Najwięksi detektywi w historii – poznaj ich sylwetkę!

Z pewnością najsłynniejszym detektywem na świecie jest Sherlock Holmes. Jednak bohater powieści Sir Arthura Conana Doyle’a nigdy nie istniał naprawdę. Kim są najwięksi detektywi w historii świata, którzy naprawdę pracowali przy dużych sprawach kryminalnych i nie tylko!

Czym zajmowali się najwięksi detektywi w historii? Niektórzy zajmowali się sprawami wielkich, legendarnych już gangsterów (jak Al Capone), inni ścigali seryjnych morderców. Część pracowała dla policji, niektórzy skupili się natomiast na prywatnej działalności. Wszystkich łączy jedno – sława, która często idzie w parze z niezwykłą skutecznością!

Postaraliśmy się wymienić pięć najbardziej znanych nazwisk. Cztery z nich to „gwiazdy” zagranicznej kryminalistyki. W jednym przypadku postanowiliśmy wskazać polskiego detektywa.

ZOBACZ TEŻ: Najciekawsze gry detektywistyczne – w to warto zagrać!

Pierwsi z pierwszych – najwięksi detektywi w historii

Pierwszą agencję detektywistyczną w historii założył w 1850 roku Allan Pinkerton. Wcześniej pracował jako policjant w Chicago. Agencja Pinkertona zasłynęła z nowoczesnych jak na ówczesne lata technik śledczych i sloganem reklamowym „my nigdy nie śpimy” (z angielskiego we never sleep). To od tej firmy miało powstać powiedzenie o prywatnym oku detektywa. Allan Pinkerton miał przede wszystkim ogromne zasługi na rzecz wyśledzenia przestępców napadających na pociągi, a w czasie wojny secesyjnej pozyskiwał informacje na rzecz rządzących. Warto dodać, że agencja działa do dziś.

Najwięksi detektywi

Allan Pinkerton – ojciec detektywistyki (fot. Brady’s National photographic Galleries – Library of Congress Prints and Photographs Division Washington, D.C. 20540 USA/wikipedia)

Pierwszą kobietą-detektywem, zatrudniona przez agencję Pinkertona była Kate Warne. Niewiele o niej wiadomo, bo świetnie ukrywała swoją prawdziwą tożsamość. Dzięki temu była niezwykle ważna dla agencji. Zasłynęła z tego, że w 1861 roku udaremniła zamach na prezydenta Abrahama Lincolna w Baltimore. Tak naprawdę to zdarzenie stało za ogromną sławą całej agencji i jej renomy, która trwa do dzisiaj – firma zatrudnia bowiem wyłącznie najlepszych detektywów w danym regionie.

O agencji Allana Pinkertona więcej dowiesz się z tekstu Ukryte kamery szpiegowskie – historia i przykłady współczesnych urządzeń

Detektywi pracujący dla służb państwowych

Nie możemy pominąć trzech, niezwykle ważnych śledczych. To osoby związane wprawdzie z państwowymi organami śledczymi, jednak ich zasługi dla detektywistyki są ogromne. Np. David Toschi złapał seryjnego mordercę o pseudonimie Zodiak, który terroryzował mieszkańców San Francisco w latach 60tych i 70tych ubiegłego wieku. Toschi pomagał również w schwytaniu Zebra murders – gangu czarnoskórych, seryjnych morderców. Zmarły w 2018 detektyw potrafił świetnie operować technikami operacyjnymi, polegającymi na psychologicznej analizie dokonanych czynów, czym dał podwaliny do rozwoju tej gałęzi kryminalistyki na świecie.

Detektyw Victor Burakow stał na czele grupy, która wyśledziła z kolei jednego z największych seryjnych morderców w dziejach wszechczasów – Rzeźnika z Rostowa. Andriej Czikatiło, który nosił ten niechlubny pseudonim zabił co najmniej 53 osoby, próbując je wcześniej zgwałcić (nie był w stanie dokonać tego czynu, bo był impotentem). Aktualnie Burakow jest już emerytowanym policjantem, jednak po jego porady sięga zarówno rosyjska policja jak i działający na jej terenie agencje detektywistyczne.

Krzysztof Rutkowski – najsłynniejszy w Polsce

Ostatnią osobą, którą chcemy opisać jest chyba najsłynniejszy polski detektyw, Krzysztof Rutkowski. Swoją agencję detektywistyczną założył już w 1990 roku. Przez lata brał udział w wyjaśnianiu najgłośniejszych spraw w Polsce. Choć zarzuca mu się dość kontrowersyjne metody śledcze i ogromny szum wokół swojej osoby, to ma on na koncie wiele sukcesów – w tym sprawne wyjaśnienie morderstwa małej, 6-miesięcznej Magdaleny W. z Sosnowca. Rutkowski ujawnił, że za morderstwem stała jej matka, Katarzyna W. (choć pierwotna teza wskazywała na porwanie dziecka).

Najsłynniejsi detektywi

Krzysztof Rutkowski to znany przedsiębiorca i detektyw (fot. regionfakty.pl/Wikipedia)

Powyższe przykłady to oczywiście tylko niewielki skrawek z historii detektywistyki w Polsce i na świecie. Wielu śledczych do dziś nie chce ujawnić swojej tożsamości, prowadząc rozmaite, słynne śledztwa. Prywatni detektywi czy policjanci z tzw. górnej półki zawsze używają najbardziej zaawansowanych technik operacyjnych oraz specjalistycznych urządzeń. Dostęp do tych drugich jest dziś łatwiejszy niż kiedykolwiek – wystarczy bowiem skorzystać z oferty naszego sklepu.

Tagi: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *