W pracy śledczej rozmiar ma ogromne znaczenie. Im mniejsze urządzenie, tym bardziej rosną możliwości inwigilacyjne. Spada jednocześnie ryzyko ewentualnej dekonspiracji. To z tego powodu profesjonalni detektywi, służby wywiadowcze czy agencje bezpieczeństwa tak cenią niewielkie kamery, dyktafony czy lokalizatory. W tekście opowiemy o możliwościach najmniejszej kamery szpiegowskiej na świecie. Co warto o niej wiedzieć?
Najmniejsza kamera szpiegowska na świecie to ciekawostka i sprzęt do zastosowania przez ekspertów w dziedzinie inwigilacji. Nie możemy jednak zapomnieć, że niewielkie urządzenia nagrywające sprawdzają się również w rękach laików.
Kamery szpiegowskie charakteryzują się dużymi możliwościami. Z dyskretnej, praktycznie niewidzialnej dla ludzkiego oka pozycji potrafią zarejestrować wysokiej jakości materiał wideo z odpowiednio słyszalnym dźwiękiem. To sprzęt coraz bardziej popularny, zarówno wśród osób prywatnych, jak i przedsiębiorców. Pomagają w zdobyciu dowodów niewierności współmałżonka lub nieuczciwości współpracownika.
Bardzo małe kamery szpiegowskie – skuteczna inwigilacja na różnych płaszczyznach
Ukryte kamery dzielą się na kilka rodzajów. Jakie są te najważniejsze i czym się charakteryzują?
- Fotopułapki – sprzęt do zastosowań na zewnątrz, jego obudowa świetnie wtapia się np. w otoczenie leśne. Służy do ochrony mienia, obserwacji zwierząt i działań terenowych.
- Kamery ukryte w przedmiotach codziennego użytku – mogą mieć formę długopisów, breloczków, okularów, narzędzi elektronicznych i elektrycznych czy zegarków. Niektóre służą do pracy stacjonarnej, inne są świetnym narzędziem działania mobilnego (np. w restauracji).
- Kamery WiFi i GSM – to kamery, które pozwalają na nagrywanie obrazu oraz wysyłanie go w sposób zdalny, w czasie rzeczywistym. Działają dzięki podłączeniu do Internetu. Często wykorzystuje się je do ochrony mienia prywatnego czy firmowego albo do „polowania” na niewiernych małżonków.
- Rejestratory miniaturowe – to bardzo małe kamery, które możesz ukryć samodzielnie. Samodzielnie zamontujesz je w przedmiotach w domu czy firmie albo zakonspirujesz w elementach wyposażenia budynku. Są bezpieczne i nie rzucają się w oczy.
Zwykle kamery szpiegowskie mają albo niewielkie rozmiary i montuje się je dyskretnie w obszarze inwigilacji, albo wbudowane są w urządzenia codziennego użytku i nie budzą podejrzeń. Stosowane są w działaniach prewencyjnych, a także w pracy wywiadu czy detektywów.
Niewidoczna gołym okiem? To najmniejsza kamera szpiegowska na świecie
Producenci prześcigają się w zmniejszaniu swoich urządzeń, aby zminimalizować ryzyko wpadki swoich klientów. Niektórzy osiągają sukcesy na tym polu, tworząc wysokiej jakości urządzenia, których rozmiar… nie przekracza ziarnka piasku. Okazuje się, że najmniejsza kamera szpiegowska na świecie ma zaledwie 0,65 x 0,65 x 1,158 mm. W sieci krążą zdjęcia, pokazujące ten miniaturowy sprzęt. Jest o wiele mniejszy niż… pojedyncze ziarno pieprzu.
Wrażenie robią możliwości tego sprzętu. Otóż kamera urządzenia może nagrywać obraz w jakości 40 tysięcy pikseli. OmniVision OV694 jest sprzedawany komercyjnie, produkowany seryjnie i nie jest prototypem. Przeznaczenie tej kamery to nie tylko detektywistyka. Służy m.in. w medycynie, do prowadzenia zaawansowanych operacji chirurgicznych.
Co ciekawe, urządzenie znalazło się w księdze rekordów Guinessa za „najmniejszy sensor obrazu dostępny w komercyjnej sprzedaży”. Sprzęt nie jest prototypem i można go kupić (chociaż jego koszt jest ogromny).
Podkreślmy jednak, że dostępne w powszechnej sprzedaży niewielkie kamerki szpiegowskie również mają bardzo małe rozmiary. Przykładem jest kamerka szpiegowska DIY T86 – sterowana przez pilot (o wielkości 45 x 23 x 9 mm) czy kamera szpiegowska FullHD – z modułem WiFi i podglądem na żywo (o wymiarach 46 x 46 x 11 mm bez akumulatora)
Kto mógłby wykorzystać możliwości takiego sprzętu?
Chociaż kamera OmniVision OV694 to urządzenie bardzo drogie, jej możliwości na pewno wykorzystywaliby detektywi w wielu obszarach. Tak precyzyjny, wysokiej jakości obiektyw o mikroskopijnych rozmiarach mógłby dostarczać wielu informacji do śledztwa, bez ryzyka ewentualnej wpadki.
Z kamery z pewnością mogą korzystać natomiast służby wywiadowcze wielu krajów i szpiegowskie grupy pracujące dla prywatnych organizacji. Urządzenie (ze względu na elitarność) nie jest natomiast przeznaczone do pracy osób niezwiązanych z działalnością inwigilacyjną zawodowo. Nie ma zresztą aż takiej potrzeby.
Czy da się wykrywać tak małą kamerę? Tak, są na to sposoby. Wystarczy zaawansowany wykrywacz kamer czy podsłuchów, pozwalający na przechwycenie fal emitowanych nawet przez tak mały sprzęt. Gołym okiem najmniejsza kamera szpiegowska na świecie jest jednak nie do zauważenia.
Pingback: Broń jądrowa – kto ją ma i czym grozi jej użycie? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik