Największe śledztwa detektywistyczne w historii – poznaj sensacyjne sprawy!

Mówi się, że to życie pisze najlepsze scenariusze filmowe. Poniższe historie potwierdzają, że maksyma ta ma wiele wspólnego z prawdą. Przedstawiamy największe śledztwa detektywistyczne w historii i sprawy, które doprowadziły do ujęcia słynnych przestępców – wyrachowanych, niekiedy niezwykle brutalnych.

Czego dotyczą wspomniane przez nas największe śledztwa detektywistyczne w historii? Baronów narkotykowych, seryjnych morderców czy gangsterów, którzy przestępstwa popełniali z zimną krwią, bez patrzenia na jakiekolwiek konsekwencje swoich czynów!

Al Capone – złapany przez Nietykalnych

To jedno z najsłynniejszych śledztw policyjno-detektywistycznych w historii. Ten niezwykle przebiegły gangster cały czas wymykał się wymiarowi sprawiedliwości USA. Al Capone dorobił się fortuny na niewolnictwie, kontrabandzie czy hazardzie. Dodatkowo był brutalny i bez skrupułów zabijał swoich największych rywali.

Do śledztwa w jego sprawie powołano zespół Nietykalnych. To grupa jedenastu detektywów, którzy nie brali łapówek od ludzi Capone. Na czele niezwykłej grupy stanął Eliot Ness – jeden z najsłynniejszych policjantów dochodzeniowych w historii kryminalistyki. Detektywi zaczęli krok po kroku rozpracowywać gangsterów zaangażowanych w procedery firmowane przez Ala Capone. Choć amerykański przestępca był sprytny, to detektywi okazali się bardziej przebiegli – aresztowali gangstera za unikanie płacenia podatków. Następnie, gdy szef był w więzieniu, po kolei udowadniali mu kolejne przestępstwa.

Największe śledztwa w historii Al Capone

Al Capone był jednym z największych gansterów w dziejach (fot. Wide World Photos, Chicago Bureau; Federal Bureau of Investigation)

Niektóre największe śledztwa detektywistyczne w historii trwały naprawdę długo!

40 lat – tyle trwało złapanie największego zbrodniarza i seryjnego mordercy w historii Stanów Zjednoczonych. Przez ten czas Golden State Killer (jak nazywała go amerykańska prasa) doczekał się między innymi książki opisującej jego zbrodnie (napisanej przez Stephena Kinga) i kilku ekranizacji. FBI nie mogło jednak dopaść człowieka, który łącznie zamordował 13 osób (a nieoficjalnie mówi się, że mógł dopuścić się nawet 20, 30 morderstw!) i dopuścił się ponad 60 gwałtów.

To śledztwo zakończyło się faktycznie dopiero w 2020 roku, gdy Joseph DeAngelo – były policjant i żołnierz – oficjalnie przyznał się do zarzucanych mu czynów. Choć przestępstwa popełniał między 1973, a 1986 rokiem, to przez wiele lat wymykał się wymiarowi sprawiedliwości. Zmieniał charakter popełnianego czynu, mylił tropy, przybierał różne postaci. Wpadł dopiero po 40 latach. FBI zbadało próbkę materiału genetycznego, który pozostał na ofierze. Po tym – wraz ze specjalną grupą badającą drzewa genealogiczne – detektywi wytypowali kilka osób, które mogły dopuścić się zbrodni. Okazało się, że przestępcą jest właśnie DeAngelo.

Czas działał jednak na korzyść seryjnego przestępcy. Golden State Killer nie dostał kary śmierci, gdyż przyznał się do popełnianych czynów, a wiele gwałtów po prostu się przedawniło. Jego los jest jasny – do końca życia zostanie zamknięty za kratami więzienia o zaostrzonym rygorze.

Największe śledztwa detektywistyczne w historii

Joseph DeAngelo to jeden z największych zbrodniarzy w historii USA (fot. WIkipedia/ Sacramento Sheriff)

ZOBACZ RÓWNIEŻ: Najwięksi detektywi w historii – poznaj ich!

Polska scena kryminalistyczna bogata w interesujące i długie śledztwa

Jeżeli spojrzymy na największe śledztwa detektywistyczne w historii Polski to jest ich wiele. Jeszcze w czasach PRL policjanci przez wiele lat szukali Joachima Knychałę, znanego jako Wampir z Bytomia. Równie interesujących śledztw w polskiej kryminalistyce było wiele. Jednak tym, które zostało zakrojone chyba na najszerszą skalę, obejmowało praktycznie cały kraj, a dodatkowo stało się historią opisaną i zekranizowaną w wielu serialach i filmach jest rozbijanie struktur gangu pruszkowskiego i wołomińskiego. Policjanci musieli wręcz wniknąć w struktury tych organizacji przestępczych i zwerbować pierwszych w historii świadków koronnych – w tym Jarosława S. pseudonim Masa.

Zeznania Masy pomogły CBŚ zamknąć za kratkami największych szefów mafii pruszkowskiej i wołomińskiej. Zanim jednak doszło do werbunku „nawróconego” gangstera, detektywi wykonali tytaniczną pracę, zbierając informacje operacyjne (np. o relacjach wewnątrz grupy, informacje dotyczące rodzin i przyjaciół gangsterów, a także ich charakterów czy zachowania w określonej sytuacji).

Trzy podane przez nas przykłady śledztw to oczywiście wyłącznie niewielki wycinek tego, o czym przez lata mówiły media. Oczywiście, o wielu detektywistycznych (a równie ciekawych) dochodzeniach nie wiemy. Ile z nich ujrzy światło dzienne w przyszłości? To się okaże!

Na zdjęciu głównym zaprezentowana jest cela Ala Capone (fot. Mike Graham z Portland, USA)

Tagi: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *