego jest wykonana, jakie ma zasilanie i w końcu pytanie czy czas świecenia na zasilaniu jest dla nas wystarczający? Może zdarzyć się tak, że nie znajdziemy ideału pasującego do wszystkich kryteriów wyboru – zwyczajnie takie urządzeni może nie istnieć, dlatego należy wybrać takie, które najlepiej sprawdza się w priorytetowych kryteriach.

Jaka latarka dla leśniczego?

Praca w lesie, wilgoć, często mróz i kontakt z pyłem, błotem i piachem. Opisane warunki są bardzo trudne pracy dla latarki dlatego należy zastanowić się nad dobrą latarką taktyczną. Naszą propozycją jest latarka TQ2C, która posiada dyfuzor rozpraszający światło oraz możliwość zmiany koloru świecenia. Kolor czerwony nie powoduje zmęczenia oczu w ciemności a zielony jest praktycznie nie widzialny dla większości zwierząt przez, co nie są płoszone i oślepiane silnym snopem światła. Jest to dosyć mocna latarka, jednakże posiada ona tryb niskiej i wysokiej mocy pracy oraz dyfuzor, który rozbija snop światła. Efektem takiego rozbicia jest miękkie oświetlenie, które nie oślepia po oświetleniu bliskich przedmiotów lub skierowania swiatła na osobę lub zwierzę w niedalekim otoczeniu.

Jaka latarka dla policjanta?

jaka latarka taktyczna - policjanci

Na zdjęciu amerykańscy policjanci z legendarną latarką halogenową MAG-LITE. Rozmiar i waga tego szperacza jest jego dużą wadą, chociaż w niektórych sytuacjach może być też zaletą 🙂

W pracy policji użyteczna jest latarka o kodzie alfatronik LAT-008. Latarka ta, oprócz wysokiej mocy i niewielkich rozmiarów charakteryzuje się pierścieniem uniemożliwiającym sturlanie się latarki z pochyłych powierzchni. Element ten jest przydatny gdy położymy latarkę, na przykład na masce lub dachu samochodu rozmawiając podczas sprawdzania dokumentów zatrzymanemu kierowcy. LAT-012 tak samo jak LAT-008 wyposażona jest w pierścień ale posiada również klips umożliwiający przymocowanie latarki do kieszeni munduru, ładownicy, kamizelki taktycznej, mocowań molle oraz paska. Będąc policjantem warto pomyśleć o omawianych latarkach Ledlenser TT i F1R.

Jaką latarkę zabrać na wyprawę w teren?

Gdy idziemy w teren bardzo często potrzebujemy mieć wolne ręce, czy to na nordic walking, jazdę rowerem czy poruszając się po szlaku. Dlatego doskonałym wyborem jest latarka nagłowna Ledlenser MH10. Latarka ta na AlfaTroniku posiada oznaczenie lat-017. Zaletami tej latarki są: niewielka waga, wygoda noszenia, bardzo długi czas pracy i łatwość wymiany zasilania. W przeciwieństwie do wielu modeli jest lekka i bardzo wygodna, nie ma konieczności użycia trzeciego paska idącego wzdłuż głowy. Jest tak lekka i wygodna, że można prawie zapomnieć, że ma się ją na głowie.

Czy największa jasność to zawsze zaleta?

To zależy od tego jak chcemy użyć latarkę. Jeżeli to ma być typowy szperacz to wysoka jasność będzie niezaprzeczalnie atutem, ale gdy chcemy wykorzystać latarkę na krótkim dystansie lub gdy są zna mi inne osoby, w których kierunku musimy operować światłem (np. wspólna wspinaczka, czytanie map, oświetlenie wnętrza bagażnika) to bardzo jasna latarka będzie oślepiać nie tylko naszych rozmówców ale również nas światłem odbitym. Po nagłej ekspozycji oczu na silne źródło światła pozostaje efekt powidoku, (widzimy smugi i punkty długo po zniknięciu światła – tak jak po spojrzeniu w słońce), przez co nie widzimy praktycznie niczego w ciemności, a przyzwyczajenie ponowne oczu zajmuje dużo czasu. Na szczęście większość latarek taktycznych czy to ręcznych czy nagłownych ma różne tryby świecenia pozwalające na dobranie odpowiedniej mocy do potrzeb. Niektóre modele wyposażone są w dyfuzory rozpraszające światło, a inne są z założenia budowane tak by moc światła była niska (gdy producent dedykuje latarkę do użycia na bardzo krótkim dystansie, np. latarka taktyczna F1R).

Coś a’la miecz świetlny

Lat-015 czyli Ledlenser MT18 jest wystarczająco mocna by oświetlić najciemniejsze miejsca. W ciemności snop światła generowany przez 3 diody LED bardzo wysokiej mocy dociera na odległość 540 m! Regulacja skupienia pozwala na oświetlenie szerokiego obszaru lub zebranie światła w ścisły snop pozwalający użyć latarki jako potężny szperacz (3000 lm). Oczywiście całość wykonana jest z odpornego aluminium pomalowanego na czarno przez co doskonale sprawdzają się jako latarka taktyczna w pracy policjantów, straży granicznej, pożarnej, miejskiej oraz ochrony obiektów. Jej stosunkowo wysoka cena rekompensowana jest mocą światła, i niezawodnością. (gwarancja 7 lat!).

A jakaś latarka taktyczna w dobrej cenie?

Na koniec odwołam się do początku artykułu i pytań jakie należy sobie zadać przy wyborze latarki. Gdy już znajdziemy idealny model, a cena okazuje się za wysoka można spróbować zrezygnować z najmniej istotnego dla nas parametru. Jest duża szansa, że istniej tańszy model, który będzie wystarczająco dobry, a nawet bardzo dobry. Oferta latarek Ledlenser jest bardzo szeroka więc prawie każdy znajdzie latarkę taktyczną na swoją kieszeń.

Jeżeli jednak nadal nie jesteście pewni, którą latarkę wybrać lub gubicie się w tych wszystkich parametrach to zapraszamy do kontaktu ze specjalistami AlfaTronik. Po indywidualnej rozmowie na pewno doradzimy i wskażemy te pozycje, które będą najbardziej odpowiednie dla każdego klienta.

Tagi: , .

Komentarzy: 6

  1. spędzam po lasach mnóstwo czasu. nie boję się spać w nocy na łonie natury, ale mam sprzęt, który zbierałem już od jakiegoś czasu. latarka taktyczna była mi niezbędna, ale na rynkujest ich mnóstwo. pomogliście mi, dzięki!

  2. w głupich okolicznościach zagubiłem mój sprzęt. potrzebna jest mi dobra latarka, ale nie znam się już na nowościach – wypadłem z obiegu. Teraz już wiem czego potrzebuje. Stawiam przede wszystkim na czas pracy

  3. wybór wcale nie jest łatwy, sam sporo się zastanawiałem jaką latarkę kupić. Szukam takiej, czołowej bardziej, ale chciałbym żeby miała też szersze zastosowanie jak chce przeznaczyć na ten wydatek kilkaset złotych

  4. A ja się zastanawiam jaka mocna latarka się nada do łażenia po jaskiniach? Chcę zacząć sobie nowe hobbi i kompletuje sprzęt ale nie wiem jaka latarka byłaby dobra

  5. Mam jedną sprzęt tej firmy i mogę polecić. Latami nie zwracałem uwagi na marki, ale czasami to ma jednak znaczenie.. za psie pieniądze to psy kiełbase zjadły, lepiej dać parę złoty więcej i mieć coś lepszego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *