nielojalny pracownik

Nielojalny pracownik – jak go wykryć?

Lojalność jest wysoko cenioną wartością w kontaktach międzyludzkich. Powszechnie rozumiana jest jako wierność wartościom, poglądom, stałości, co przekłada się na uczciwość w relacjach. Na rynku pracy lojalność jest cenną cechą dobrego pracownika. Jej waga jest znacząca i wpływa na wysoki stopień zdyscyplinowania i przestrzegania zasad. Z naszej perspektywy lojalność pracowników to najlepsze zabezpieczenie min. przed wyciekiem cennych, firmowych danych. Co jeśli podejrzewamy, że nasz pracownik jest nielojalny?

Czym jest lojalność i nielojalność pracownicza

Lojalność pracownicza rozumiana jest, jako zaangażowanie pracownika w rzetelne wykonywanie swoich obowiązków, bez względu na chwilowe trudności w miejscu pracy. Lojalny pracownik identyfikuje się z celami, wizją i wartościami organizacji. Ważnym aspektem lojalności jest również rzetelne wykonywanie obowiązków i działanie dla wspólnej korzyści. Jednym z najbardziej ewidentnych przejawów lojalności jest niepodejmowanie przez pracownika pracy na tym samym rynku konsumenckim. Samo podjęcie dodatkowej działalności zarobkowej nie powinno być uznane za brak lojalności. Jednak, jeśli pracownik do wykonywania swojej pracy używa wiedzy nabytej u pracodawcy i doprowadza tym samym do konfliktu interesów, pracodawca ma prawo rozwiązać stosunek pracy z taką osobą. Innym objawem lojalności pracownika jest ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa, ale też nie udostępnianie osobom nieupoważnionym informacji powszechnie znanych w firmie takich jak np. lista klientów. Nieakceptowane jest np. wysyłanie koledze spoza firmy wzorów ofert firmowych czy sposobów pozyskiwania klienta. Często pracodawcy za oznakę lojalności uznają bezwzględną zgodność z decyzjami podejmowanymi przez osoby zarządzające firmą. Warto tu dokonać rozróżnienia na konstruktywną i niekonstruktywną krytykę, a także oddzielić aspekt wykonywania poleceń służbowych. Pracownik ma prawo wyrażać konstruktywną krytykę decyzji podjętych przez przełożonych, a nawet ich samych, jednak mimo to jest zobowiązany do wykonywania poleceń służbowych, nawet jak się z nimi nie zgadza. Konstruktywna krytyka to taka, która ma na celu usprawnienie pracy, jest wyrażona z życzliwością, w sposób kulturalny i dyskretny, a sama w sobie powinna być przez pracodawcę uznana za dbanie o dobro przedsiębiorstwa.

Nielojalność pracownika – z czego wynika?

Jeśli zastanawiasz się jak chronić tajemnice przedsiębiorstwa, jak sprawdzić pracownika oraz czy szpiegostwo gospodarcze to realne zagrożenie? Pisaliśmy już o tym na naszym blogu. Z pewnością w większym stopniu zalecamy prewencje niż leczenie, jednak w niektórych sytuacjach konieczna będzie konsultacja techniczna ze specjalistą. Odpowiednio dobrane urządzenie do ochrony biznesu może rozwiać wszelkie wątpliwości. Zanim podejmiemy takie środki warto obserwować swoich pracowników. Obniżone zaangażowanie w zadania, brak poczucia misji, poczucie nieadekwatności wynagrodzeń do zasług mogą być ważną wskazówką. Staż pracy i stanowisko również może mieć znaczenie. Na nielojalne pokusy bardziej narażone są osoby, krócej związane z firmą lub takie, których stanowisko jest niżej w hierarchii. Z drugiej strony warto przyjrzeć się pracownikom, którzy maja dostęp do najważniejszych firmowych informacji. Jeśli nasze sugestie wzbudziły wasze obawy, zachęcam do kontaktu z doradcami Alfatronik oraz do zapoznania się z poprzednimi artykułami dotyczącymi zabezpieczania biznesu.

Warto pamiętać, że obowiązek zachowania lojalności wobec pracodawcy, jest ustanowiony prawnie w kodeksie pracy. Przepis 100 § 2 pkt 4 k.p. określa, że pracownik ma obowiązek dbać o dobro pracodawcy, chronić jego mienie oraz zachować w tajemnicy informacje, których ujawnienie mogłoby narazić zakład pracy na szkodę. Wymienione „dobra” to nie tylko własność materialna, ale również renoma, know-how czy relacje z kluczowymi klientami. Utrata zaufania w tym zakresie daje prawo pracodawcy do rozwiązania umowy pracy w trybie zwykłym lub dyscyplinarnym.

A jak rozwijać lojalność pracowników?

Kształtowanie rzeczywistej lojalności pracowników jest zadaniem bardzo trudnym. To proces długotrwały i powinien być stałym elementem działań HRowych. Na proces składa się m.in. szerzenie pozytywnego wizerunku pracodawcy wśród obecnych i przyszłych pracowników. Dzięki temu możemy liczyć na szybszą i bardziej efektywną rekrutację. Pozytywny wizerunek firmy na rynku pracy ma również ogromny wpływ na osoby zatrudnione, gdyż odpowiada na ich potrzebę przynależności oraz pozytywnie wpływa na samoocenę. Kluczowe może być również zadbanie o przebieg rekrutacji wewnętrznej i zewnętrznej. Szczególnie istotne może okazać się dbanie o przebieg rekrutacji wewnętrznych przy poszukiwaniu kandydatów na dane stanowisko. Dzięki takiemu działaniu pracownicy mają szanse bardziej zaangażować się w pracę, gdyż wiedzą, że w odpowiednim czasie mogą liczyć na awans na wymarzone stanowisko. Warto również pamiętać o budowaniu relacji z pracownikiem już od pierwszych dni. Zadbaj o takie kwestie jak: adaptacja nowych pracowników, integracja w zespołach, szkolenia i jeśli to możliwe ścieżki karier. Warto zadbać o to by praca była dla pracownika interesująca i dawała mu szanse do samorealizacji. Większa swoboda działania i wpływ na środowisko zawodowe, również mogą zwiększyć zaangażowanie pracownika, a w efekcie pozytywnie wpłyną na lojalność.

Zaleca się również informowanie pracownika o kluczowych zmianach planowanych w organizacji. Jest to niezwykle ważne, pozwala pracownikom poczuć się docenionym i ważnym dla organizacji. Budowanie lojalności nie kończy się na tym. Zakończenie współpracy również może być istotnym elementem budowania lojalności. Pracownik, który odchodzi z pracy w złych relacjach z pracodawcą, jest dużym zagrożeniem dla wizerunku przedsiębiorstwa, ponadto chętniej dzieli się poufnymi informacjami z osobami z poza firmy.

Podsumowując, lojalność pracownika jest kwestią złożoną. Warto zadbać o nią już dzisiaj, by móc spać spokojnie. Dobre relacje w firmie i partnerskie traktowanie pracowników procentuje. Nie jest to jednak całkowicie pewna inwestycja, dlatego jeśli pojawiają się wątpliwości, warto uważnie obserwować. Nielojalny pracownik to ogromne zagrożenie dla każdego biznesu.

Tagi: .

Komentarzy: 2

  1. taak… pracownik powinien być lojalny, wierny i posłuszny.. prawda jest taka, że jak pracodawca ma w nosie pracownika to i pracownik ma w nosie pracodawcę.

  2. Ciekawie przedstawiony temat. Natomiast jak ktoś juz napisał „bycie w porządku” zawsze powinno iść w dwie strony. Podejście pracodawców na szczęście się nieco zminia i zaczynają doceniać pracowników chcąć budować długofalowe współprace. Jeżeli pracownik czuje się doceniony w róznych aspektach, to będzie lojalny…chyba, że ma wyjątkowo chwiejny charakter

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *