Nikogo nie dziwią już wszechobecne techniki inwigilacyjne, stosowane między innymi w zakładach pracy. Celem legalnie funkcjonujących urządzeń podsłuchowych jest zapobieganie różnym sytuacjom, które mogłyby zagrażać prawidłowemu działaniu danego przedsiębiorstwa. W tekście wskażemy jakie zalety ma podsłuch w pracy, gdzie można zamontować podsłuchy w miejscu pracy oraz kiedy podsłuchiwanie pracowników będzie legalne. Zachęcamy do lektury!
Zacznijmy od tego, że podsłuchiwanie pracowników w celach niezwiązanych z pracą jest nielegalne i stanowi podstawę do postawienia zarzutów karnych. Chociaż sprzęty do podsłuchu dostępne są w otwartej sprzedaży, to na ich zakładanie w firmie należy zdecydowanie uważać!
Dlaczego warto założyć podsłuch w pracy?
Istnieją jednak powody, dla których podsłuchy w miejscu pracy będą naprawdę skutecznym sprzętem. To przede wszystkim bardzo dobra ochrona przed kradzieżą. Pozostawienie urządzeń podsłuchujących we własnym biurze, zabezpieczonym pomieszczeniu z tajnymi danymi lub podobnym miejscem może uchronić przed bardzo przykrymi konsekwencjami dla danego przedsiębiorstwa. W ten sposób zarejestrujesz głos włamywacza, którym może być pracownik albo np. nieuczciwy klient. Dobrze skonfigurowany podsłuch zapewnia również bezpieczeństwo uczciwym pracownikom. O wszystkim kadra musi być jednak dokładnie poinformowana!
Podsłuch w pracy zapewnia też kontrolę nad procesem produkcji i ochrania przed tzw. szpiegostwem przemysłowym. Ułatwia także nadzór nad produkcją. Jeżeli działalność firmy polega natomiast na bezpośrednich ustaleniach z klientami, to dzięki podsłuchom można wyjaśnić później wszelkiego rodzaju nieścisłości czy nieporozumienia. Pamiętaj, że każdy rozmówca musi być poinformowany o tym, że uczestniczy w nagrywanej rozmowie.
W jakim miejscu podsłuchy w miejscu pracy będą efektywne i dyskretne?
Podsłuchy warto umieszczać m.in. w przedmiotach użytku biurowego lub listwach zasilających, jeżeli mówimy o elementach chroniących biuro przed kradzieżą. Tu bardzo dobrze sprawdzi się podsłuch GSM, oparty na działaniu przypominającym telefony komórkowe.
Urządzenia podsłuchujące mogą być montowane także przy wejściach do firmy oraz w miejscach, które stanowią strategiczny punkt prowadzenia działalności. Osoby uprawnione do korzystania z tych miejsc muszą mieć oczywiście wiedzę o działaniu podsłuchów.
Czy podsłuchiwanie pracowników jest legalne? Kiedy można to robić?
Zacznijmy od tego, że każdą próbę podsłuchiwania pracowników należy wcześniej skonsultować z prawnikiem. Może się okazać, że zaplanowane przez nas działania mogą mieć znamiona czynów przestępczych i narażą nas na ogromne problemy – z odpowiedzialnością karną włącznie.
Zwykle podsłuchy w miejscu pracy są legalne, jeżeli godzą się na nie pracownicy i są o nich oficjalnie poinformowani. Działają w tym zakresie jako przeciwdziałanie przestępstwom lub rejestrowanie pracy określonych osób. Pracownik powinien zgodzić się na nagrywanie na piśmie. Nie możemy nagrywać pracownika z ukrycia, bez jego wiedzy – to pogwałcenie jego praw.
Istnieje jednak jeden wyjątek od tej reguły. Ukryty podsłuch w pracy jest legalny, gdy mamy uzasadnione podejrzenia, co do działań zatrudnionego człowieka. Otóż w przypadku podejrzeń związanych np. z kradzieżami danych lub szpiegostwem przemysłowym, możemy założyć podsłuchy w miejscy pracy nakierunkowane na określonego pracownika. Pamiętajmy jednak, że tego typu sprzęt może pracować wyłącznie w firmie (biuro, fabryka) lub samochodach należących do danego przedsiębiorstwa. Nie można np. wrzucić pracownikowi podsłuchu do torby.
A co jeżeli obawiasz się, że ktoś z zewnątrz założył w Twojej firmie podsłuch? W takim przypadku warto zamówić usługę kontroli przedsiębiorstwa pod kątem ewentualnej pracy sprzętów inwigilacyjnych. Specjaliści przeanalizują czy w pomieszczeniach firmowych nie ma podsłuchów, lokalizatorów czy ukrytych kamer. To wszystko wpłynie na bezpieczeństwo danych firmowych i Twojego majątku.