Pies uciekinier – jak zadbać o jego bezpieczeństwo?

Decydując się na zakup lub adopcję zwierzęcia, bierzemy na siebie odpowiedzialność za to drugie stworzenie. Jednym z problemów jest ucieczka naszego zwierzaka. Może zostać rozjechany przez auto lub zginąć w wyniku ataku większego zwierzęcia. Jeżeli nasz pies jest duży, to problemem może okazać się to, że nie został pogryziony, ale że to on pogryzł albo kogoś porządnie przestraszył. Czasami wystarczy chwila nieuwagi, rutyna wynikająca z założenia, że nasz pies nigdy w dany sposób się nie zachował, nie robił „takich rzeczy”, nie uciekł, by doszło do kryzysowej sytuacji. Powodów ucieczek psów jest kilka: suka sąsiadów na cieczkę, ciekawość, pogoń za zauważoną zwierzyną, interesujący zapach, strach. Co robić, gdy mamy psa uciekiniera? Jak go zabezpieczyć i zminimalizować ryzyko ucieczek?

Zanim wybierzemy psa

Pies, a dokładniej Canis lupus familiaris jest gatunkiem, który pod względem zróżnicowania morfologicznego. Wynika to w głównej mierze w wyniku presji środowiskowej a później przez selektywną hodowlę w celu uwydatnienia lub recesji wybranych cech zwierzęcia. Podstawą przy wyborze psa jest ocena własnych warunków mieszkaniowych, trybu życia, aktywności, nawyków oraz potrzeb. Oprócz oczywistych różnic w wyglądzie takich jak rozmiar psa, długość i kolor sierści, różne rasy mają różne predyspozycje behawioralne, dlatego należy poważnie przemyśleć swój wybór, żeby uniknąć rozczarowania, niemiłych sytuacji z sąsiadami czy też ucieczek. Psy myśliwskie mogą mieć tendencje do pogoni za uciekającymi zwierzętami i o ile pies dobrze wyszkolony raczej da się łatwo odwołać, to przy nawet drobnych błędach wychowawczych odwołanie psa może być zwyczajnie niemożliwe. Wybór płci psa też jest istotny, jeżeli wybierzemy samca i nie poddamy go zabiegowi kastracji, to musimy liczyć się z gwałtowną zmianą jego zachowania w czasie, gdy okoliczne suczki mają cieczkę. Zmiana zachowania może okazywać się na przykład brakiem posłuchu i ucieczką.

Co zrobić, by pies nie uciekł?

Niestety nie ma sposobu na 100% zabezpieczenie się przed ucieczką psa. Nawet gdy pies trzymany jest w zamkniętej klatce, może uciec, podczas karmienia czy sprzątania w klatce. Oczywiście jesteśmy przeciwni takiemu traktowaniu psa – pies jest naszym najlepszym i najwierniejszym przyjacielem i należy go traktować z szacunkiem i troską.

Wczesne szkolenia z posłuszeństwa na pewno są główną i podstawową formą zabezpieczenia psa przez skutkami ucieczek. Do tego dochodzi odpowiednie ogrodzenia, zwłaszcza gdy pies wykazuje skłonność do robienia podkopów. W warunkach miejskich trzymanie psa zawsze na smyczy poza obszarami ogrodzonymi i przeznaczonymi dla psów będzie dawało wysoki poziom kontroli nad psem i minimalizowało ryzyko ucieczki. W zależności od przepisów raz psy można, innym razem nie spuszczać ze smyczy, ale niezależnie od tego, prowadząc psa na smyczy, zabezpieczamy się przed większością możliwych problemów prawnych związanych z działaniem naszego pupila. Aktualny stan prawny i porady odnośnie odpowiedzialności można znaleźć w książce „Status prawny psa w Polsce„, którą serdecznie polecamy.

Jak odnaleźć psa uciekiniera?

Klasyczne metody z rozwieszaniem plakatów na słupach i klatkach schodowych osiągają dosyć niską skuteczność. Wynika to z tego, że jesteśmy zasypywani ogromem ofert, reklam oraz broszur stąd też wykształciła się pewna niewrażliwość przechodniów na tego typu afisze. Bardziej skuteczna metoda ogłoszenia i przekazania kontaktu do siebie jest zamieszczenie posta na portalu społecznościowym w lokalnych grypach miłośników czworonogów. Taki przekaz trafi do grupy ludzi mieszkającej w obszarze możliwego pobytu psa, są wysoce uwrażliwieni na los zwierzęcia i mają możliwość szybkiego przekazania właścicielowi wiadomości lub uzyskania dodatkowych szczegółów odnośnie ostatniego miejsca pobytu, lub wyglądu psa. Najskuteczniejszą metodą jednocześnie skracającą czas ucieczki do minimum jest wykorzystanie psa uciekiniera w lokalizator GPS. Tego typu urządzenia są wszywane w obroże, szelki lub paltka dla psów, dzięki czemu nie musimy się martwić o montaż lokalizatora na czworonogu. Na ogół urządzenia tego typu są dobrze zabezpieczone przed wilgocią. Gdy pies ucieknie, wystarczy wejść na stronę internet z mapą lub wysłać żądanie raportu w formie SMS , żeby otrzymać bardzo dokładną i co najważniejsze aktualną pozycję, gdzie znajduje się pies uciekinier.

Ile kosztuje lokalizator GPS dla psa?

Najtaniej będzie, jeżeli wybierzemy lokalizator FIX-002 za 250 zł i samodzielnie umocujemy go do obroży, czy szelek psa, jednak takie rozwiązanie ma dwie główne wady. Po pierwsze nie jest dobrze zabezpieczone przed wilgocią, a po drugie kształt nie jest optymalnie dopasowany do zwierzęcia. Jest to najtańsze, ale nie najlepsze rozwiązanie. Wydając tylko o 140 zł więcej, dostajemy lokalizator stworzony z myślą o pozycjonowaniu zwierząt (lokalizator GPS dla psa LOKA-009). Twój pies uciekinier dostaje lokalizator zamocowany na stałe do obroży, która pozwala na dużą regulację swojego obwodu – pasuje zarówno na szyję psów ważących od około 10 kg do ponad 50 kg. Niestety przy pieskach wyjątkowo małych (chihuahua, yorkshire terrier, pinczer miniaturowy) lub tych naprawdę dużych (bernardyn, mastiff angielski, owczarek kaukaski) może okazać się niedopasowana. Koszty towarzyszące to koszty utrzymania aktywnej karty SIM, którą urządzenie lokalizujące przesyła swoją pozycję do opiekuna.

pies uciekinier - bordeaux

Labolatorium AlfaTronik umożliwia również wykonanie obroży lub szelek na zlecenie pod wytyczne klienta. Zapraszamy do kontaktu z naszymi technikami.

Tagi: , .

Jeden komentarz

  1. Mój pies ma lokalizator gps bezpieczne zwierze i mogę ne bieżąco śledzić gdzie jest. Co więcej kiedy próbuje opuścić podwórko dostaje sygnał na smartfona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *