Jak walczyć z narkomanią? (fot. pixabay.com)

Narkomania – jak rozpoznać jej symptomy i skutecznie zapobiegać?

Narkomania wróciła do szerszej dyskusji społecznej po wypadku autobusu miejskiego w Warszawie. Młody kierowca, który prowadził tragiczny kurs był najpewniej pod wpływem amfetaminy. W wypadku zginęła jedna osoba, a w mediach pojawiły się pytania: jak mogło do tego dojść oraz jak zapobiec takim tragediom.

Jak pokazują najnowsze badania, przeprowadzone przez Centrum Informacji o Narkotykach, co dwudziesty Polak w 2019 roku sięgnął po narkotyki. Statystyka ta jest jeszcze gorsza w grupie wiekowej 15-34, bo tam już 10 procent osób ma doświadczenie z tymi substancjami. Z raportu wynika wprost, że temat zażywania narkotyków jest aktualny.

Jakie są powody i etapy narkomanii?

Coraz częściej młodzi ludzie sięgają po narkotyki, jako środki zapewniające siłę do dalszej pracy. Taka sytuacja mogła właśnie dotyczyć kierowcy, który był sprawcą wypadku w Warszawie. Być może młody kierowca sięgał po amfetaminę w celu rozbudzenia się do dalszej pracy.

Traktowanie narkotyków jako wspomagacza, gdy nasz organizm nie daje rady, to najprostsza droga do uzależnienia.

Testowanie jest pierwszą fazą uzależnienia od narkotyków. W czasie jej trwania możemy zauważyć skłonności do okłamywania, spóźnianie się, możemy zauważyć zaczerwienione oczy, niepewne zachowanie, używanie znacznej ilości perfum do zneutralizowania zapachu zażytej substancji.

W zależności od rodzaju i czasu wzięcia narkotyku może być bardzo ospała lub pobudzona. Najpewniej w fazie ospałości był kierowca feralnego autobusu. U dzieci zauważysz znaczną zmianę w ocenach – świetni uczniowie zazwyczaj obniżają się w nauce, a słabsi nagle zdobywają świetne oceny.

Po narkotyki sięgają zarówno nastolatki, jak i osoby w wieku około 30 lat (fot. Pixabay.com)

Po narkotyki sięgają zarówno nastolatki, jak i osoby w wieku około 30 lat (fot. Pixabay.com)

W fazie drugiej zaczyna się całkowita zmiana zachowania, agresja oraz izolacja. Osoby uzależnione mogą również kraść, a przede wszystkim nigdy nie mają pieniędzy. Narkoman zaprzecza jeszcze, że bierze narkotyki. Nastolatki rezygnują też z hobby i dotychczasowych znajomości.

Trzeci etap uzależnienia to już otwarte zażywanie. Odurza się często jawnie – samemu lub ze znajomymi. Kłamstwo jest nagminne, a ogólne pogorszenie stanu zdrowia zauważalne. Pamiętaj, że to faza, w której przestaniesz domyślać się, że bliski ma problem z narkotykami, a odwyk będzie trudny do zrealizowania (ciężko przekonać jawnie biorącą osobę do pozostawienia narkomanii). Niestety, pojawiają się również konflikty z prawem.

W czwartej fazie następuje całkowite wyniszczenie organizmu, psychiczne i fizyczne. Mogą występować myśli samobójcze, depresja, wybuchy wściekłości. Uzależnieni w tej fazie mają trudności z wykonywaniem pracy, często zdarza się, że ją tracą.

Jak sprawdzić, czy problem nas dotyczy?

Jeżeli osoby z twojego otoczenia (domu lub pracy) wskazują powyższe symptomy uzależnienia, niezwłocznie skonsultuj się ze specjalistą. Doradzi on kolejne kroki działania i pomoże w rozwiązaniu tego trudnego problemu.

Może się zdarzyć, że jako szef zaobserwujesz podejrzane zachowanie swojego pracownika. Jeżeli jego praca ma wpływ na zdrowie i życie innych, możesz zwrócić się do niego, aby zrobił test narkotykowy. Uwaga! Kodeks pracy niestety chroni takich pracowników i nie możesz żądać, aby zatrudniony przez ciebie człowiek zrobił test – masz prawo jedynie poprosić. Możesz natomiast zgłosić na policję fakt, że pracownik ma zamiar pracować w stanie zagrażającym bezpieczeństwu.

Testy będą bardzo dobrym sposobem kontroli kierowców (dają szybki efekt). Pozwolą też na niezwłoczną reakcję rodzicom uzależnionych nastolatków.

Wśród popularnych testów możemy wyróżnić:

  • Test narkotykowy ze śliny – daje wyniki w ciągu 10 minut od badania. Do jego przeprowadzenia wystarczy wymaz ze śliny badanego. Wykrywa nawet śladowe ilości amfetaminy i pochodnych, morfiny, marihuany, heroiny czy haszyszu.
  • Multitest narkotykowy z moczu – daje wyniki już w ciągu 5 minut, ale do badania potrzebny jest mocz. W skład zestawu wchodzą cztery testery, które pozwolą wykryć aż cztery grupy narkotyków. Wśród nich są pochodne amfetaminy, kokainy, marihuany i morfiny.
  • Test narkotykowy Amfetamina STRIP – pozwala wykryć obecność amfetaminy i jej pochodnych już w ciągu 5 minut od badania moczu. Do jego przeprowadzenia wystarczy niewielka ilość materiału badanego. To skuteczny sposób na walkę z tym coraz popularniejszym narkotykiem.
Narkomania to poważny problem. Test narkotykowy ze śliny pomoże ci walczyć z narkotykami w twoim otoczeniu (fot. Materiały własne)

Narkomania to poważny problem. Test narkotykowy ze śliny pomoże ci wykryć uzależnienie u osób w twoim otoczeniu (fot. Materiały własne)

Pamiętaj, że w przypadku pozytywnego wyniku testu nie powinieneś reagować impulsywnie. Jeżeli należysz do rodziny uzależnionego, skonsultuj się niezwłocznie ze specjalistą i bacznie obserwuj potencjalnego narkomana. Spokojnie, ale stanowczo ogranicz mu też swobodę działania.

W przypadku, gdy jesteś pracodawcą uzależnionej osoby, zgłoś sprawę na policję. Specjaliści odradzają natychmiastowe zwolnienia, ale konieczne jest całkowite uniemożliwienie pracy takiej osobie. Poinformuj również rodzinę narkomana o możliwym fakcie brania.

Na koniec uwaga – tylko niezwłoczna i stanowcza reakcja może uratować narkomana od najgorszego. Substancje uzależniające prowadzą do całkowitego wyniszczenia organizmu i śmierci.

ZOBACZ TEŻ: Jakie są narkotyki? Jak je wykryć?

Tagi: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *