(fot. pixabay.com)

Noktowizor czy termowizor – co wybrać?

Technologia umożliwia obserwację otoczenia w najtrudniejszych warunkach. Niestraszne są wtedy ekstremalne anomalie pogodowe czy wszechobecna ciemność. Do pracy w takich sytuacjach wykorzystasz takie urządzenia jak noktowizor lub termowizor. Do jakich zadań się nadają i który wybrać?

Jeżeli masz do wyboru, czy wybrać noktowizor czy termowizor, musisz najpierw określić swoje potrzeby i zadania, jakie będziesz wykonywał. Choć różnice pomiędzy tymi urządzeniami z pozoru nie są wielkie, to służą one jednak do innych celów. Sprawdź, co przyda ci się bardziej!

Noktowizor – do patrzenia w ciemności

Ludzkie oko ma ograniczoną akomodację do widzenia w miejscach, gdzie światło jest bardzo niewielkie, lub brak go w ogóle. Zmysł wzroku dostosowany jest do działania w dzień. Brak oświetlenia traktuje on jak anomalię i zaczyna wariować. Choć oko jest w stanie przystosować się do działania, gdy do pomieszczenia docierają niewielkie ilości światła (z pewnością doznałeś kiedyś uczucia przystosowania się organu do widzenia w ciemności), to proces ten ma swoje ograniczenia.

Noktowizor powstał natomiast w celu widzenia w ciemności. Działa on (w wielkim uproszczeniu) jak organ zwierzęcia, które wykorzystuje nawet najmniejsze, szczątkowe ilości światła do przekształcenia go w wyraźny obraz. W naturze tak widzą np. sowy. Dobry sprzęt wyłapuje niewielkie promienie, abyś mógł widzieć to, co dzieje się po ciemku.

Sprzęt rozwinął się głównie dzięki armii. To głównie na potrzeby militarne rozwinięto sprawność noktowizorów. Stały się one niewielkie, dały lepsze parametry widzenia i skuteczność. Stosują je zarówno snajperzy, jak i oddziały bojowe.

Noktowizory pozwalają na pełną obserwację otoczenia, gdy nie ma dostępu do światła (fot. materiały własne)

Noktowizory pozwalają na pełną obserwację otoczenia, gdy nie ma dostępu do światła (fot. materiały własne)

Termowizor – oddziałuje na temperaturę

Choć termowizor też umożliwia „widzenie” w ciemności, to zasada jego funkcjonowania jest zupełnie inna niż w przypadku noktowizora. Wykrywa on elementy, które wydzielają temperaturę inną, niż ta w otoczeniu. Sprawdzają się w obserwacji zwierząt, ludzi, maszyn czy innych obiektów, które mają wyższą lub niższą wartość ciepła od ogólnej.

Kamery termowizyjne prezentują wykryte odchylenia w formie barw. Im ciemniejsza i bardziej czerwona jest barwa, tym większa jest różnica w temperaturze. Niektóre termowizory zamiast barw, wykazują dane w odcieniach szarości.

Termowizor to świetny sprzęt do wyszukiwania obiektów w ciemności (fot. Pixabay.com)

Termowizor to świetny sprzęt do wyszukiwania obiektów w ciemności (fot. Pixabay.com)

Kiedy powinieneś wybrać noktowizor?

Noktowizor to sprzęt, który wykorzystywany jest w wielu dziedzinach. Sprawdza się jako ekwipunek dla policjantów czy służb specjalnych. Jest elementem obserwacyjnym służb ochroniarskich, które dzięki niemu mogą w nocy analizować otoczenie. Przydaje się też detektywom, którzy śledzą obiekty bez wzbudzania podejrzeń.

To jednak nie wszystko! Noktowizor i jego funkcje nie są zarezerwowane dla śledczych. Sprzęt przyda się również w innych zawodach, lub do celów prywatnych. Może służyć leśnikom, jako pomoc w nocnych patrolach, bez płoszenia zwierzyny. Będzie kapitalnym wsparciem, jeżeli jesteś grotołazem lub chodzisz po górach. Wykorzystują go też grupy paramilitarne do nocnych rozgrywek np. w paintballu.

A kiedy przyda ci się termowizor?

Kamera termowizyjna to również rozwiązanie dla służb, które chcą znaleźć ukryte w ciemności obiekty. Dla termowizora znajdziesz zastosowanie, gdy jesteś leśnikiem lub ornitologiem (obserwacja zwierząt i ich szlaków w nocy), myśliwym (możliwość polowania w nocy), właścicielem firmy ochroniarskiej (łatwe patrolowanie terenu i wychwycenie intruzów) lub detektywem.

Pamiętaj, że termowizor nie służy do patrzenia w ciemności, a wyszukiwania obiektów w czasie, gdy nie ma światła.

Noktowizor i termowizor mają natomiast jedną zaletę – dają możliwość analizy sytuacji w nocy, bez zwracania na siebie uwagi. W ten sposób otwierasz przed sobą kolejne perspektywy skutecznej pracy. Niekiedy do odpowiedniego działania możesz potrzebować obydwu urządzeń

Jeżeli nadal masz wątpliwości, który sprzęt jest dla ciebie, skonsultuj się z naszymi pracownikami. Doradzimy ci w wyborze odpowiedniego urządzenia!

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *