odkurzacz podsłuch badania

Podsłuch przez pracujący odkurzacz – czy to możliwe?

Współczesna detektywistyka i innowacyjne urządzenia szpiegowskie mogą działać cuda, zamieniając się niekiedy w niepozorne sprzęty codziennego użytku. Nikogo w branży nie dziwi już podsłuch przez pracujący odkurzacz, który służy do… szpiegowania sąsiadów. Jakie zagrożenie może nieść tego rodzaju sprzęt? Czy można samodzielnie zamienić urządzenie sprzątające w nowoczesny oręż szpiegowski? Zachęcamy do zapoznania się z poniższym materiałem.

Odkurzacze mają coraz większe możliwości. Pozwalają na zdalne włączanie i bezobsługowe sprzątanie. Mają wbudowane kamery do analizy rozkładu danego pomieszczenia, a dzięki połączeniu z chmurą, są w stanie uruchomić się na komendę osoby, która jest kilkaset kilometrów od domu. Niestety, ta wygodna nowoczesność ma też swoje wady. Otóż zdarzały się przykłady, że pracujący odkurzacz działał jak… podsłuch.

Czy odkurzacz może działać jak podsłuch? Tak!

Inteligentny robot sprzątający to bardzo popularne urządzenie, obecne również w wielu polskich domach. Okazuje się, że umiejętności hakerów sprawiają, że tego typu sprzęt może służyć do szpiegostwa. W 2020 roku grupa naukowców z Singapuru i USA postanowiła zweryfikować zabezpieczenia smart-odkurzaczy i zhakowała ich systemy w taki sposób, aby stały się jeżdżącymi podsłuchami.

Efekty okazały się zaskakujące nawet dla samych badaczy. Otóż urządzenia, które nie posiadają dedykowanego mikrofonu ułatwiły kontrolowanie dźwięku w pomieszczeniach sprzątanych przez dany odkurzacz. Naukowcy oparli wszystko na systemie lidar, czyli zaawansowanym technologicznie sposobie analizy wymiarów przy wykorzystaniu laserów. Okazało się, że tego typu lasery mogą wyłapywać również fale dźwiękowe, a to pozwala na nasłuch otoczenia przy ich wykorzystaniu.

Na koniec dodajmy, że badacze wskazali, że praktycznie wszystkie sprzęty wyposażone w lidar mogą służyć jako podsłuchy. Należą do nich m.in. produkty z czujnikami ruchu.

dźwięk podsłuch ustawienia

Podsłuch w odkurzaczu? Okazuje się, że jest to możliwe (fot. pixabay.com)

Jak zamienić odkurzacz w podsłuch? Sprawdź!

Oczywiście, zwykłemu użytkownikowi inteligentnych odkurzaczy będzie ciężko zhakować je i wykorzystać do inwigilacji sąsiedzkiej. Nie oznacza to jednak, że tego rodzaju sprzętu nie da się użyć np. w celu pozyskania dowodów przemocy domowej, zdrady małżeńskiej lub oszustwa wspólnika. Jak się za to zabrać?

Najlepiej zainwestuj w wysokiej klasy podsłuchy do samodzielnego ukrycia. Ich budowa jest bardzo mała i praktycznie nie do odnalezienia gołym okiem. Tego rodzaju podsłuch (np. wydajny dyktafon szpiegowski – Alfa PRO-402Z) należy zainstalować w obudowie odkurzacza w taki sposób, aby umożliwiał skuteczne rejestrowanie dźwięków, nawet gdy urządzenie sprzątające zaczyna pracę.

Dyktafon szpiegowski DYK 402Z

Ukryte dyktafony takie jak DYK 402-Z umożliwiają skuteczne ukrycie w przedmiotach codziennego użytku – np. w odkurzaczach (fot. materiały własne)

Możesz również zamówić profesjonalną usługę montażu urządzeń detektywistycznych w przedmiotach codziennego użytkowania. Dostarcz nam odkurzacz i wskaż, który podsłuch chcesz zainstalować. My w profesjonalny sposób ukryjemy go w sprzęcie sprzątającym.

Z drugiej strony, czyli jakie zagrożenie niesie ze sobą podsłuch w Twoim otoczeniu?

Tak! Podsłuchy w domu czy w firmie mogą być bardzo niebezpieczne dla ich ofiar. Do najczęstszych powodów zakładania urządzeń inwigilacyjnych przez osoby prywatne w Polsce dochodzi przez nieuczciwą konkurencję i walkę o wpływy w biznesie (tzw. szpiegostwo gospodarcze jako próba kradzieży patentów czy danych kontrahentów), kwestie matrymonialne (w trakcie rozpraw rozwodowych np. przy walce o dzieci) albo chęć pozyskania materiałów kompromitujących w celu późniejszego szantażu.

Ofiarami nielegalnie założonych podsłuchów padają w Polsce nie tylko celebryci czy politycy, ale też mniejsi przedsiębiorcy, a właściwie każdy z nas. Wystarczą konflikty w rodzinie, walka o spadek, rozprawy rozwodowe, zemsta czy podobne kwestie. Wszystko to może wpłynąć na decyzję o próbie podłożenia podsłuchu.

Pamiętaj, że podsłuch założony bez Twojej wiedzy i zgody jest nielegalny. Grozi za to odpowiedzialność z tytułu art. 267 Kodeksu karnego. Stanowi on, że kto w celu uzyskania informacji, do której nie jest uprawniony, zakłada lub posługuje się urządzeniem podsłuchowym, wizualnym albo innym urządzeniem lub oprogramowaniem podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. Ewentualne znalezienie podsłuchu w odkurzaczu lub innym urządzeniu warto zgłosić więc organom ścigania.

W jakich urządzeniach mogą być jeszcze podsłuchy? Na to uważaj!

Nowoczesne sprzęty detektywistyczne mogą być ukryte w praktycznie każdym przedmiocie. Na rynku dostępne są między innymi listwy zasilające z modułem GSM do zdalnego podsłuchiwania otoczenia, długopisy podsłuchowe działające jak mini dyktafony, niewielkie pluskwy, które można zainstalować np. w samochodzie, breloki, pendrive’y, zegarki… w zasadzie lista ta nie ma końca.

Jak chronić się przed podsłuchami? Przede wszystkim uważaj na podejrzane wyposażenie domu lub biura i weryfikuj od kogo może pochodzić. Nie wpuszczaj osób niezaufanych do swojego otoczenia i kontroluj cel ich przybycia. Chroń patenty, niejawną wiedzę i zrezygnuj np. z rozmów o pracy w domu, jeżeli pracujesz nad bardzo istotnym i utajnionym jeszcze projektem. Jeżeli jesteś w czasie rozprawy rozwodowej, uważaj na słowa, które mogą być wykorzystane przeciwko Tobie.

W przypadku podejrzeń związanych z możliwym podsłuchem w Twoim otoczeniu albo odnalezieniu już sprzętu szpiegowskiego – przejdź do działania. Tylko w ten sposób możesz skutecznie ochronić się przed kolejnymi, zgubnymi skutkami sprzętów do inwigilacji.

W jaki sposób wykryć podsłuch w Twoim otoczeniu?

Podstawowym sprzętem, który może znaleźć podsłuch w Twoim otoczeniu jest wykrywacz podsłuchów. Jak działa takie urządzenie? Wykrywa fale radiowe, które mogłyby przełożyć się na podsłuchiwanie otoczenia. Włączony sprzęt analizuje przestrzeń skanując ją „centymetr po centymetrze” i wskazuje, gdzie potencjalnie może znaleźć się szpiegowski nadajnik.

Przykładem ciekawego narzędzia do wykrywania podsłuchów, które warto zastosować w domowych warunkach jest LawMate RD30 z detekcję transmisji RF. Sprzęt analizuje zakres częstotliwości od 20 do 6000 MHz, jego obsługa jest bardzo intuicyjna i bez żadnego problemu wykryjesz z jego pomocą ukryte aktywne telefony GSM, pluskwy radiowe, kamery bezprzewodowe i inne nadajniki cyfrowe i analogowe.

Jeżeli uważasz, że przedmioty codziennego użytku w Twoim biurze mogą być podsłuchami i bardzo obawiasz się rozbudowanej inwigilacji – warto zainwestować w usługę wykrywania podsłuchów i kamer. Nasi specjaliści dokładnie przeanalizują miejsce wykonywania Twojej działalności gospodarczej, używając do tego profesjonalnego sprzętu. Zrobimy pełne rozeznanie, przygotujemy raport z naszych działań i podpowiemy w jaki sposób chronić się przed podsłuchem na przyszłość.

Jak widzisz, możliwości związanych z podsłuchami jest naprawdę wiele. Mogą one ukrywać się nawet w pracujących odkurzaczach. Niekiedy wykorzystywane są w słusznych celach (np. do zebrania dowodów przemocy domowej), a w innym przypadku mogą służyć przestępcom. Przed takimi przypadkami bezwzględnie należy się chronić.

Tagi: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *