Pegasus - system inwigilacji

Pegasus – nowe dane o systemie absolutnej inwigilacji

System obserwacji Pegasus, wykorzystywany przez służby specjalnej budzi coraz większe kontrowersje. Opinia publiczna praktycznie z tygodnia na tydzień otrzymuje nowe informacje, związane z powszechną inwigilacją społeczeństwa z różnych zakątów świata. Co nowego możemy powiedzieć o tym tajemniczym systemie?

O systemie Pegasus pisaliśmy już na naszych łamach wielokrotnie, między innymi w tekstach Oprogramowanie śledzące Pegasus – czy jest się czego obawiać oraz Trojan na usługach rządu – czym jest Pegasus?. Od pewnego czasu media ujawniają jednak kolejne informacje dotyczące oprogramowania dla służb specjalnych. O czym możemy się dowiedzieć?

Pegasus groźny dla urządzeń Apple?

Zacznijmy od tego, że stworzone przez izraelskich specjalistów oprogramowanie może zagrażać urządzeniom marki Apple. Amerykański producent telefonów iPhone zapewniał, że Pegasus nie będzie w stanie sforsować zabezpieczeń sprzętowych. Rzeczywistość okazała jednak się zgoła inna. Otóż raport CitizenLab wskazuje, że ponad 180 dziennikarzy z całego świata mogło być inwigilowanych za pomocą systemu, który – uwaga – może być używany nie tylko przez państwowe agencje wywiadowcze. Okazało się bowiem, że w 2017 roku bardzo zainteresowany systemem był Facebook.

Wracając jednak do kwestii urządzeń Apple. CitizenLab wskazuje, że inwigilowano między innymi dwóch reporterów opozycyjnych z Bahrajnu. Pegasus znalazł luki w najnowocześniejszym iOS 14 i umożliwił analizę otoczenia użytkownika bez jego wiedzy.

System inwigilacji Pegasus miał ominąć iPhone'a. Rzeczywistość jest inna...

System inwigilacji Pegasus miał ominąć iPhone’a. Rzeczywistość jest inna…

Czy istnieje sposób, aby uniknąć inwigilacji systemem Pegasus?

Jest jednak nadzieja dla użytkowników telefonów iPhone. Otóż producent aplikacji iMazing ogłosił, że ta antyszpiegowska apka umożliwia wykrycie Pegasusa na iOS. Produkowane we współpracy z ONZ i Amnesty International narzędzie wskaże czy Twój telefon mógł paść ofiarą ataku ze strony szpiegowskiego oprogramowania.

Zresztą, w sprawę głośnego systemu zaczyna angażować się już coraz więcej organizacji międzynarodowych. Wspomniane już ONZ może ogłosić ograniczenia w sprzedaży oprogramowania szpiegowskiego i wdrożyć procedury kontrolne, które miałyby np. sankcjonować kto może kupić taki software oraz w jaki sposób można z niego korzystać. To np. utrudniłoby sprzedaż systemu do krajów, które w opinii społeczności międzynarodowej, łamią prawa człowieka.

Brytyjskie i amerykańskie media też biją na alarm!

Brytyjski The Guardian wskazuje natomiast, że inwigilowani za pomocą Pegasusa są już kolejne grupy zawodowe. Wśród nich są między innymi dziennikarze, opozycjoniści, naukowcy (mówi się nawet, że ofiarą ataku mógł być prezydent Francji, Emmanuel Macron). Praktycznie nie mamy powszechnej wiedzy dotyczącej skali tego zjawiska. Nie wiemy nawet kto posługuje się izraelskim oprogramowaniem.  Bardzo możliwe, że sprawa inwigilacji trafi do brytyjskiego sądu oraz Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.

Otóż NSO Group, które jest producentem Pegasusa nie ujawnia żadnych danych dotyczących sprzedaży, a inwigilacja za jego pomocą mogła być powszechna. Wiele firm europejskich oraz organizacji pozarządowych szykuje się więc do procesu zbiorowego przeciwko izraelskiej firmie. Powód będzie chciał uzyskać informacji na temat tego, kto posługuje się oprogramowaniem i w jakiej skali jest ono dystrybuowane.

Pegasus - oko wielkiego brata czy nadmuchany problem?

Pegasus – oko „wielkiego brata” czy nadmuchany problem?

Czy możesz czuć się zagrożony?

Podkreślmy jednak, że powyższe ustalenia dotyczą wyłącznie osób zaangażowanych w walkę o prawa człowieka w krajach, które raczej nie dbają o ich przestrzeganie. Inwigilowani mogą być też biznesmeni współpracujący z politykami. Poza tym do tego grona możemy dołączyć osoby będące na świeczniku (aktorzy, muzycy, pozostali celebryci). W niebezpieczeństwie są też naukowcy pracujący nad rządowymi projektami i międzynarodowi dyplomaci.

Do inwigilacji osób postronnych system Pegasus raczej na pewno nie będzie wykorzystywany. Jednakże zalecamy ostrożność – na rynku istnieją bowiem mniej kosztowne systemy do kontrolowania telefonu. Uważaj więc jakie aplikacje pobierasz ze sklepu i przejrzyj opinie związane z nimi. W ten sposób zapewnisz sobie bezpieczeństwo!

Tagi: , , , .

Komentarzy: 2

  1. Pingback: Czy to koniec Pegasusa? System na czarnej liście w USA - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

  2. Pingback: Głośny przypadek użycia systemu Pegasus w Polsce – były wicepremier był podsłuchiwany? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *