Fale radiowe mają szerokie zastosowanie. Wśród nich są nadajniki! (fot. pixabay.com)

Nadajniki radiowe – jak możesz je wykorzystać?

Urządzenia szpiegowskie mają wiele zastosowań. Jest to sprzęt służący nie tylko do pracy operacyjnej. Wśród różnego rodzaju urządzeń inwigilacyjnych znajdziesz również nadajniki radiowe (najczęściej z rezonatorem kwarcowym). Zobacz jak skutecznie wykorzystać je w życiu prywatnym i zawodowym.

Zanim jednak przejdziemy do przedstawienia tego jak można wykorzystać nadajniki radiowe, powinieneś poznać zasady funkcjonowania tego niepozornego acz skutecznego w działaniu sprzętu.

Czym są nadajniki radiowe i dlaczego są lepsze od GSM?

Nadajnik radiowy działa na zasadzie wykorzystania fal radiowych o konkretnej częstotliwości i modulacji, która wykorzystywana jest do bezprzewodowego przekazywania informacji. zastosowanie mikrofonu elektretowego i wykorzystanie fal radiowych, pozwalają przenosić bardzo dobrej jakości dźwięk na duże odległości. Są też skuteczną formą konspiracyjną, bo rodzaj modulacji i częstotliwość pracy uniemożliwiają odsłuchanie transmisji na przypadkowym odbiorniku radiowym.

Często nadajniki radiowe porównuje się do nadajników GSM. Są jednak w pod wieloma względami od nich zdecydowanie lepsze. Dlaczego? Może i ich zasięg jest ograniczony do 1500 metrów, ale za to zapewniają dużo lepszą jakość dźwięku, który nie jest wrażliwy na zakłócenia zmianami siły sygnału – zjawisko spotykane na pasmach GSM. Największym atutem może być zarówno anonimowość nadajnika (w nadajnikach GSM np. zamontowana jest karta SIM, która zgodnie z polskim prawem, by działać, musi być zarejestrowana na konkretną osobę), bądź czas pracy podsłuchu, mogący być nawet kilkaset razy dłuższy niż w przypadku pluskiew GSM.

Pracę z nadajnikiem radiowym ułatwia też stabilizacja kwarcowa  częstotliwości (urządzenia wyższej klasy). W zależności od zastosowanego sposobu stabilizacji, pluskwy radiowe wymagają odpowiednich odbiorników radiowych lub skanerów precyzyjne zestrojonych w falę nadajnika.

Nadajniki radiowe ze stabilizacją kwarcową to zaawansowane i bardzo skuteczne urządzenia (fot. materiały własne)

Nadajniki radiowe ze stabilizacją kwarcową to zaawansowane i bardzo skuteczne urządzenia (fot. materiały własne)

Idealny podsłuch? Nadajniki radiowe!

Głównym przeznaczeniem nadajników działających na falach radiowych jest oczywiście podsłuch. To skuteczna i pewna forma, gwarantująca anonimowość i wysoką jakość zebranych materiałów. Jednak to wcale nie musi być „gra szpiegów”, można wykorzystywać nadajniki radiowe jako metodę ciągłego dozoru audio pomieszczeń.

Dzięki nadajnikom radiowym masz możliwość podsłuchiwania w odległych miejscach. Wykorzystując możliwość podpięcia do zestawy dyktafonu nagrasz zebrany materiały dźwiękowy najwyższej jakości.

Wpadka? Z nadajnikami radiowymi jej prawdopodobieństwo jest znikome. W razie znalezienia podsłuchu, stracisz wyłącznie sam nadajnik. Podsłuchiwany nie będzie w stanie sprawdzić kto mu podłożył pluskwę (należy jednak pamiętać o odciskach i monitoringu, a także świadkach). Pomyśl o inwestycji w nadajniki radiowe ze stabilizacją kwarcową. Dzięki nim, ich częstotliwość nie zmienia się pod wpływem czynników zewnętrznych (np.  przenoszenie czy dotykanie podsłuchu), jak to ma miejsce w przypadku prostych podsłuchów radiowych bez rezonatora.

Do nadajnika kwarcowego powinieneś mieć odbiornik, który z nim współpracuje (fot. materiały własne)

Do nadajnika kwarcowego powinieneś mieć odbiornik, który z nim współpracuje (fot. materiały własne)

Dla bezpieczeństwa twoich bliskich

Praca operacyjna nie jest jednak jedynym przeznaczeniem nadajników radiowych. Te mogą działać jako elektroniczna niania do małych dzieci lub skuteczna kontrola osób starszych i niepełnosprawnych. Instalując taki nadajnik w pokoju z dzieckiem będziesz mógł spokojnie pracować w innym pomieszczeniu, nasłuchując czy nic się złego nie dzieje.

Starsze i niepełnosprawne w stopniu znacznym osoby wymagają stałej kontroli. Stabilne działanie pozwoli szybko zareagować podczas napadu paniki, kaszlu lub innych niepokojących objawów. Mikroskopijne rozmiary nadajnika dadzą ci możliwość zainstalowania go praktycznie wszędzie. Dodatkowy odbiornik umożliwi nagranie objawów by pokazać je np. lekarzowi.

Spokojnie zabezpieczysz swoje miejsce pracy

Jeżeli chcesz mieć pewność, że nikt nie okrada twojego domu lub biura, wyszedłeś np. do sklepu, albo wolisz sprawdzić czy nikt nie plądruje okolicznego garażu, to zainstaluj w nim nadajnik radiowy. Wyposażony jest najczęściej w bardzo czuły mikrofon. Wyłapie on nawet najcichszy szmer. Złodziej bez fachowej wiedzy nie będzie w stanie zakłócić pracy nadajnika. Nie zorientuje się też, że jest podsłuchiwany (to duża zaleta w stosunku np. do kamer, o których osoba okradająca najczęściej dobrze wie).

W ten sposób zapewnisz sobie komfortową pracę i spokój zawodowy. Odbiornik możesz przekazać też ochroniarzowi. Ten, bez ruszania się z centrali będzie mógł sprawdzić, czy nikt nie kręci się w miejscach z ograniczonym dostępem.

Kupując nadajniki radiowe pamiętaj, żeby odpowiednio określić jego zastosowanie. W ten sposób dobierzesz najlepszy produkt. W zakupie pomogą ci oczywiście nasi specjaliści.

Należy również pamiętać o poradzie u prawnika. Powinieneś wiedzieć w jakich okolicznościach możesz podsłuchiwać. Zakładając pluskwę można narazić się bowiem na problemy prawne.

Tagi: , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *