latarka ledlenser Tactic

Jasno, jaśniej, Ledlenser – niezwykłe latarki

Współcześnie latarki wydają się zwyczajnym przedmiotem tak mało ciekawym, jak budowa patelni, jednakże mało kto wie, jak bardzo zmieniły się latarki od czasu gdy zostały wynalezione – od nieporęcznej latarki świecącej przez kilka sekund do maleńkiego czołowego Ledlenser’a świecącego setki godzin. Człowiek uznał, że światło świecy, kaganka, lampy gazowej czy karbidowej to dla niego za mało, więc zwrócił się w stronę elektryczności i idących z nią nowych możliwości. Gdy udało się już „namówić” prąd by pomógł oświetlać pomieszczenia to kolejnym krokiem było uniezależnienie się od przewodu zasilającego i nadanie poręcznej formy obudowie lampy.

Od żarówki łukowej Edisona do latarki ledowej Ledlenser’a.

Należałoby zacząć od tego, że latarki nie mogłyby istnieć bez żarówek i baterii. Gdy już Tomasz Edison uporał się, ze swoją żarówką (która była tak udanym wynalazkiem, że świeci nadal i to od 1879 r.), a George Leclanche stworzył baterię, droga do „wszech-jasności” została otwarta. Oczywiście upłynęło dużo wody w rzece zanim ogromna żarówka łukowa i nieporęczne ogniwa przerodziły się w małe i wydajne latarki, które mieszczą się w ręce, lub te mocowane na czole.

Tomasz Alva Edison

Jak to wszystko się zaczęło?

W 1899 David Misell wynalazł i opatentował urządzenie noszące nazwę Electric Hand Torch w tłumaczeniu dosłownym „Elektryczna, ręczna pochodnia” – oczywiście chodzi o latarkę. Wynalazek był tak udany, że w bardzo krótkim czasie zainteresowała się nim nowojorska policja ze względu na łatwość i bezpieczeństwo użycia latarki, która kilka lat później została wprowadzona na wyposażenie funkcjonariuszy. Oczywiście efektywność ogniw z tamtych czasów była nikła, a energii wystarczało jedynie na krótki błysk światła. Błysk ten był jednak na tyle praktyczny, że ludzie zauważyli potencjał jaki niesie przenośna lampa elektryczna. Ogniwa elektryczne zostały szybko usprawnione zmieniając błyskające urządzenia w prawdziwe latarki.

Angielska nazwa flashlight pochodzi prawdopodobnie od tego krótkiego błysku jaki generowała latarka, to flash – błyskać.

Dalej już poszło z górki, w latach 20 XX wieku było już ponad 10 milionów użytkowników latarek, a temat rozwijał się bardzo dynamicznie dając światu wiele form Latarek. Co chwilę znajdowano nowe zastosowanie dla latarek, a prawdziwy boom nowych zastosowań zaczął się z wynalezionych diod LED wysokiej mocy, które konsumując niewiele energii dają bardzo dużo światła.

Jak dzisiaj wykorzystujemy latarki?

Jednym z producentów nowoczesnych latarek i liderów rynku jest Ledlenser. Firma skoncentrowała się na kliencie, który potrzebuje pewnego sprzętu, który sprawdzi się w trudnych warunkach. Produkty tej marki charakteryzują się bardzo wysoką dbałością wykonania, spasowaniem elementów i najwyższą jakością wykorzystanych materiałów. Również ergonomia Led Lenser’owskich latarek jest bardzo dobra – latarka pewnie leży w dłoni, a na korpusie wielu modeli naniesiony jest antypoślizgowe tłoczenia. Wszystkie latarki są odporne na oblanie wodą i posiadają klasę szczelności od IPX4 w górę. W zależności od potrzeb źródłem zasilania mogą być baterie, które szybko wymienimy na nowe lub akumulatory mogące być łatwo doładowywane za pomocą gniazda USB 3.0.

W dzisiejszych czasach latarka znajduje się prawie w  każdym domu. Chętnie zabieramy je na kemping i wyprawy w góry, a latarki czołowe sprawdzają się podczas nocnej jazdy na rowerze czy przy zmianie przynęty gdy wędkarz musi mieć obie ręce wolne. Niektórzy z nas noszą latarkę cały czas przy sobie, na przykład w formie breloczka lub w wygodnym pokrowcu.

Outdoor i latarki turystyczne.

Ciężko wyobrazić sobie kemping czy wyjście po zmroku poza terenem zabudowanym bez latarki. Zastosowanie to wymaga niewielkich rozmiarów, niskiej wagi, możliwości zaczepienia, miękkiego rozproszonego światła, a w razie czego możliwości szybkiego skupienia wiązki do punktowego szperacza. Latarki z serii MH, H i MT przeznaczone są właśnie dla osób lubiących spędzać czas na łonie natury. Modele takie jak Ledlenser MT6, MT18 oraz Ledlenser MH2 i MH6 doskonale sprawdzą się zarówno pod namiotem, w lesie oraz na szlaku gdy pod wieczór trzeba znaleźć jakiś drobiazg w plecaku.

camping namiot latarki Baterie i akumulatory

Latarki Ledlenser w Sporcie

Ledlenser posiada w swojej ofercie duży wybór latarek przeznaczonych dla ludzi aktywnie spędzających czas, a nawet wyczynowo uprawiających sport. Czy jeździsz na rowerze, uprawiasz nordic walking, jeździsz na desce lub jesteś grotołazem na pewno wybierzesz dla siebie jeden z modeli ledowych czołówek. Latarki te charakteryzują się wygodą noszenia i niską wagą. Nowoczesne diody Xtreme Led  i High End Power LED zapewniają dużą moc oraz równomierne oświetlenie obszaru znajdującego się przed użytkownikiem. Dodatkowo wybrane modele takie jak Ledlenser H14R.2 posiadają płynną zmianę jasności od 5% do 100%. Jest to bardzo istotna cecha biorąc pod uwagę, że w trybie Power latarka ta świeci z jasnością 1000 lm i może łatwo oślepić rozmówcę lub napotkanych ludzi.

Czołówki i szperacze w pracy

Latarki czołowe sprawdzą się również w pracach budowlanych, monterskich, podczas kontroli obiektów oraz zawodów gdzie potrzeba oświetlić obiekt i jednocześnie mieć wolne dłonie. Profesjonalne szperacze LED doceni policja, straż graniczna i straż pożarna w każdej sytuacji gdy trzeba „rozświetlić mrok”. Zasięg świecenia nawet 540 metrów i jasność 3000 lumenów nie pozostawia wątpliwości co do oświetlanego obszaru. Nie sama jasność diod ma znaczenie ale również zaawansowane technologie wykorzystane w danym modelu, np. Speed Focus, Smart Light Technology, Quick Lock, Advanced Focus System które dzięki którym latarka osiąga najwyższą możliwą efektywność przy danej jasności diod LED i skupieniu wiązki.

policyjna latarka

Ledlenser posiada odpowiedni model latarki praktycznie na każdą okazję i zasobność portfela. Zaczynając od latarek sygnalizacyjnych i długopisowych, poprzez szperacze i latarki dla przemysłu, a kończąc na latarkach outdoorowych i sportowych. Te wspaniałe latarki specjalistyczne można kupić również u nas – AlfaTronik jest oficjalnym partnerem marki.

Tagi: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *