Niebezpieczne SMS

Niebezpieczne SMS-y – nie daj się oszukać!

Współcześni przestępcy i oszuści wymyślają coraz to bardziej rozbudowane i „innowacyjne” pomysły na naciąganie swoich „ofiar”. Jednym z takich nowoczesnych sposobów na nieuczciwy zysk są niebezpieczne SMS-y. Co warto wiedzieć o oszustwach tego typu? Na co uważać przy wiadomościach tekstowych oraz w jaki sposób się przed takimi procederami zabezpieczyć? Podpowiadamy!

SMS-y z podejrzanymi ofertami, próby podszywania się pod państwowe służby (aktualnie sanitarne), wzbudzanie litości i naciąganie na lewe zbiórki – sposobów wyłudzenia określonych informacji lub pieniędzy jest wiele. Oszuści wymyślają kolejne treści wiadomości tekstowych, aby nabrać niczego nie świadomych osób. Pamiętaj, żeby chronić przed nimi nie tylko siebie, ale też bliskich – szczególnie starszych. Warto ostrzec ich przed otwieraniem różnych SMSów i wskazać, że przed podjęciem jakichkolwiek ruchów powinni skonsultować się z Tobą.

Jak działa oszustwo na niebezpieczne SMS-y i dlaczego dostajemy takie wiadomości?

Zasada oszustwa na SMS-y jest stosunkowo prosta. Osoba, której telefon widnieje w bazie danych oszusta (albo pozyskał go z Internetu) przesyła przez bramkę SMS (najczęściej zagraniczną, obsługiwaną za pomocą tzw. VPN czyli drogą zapewniającą swego rodzaju anonimowość w Internecie) o treści konkursowej, promocyjnej lub informacyjnej i zachęca do wejścia w szczegóły wiadomości, oddzwonienia lub odpisania na wiadomość.

Dlaczego oszuści przesyłają komunikaty przez bramki zagraniczne? W Polsce obowiązuje obowiązek rejestracji kart SIM. Ewentualne oszustwo byłoby więc bardzo proste do wykrycia przez organy ścigania. Przestępcy chcą zapewnić sobie anonimowość i dbają, aby dojście do nich było wyjątkowo trudne.

Jakie wiadomości możesz otrzymać? Ostatnio bardzo popularne są SMS-y informujące o wynikach na test koronawirusa, kwarantannie, izolacji albo innych komunikatach podawanych przez sanepid. W treści danej wiadomości przestępcy podają link (którego struktura już jest podejrzana), który ma informować o szczegółach izolacji. Tak naprawdę przekierowuje on do pustej strony internetowej. Po wejściu w nią pobierzesz wirusa na swój smartfon lub nabijesz dodatkowe środki na rachunku telefonicznym.

Niebezpieczne SMS-y od podrobionego sanepidu to jednak niejedyny model oszustwa. Przestępcy podszywają się pod kurierów (wysyłając wiadomości o treści sugerującej przekierowanie danej przesyłki), informują o aktualizacji danej aplikacji (np. „Twój Facebook wymaga pilnej aktualizacji – wejdź w link, aby pobrać najnowszą wersję”) oraz wskazują na wiadomości na poczcie głosowej. Niekiedy przesyłają też SMSa o zbiórce na określoną fundację podając link do niej, albo piszą, że znaleźli Twój portfel, zegarek, dokument tożsamości i chcą go oddać. Wszystko okraszone jest jednak niebezpiecznym hiperłączem, które może diametralnie wpłynąć na Twój stan konta.

Niebezpieczne SMS

To starsi ludzie są bardzo narażeni na działanie oszustów i ich SMSów (fot. pixabay.com)

Co mogą wyrządzić wysyłane na telefon wiadomości tekstowe?

Istnieje kilka zagrożeń wynikających z SMSów od oszustów. Niektóre są bardziej szkodliwe, inne polegają na uciążliwym spamowaniu. Pamiętaj, żeby unikać każdego rodzaju wiadomości od oszustów, bo nigdy nie wiesz jakie konsekwencje są z nimi związane.

SPAM czyli ciągłe wysyłanie niechcianych ofert reklamowych

Podstawowa, bardzo uciążliwa, ale mało kosztowna kara za otwieranie SMSów od oszustów to narażenie się na intensywny SPAM. Wygląda to w ten sposób, że wysyłając wiadomość związaną z podejrzaną loterią, konkursem czy inną promocją, zgadzasz się na wykorzystanie Twojego numeru do działań marketingowych. Nieuczciwe osoby potrafią później zaspamować całą skrzynkę różnego rodzaju SMSami z ofertami marketingowymi, które zablokują np. Twoją skrzynkę odbiorczą. Niekiedy kliknięcie w link od oszustów również oznacza zgodę na wykorzystanie numeru do działań promocyjnych. Taka sytuacja nie jest wyjątkowo kosztowna, możesz się przed nią uchronić blokując niechciane numery, jednak niesmak i utrata czasu pozostaną. Niekiedy niebezpieczne SMS-y, które do Ciebie przyjdą mogą być naprawdę niewybredne i nienadające się do cytowania.

ZOBACZ TEŻ: Bezpieczeństwo w Internecie – jak nie dać się okraść?

Naciąganie na małe kwoty

Kolejna sprawa związana jest z wyciąganiem od Ciebie niewielkich kwot – 2,3,5 lub 20 złotych. Działa to w następujący sposób – oszust wysyła wiadomość, w której informuje, że wygrałeś określoną kwotę na loterii. Aby ją otrzymać, powinieneś wysłać SMS zwrotny o określonej treści. Wysyłając tego SMSa oczywiście nie dostaniesz żadnych pieniędzy, a stracisz pewne środki. Choć mogą być pojedynczo niewielkie, to niektóre oszustwa tego typu mogą być w sumie bardzo kosztowne. Twój telefon zacznie wysyłać takiego 20-złotowego SMSa raz dziennie, a przy podsumowaniu rachunku telefonicznego okaże się, że musisz dopłacić swojemu operatorowi 1000 złotych.

Próba wyłudzenia danych do konta

W niektórych przypadkach oszuści podają się za banki. Twierdzą w takich wiadomościach, że musisz np. zmienić ustawienia bankowe czy przez próbę włamania na Twoje konto koniecznie masz aktualizować hasło. Po wejściu w link otworzy Ci się strona, która do złudzenia przypomina bankowy serwis. Jak podasz tam wszystkie dane, przestępca automatycznie otrzyma zarówno hasło jak i login do Twojego konta. To prosta droga do utraty oszczędności!

W takim przypadku najlepiej zadzwoń na infolinię banku i poinformuj o próbie wyłudzenia danych. Do swojego konta loguj się natomiast wyłącznie za pomocą autoryzowanej aplikacji.

Całkowite zablokowanie telefonu czyli wgranie wirusa

Tu po wejściu na stronę z SMSa… pozornie nic się nie stanie. Smartfon pobierze jednak określonego wirusa, który może zablokować Twój system. Możesz stracić dostęp do mediów społecznościowych, kontaktów, konta w banku, danych osobowych czy całego telefonu.

Niebezpieczne SMS

Konsekwencji oszustwa smsowego może być wiele! (fot. pixabay.com)

Uwaga na podejrzanych użytkowników serwisów ogłoszeniowych!

Osobny fragment tekstu poświęcimy atakom, na które podatni są użytkownicy portali ogłoszeniowych, takich jak OLX. Ci najczęściej stają się ofiarami oszustów zza wschodniej granicy, którzy rozpoczęli proceder największego SCAMu w historii polskiej telekomunikacji.

Na czym polega oszustwo? Po wystawieniu przez Ciebie określonego przedmiotu na OLX, zgłasza się potencjalny kupiec. Pozornie jest on zainteresowany ogłoszeniem i zmierza do pozytywnego zakończenia transakcji. Na podanego przez Ciebie maila, konto na WhatsApp lub właśnie SMS prześle link do strony internetowej, która do złudzenia będzie przypominać oryginalny serwis z ogłoszeniami (lub firmy kurierskiej). W opisie znajdziesz informację, że do pobrania pieniędzy za przedmiot na Twoje konto koniecznie musisz podać dane swojej karty kredytowej (a niekiedy też dane wrażliwe jak np. PESEL).

Po wszystkim złodziej ściąga pieniądze z Twojego konta bankowego i znika razem ze środkami. Przestępcy uwiarygadniają cały proceder, uzupełniając wszystkie podstrony fałszywego serwisu i zmieniając np. regulamin. Jeżeli natomiast zadzwonisz na podany przez użytkownika numer z SMS, odezwie się głos z wyraźnym, wschodnim akcentem. Wszystko wydaje się realne, jednak serwisy takiej jak OLX nie będą chciały danych Twojej karty kredytowej, by zakończyć transakcję. Pod żadnym pozorem ich nie podawaj!

Eksperci wskazują, że tego typu grup przestępczych (działających najczęściej na terenie Rosji i Ukrainy) jest coraz więcej. Złodzieje rekrutują do oszustw tamtejszych studentów (którzy chcą sobie „dorobić”) lub (w przypadku bardziej rozbudowanych struktur) posługują się specjalnymi botami, które wyłącznie sprawiają wrażenie realnych osób.

Niebezpieczne SMS – w jaki sposób chronić się przed nimi chronić?

Istnieje kilka sposobów, które skutecznie wpływają na ochronę przed szkodliwymi wiadomościami tekstowymi. Na co powinieneś się zdecydować?

Uważaj na wiadomości o podejrzanej treści

W przypadku, gdy otworzysz wiadomość SMS czy MMS i masz co do niej wątpliwości – nie otwieraj jej. Unikaj jakiejkolwiek wpadki. Najlepiej po przeczytaniu takiej wiadomości od razu ją usuwaj. Pamiętaj, aby sprawdzić też w Internecie numer z jakiego nadano wiadomość. To pomoże Ci rozpoznać ewentualne oszustwo.

Nie otwieraj podejrzanych SMSów i MMSów

Najprostsza rzecz to zwiększenie swojej uwagi. Nie otwieraj SMSów od podejrzanych numerów, których nie znasz. Dzięki temu diametralnie ograniczysz ryzyko wpadki. W nowoczesnych smartfonach podejrzane wiadomości automatycznie będą trafiać do SPAMu. Folder ten odwiedzaj tylko w wyjątkowych okolicznościach.

Nie wysyłaj wiadomości zwrotnych i nie oddzwaniaj

Pod żadnym pozorem nie wysyłaj wiadomości zwrotnych do nadawcy (nawet, jeżeli chcesz mu zagrozić postępowaniem karnym). To może być kosztowne. Nie wykręcaj też numeru podanego w SMS, bo ten może pochodzić z krajów, które narażą Cię na dodatkowe kwoty naliczone w ostatecznym rachunku telekomunikacyjny. Jeżeli dostałeś wiadomość od „policji”, „sanepidu” lub „banku” skontaktuj się z tymi instytucjami w celu weryfikacji SMSów.

Dostałeś podejrzanego SMSa? Nie odpisuj! (fot. pixabay.com)

Nie podawaj numeru telefonu na niesprawdzonych stronach internetowych

Widziałeś świetną loterię w Internecie, w której możesz wygrać milion? Zapomnij o niej! Najpewniej jest to zwykłe oszustwo, które może doprowadzić Cię do utraty oszczędności. Nie podawaj swojego numeru telefonu w niesprawdzonych miejscach. W ten sposób utrudnisz przestępcom wysyłanie podejrzanych wiadomości.

Zablokuj „numery premium” u swojego operatora telefonii komórkowej – ograniczysz niebezpieczne SMS

Operatorzy telekomunikacyjni umożliwiają blokadę numerów premium, dzięki temu nie dostaniesz żadnego podejrzanego SMSa. Złą stroną takiego rozwiązania jest zablokowanie sobie startu w niektórych teleturniejach czy grach interaktywnych. Bezpieczeństwo ma jednak swoją cenę!

Zainstaluj oprogramowanie antywirusowe i antyszpiegowskie na Twoim smartfonie

Na koniec pamiętaj, aby chronić się przed skutkami zainstalowania wirusów. Regularnie aktualizuj swojego antywirusa i kontroluj z jego pomocą wszystkie zakamarki systemu operacyjnego. Jeżeli masz podejrzenie dotyczące swojego smartfona, możesz skorzystać z naszej usługi wykrywania oprogramowania szpiegowskiego. To zapewni Ci bezpieczeństwo i komfort!

Tagi: , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Klucze U2F – co to jest i jak działa takie zabezpieczenie? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *