Podsłuch w PZPN! Jak wykryć i zneutralizować urządzenia podsłuchujące?

Rutynowa kontrola centralnej siedziby Polskiego Związku Piłki Nożnej zatrzęsła nie tylko piłkarskim środowiskiem. Znaleziono tam bowiem ukryte urządzenia podsłuchujące. Jak długo mógł działać podsłuch w PZPN? W jaki sposób uniknąć takiej sytuacji i dlaczego niekiedy warto zainwestować w wykrywacz podsłuchów?

Podsłuch w PZPN to bardzo medialna sprawa. Informują o tym nie tylko polskie, ale też światowe media. Urządzenia inwigilacyjne wykryto w gabinecie Cezarego Kuleszy, prezesa Polskiego Związku Piłki Nożnej.

Podsłuch w PZPN – co warto o tym wiedzieć?

9 października 2021 roku polskie media poinformowały, że w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej trwa policyjna kontrola. Jak się okazało, ta była pokłosiem odnalezienia urządzeń podsłuchowych w gabinecie prezesa związku. Możemy więc wnioskować, że największa organizacja piłkarska w Polsce stara się profilaktycznie chronić przed podsłuchami czy ukrytymi kamerami, bo – zgodnie z doniesieniami mediów – te są tam prowadzone regularnie.

Gdzie znaleziono podsłuch? Urzadzenie szpiegowskiw  zostało zlokalizowane w obudowie grzejnika i było dobrze zakamuflowane. Ukryty sprzęt był też w pełni aktywny.. Opierając się na doniesieniach mediów (PZPN wystosował oświadczenie w tej sprawie, ale nie opisał jej szczegółów) możemy przypuszczać, że wytrzymałość baterii urządzenia to około 90 dni, a wbudowany mikrofon umożliwia zbieranie dźwięku z odległości ponad 10 metrów. Takie parametry wystarczyły, żeby podsłuchiwać  nowo wybranego prezesa Cezarego Kuleszę, ale jednocześnie wykluczają montaż sprzętu w czasach poprzednika – Zbigniewa Bońka.

Aktualnie sprawą zajmuje się policja. Organy ścigania mają ustalić jak długo był zamontowany tam podsłuch, kto fizycznie założył urządzenie oraz jaka osoba lub organizacja jest zleceniodawcą. Wiadomo też, że PZPN zleci audyt funkcjonowania biura związku, aby wewnętrznie skontrolować kto mógł podłożyć podsłuch w siedzibie organizacji.

Podsłuch w PZPN

Podsłuch w PZPN wykryto w biurze prezesa, Cezarego Kuleszy (fot. pixabay.com: Jak wykryć podsłuch i kamerę)

Jak zabezpieczać się przed podsłuchem?

Skoro znamy już pewne szczegóły dotyczące podsłuchu w siedzibie Polskiego Związku Piłki Nożnej, odpowiedzmy na pytanie – czy można było tego uniknąć? Odpowiedź jest złożona, bo nigdy nie ma stuprocentowej pewności, że nie jesteśmy inwigilowani. Zawsze, nawet przy bardzo dobrze założonych zabezpieczeniach i wysokim stopniu prewencyjnych kontroli istnieje ryzyko, że gdzieś w naszym środowisku pracuje sprzęt nagrywający.

Możemy jednak bardzo wzmocnić zakres kontroli i ochrony. Pierwszy punkt PZPN spełnił. Chodzi tu o wykrywanie podsłuchów oraz innych urządzeń szpiegowskich. Od wielu lat z powodzeniem świadczymy taką usługę. Jak ją przeprowadzamy?

Wykorzystujemy najnowocześniejszy i profesjonalny sprzęt do wykrywania bardzo zakamuflowanych i zaawansowanych sprzętów. Poza podsłuchami jesteśmy w stanie znaleźć również:

  • Ukryte, miniaturowe kamery
  • Ukryte dyktafony
  • Lokalizatory GPS.

Po kontrole warto sięgać regularnie, aby odnaleźć ewentualne sprzęty szpiegowskie w naszym otoczeniu (tak jak uczyniły to władze PZPN). Niestety, od czasu jednej do drugiej kontroli urządzenie szpiegowskie już mogło zarejestrować materiał, który nie powinien ujrzeć światła dziennego. W jaki sposób chronić się przed taką sytuacją? Inwestując w wykrywacze podsłuchów.

 

Wykrywacz podsłuchów – zalety i przykłady tego urządzenia

Wykrywacze podsłuchów to w dużym uogólnieniu urządzenia, które wskazują położenie sprzętów szpiegowskich, zainstalowanych w naszym otoczeniu. W zależności od potrzeb, dzielą się na te do wykorzystania amatorskiego (domowego) oraz takie, które adresowane są do profesjonalistów (np. firm detektywistycznych, agencji ochrony i podobnych).

Nie ma co ukrywać, że wykrywacze podsłuchów dają szerokie możliwości. Dzięki nim znajdziesz podsłuchy, kamery, a nawet ukryte przed Tobą telefony komórkowe. Możesz używać ich jako sprzętów do codziennej kontroli w biurze. Sprawdzą się też przed ważnymi spotkaniami, gdy nie chcesz dopuścić do wycieku jakichkolwiek informacji. Jakie przykłady takich wykrywaczy możemy Ci wskazać?

Przykłady wykrywaczy o różnych możliwościach

Zacznijmy od sprzętu, który sprawdzi się w zastosowaniu niekomercyjnym. Możesz go wykorzystać do regularnego (np. codziennego) kontrolowania swojej firmy. Wykrywacz METALIC G318+ do podsłuchów i kamer bezprzewodowych potrafi zlokalizować m.in.:

  • kamery bezprzewodowe,
  • podsłuchy różnego rodzaju,
  • raportujące lokalizatory GPS,
  • aktywne telefony komórkowe
  • urządzenia WiFi, Bluetooth.

Zakres wyszukiwania tego urządzenia to 20 – 8000 MHz. Jego zaletą z pewnością jest mobilność i niewielki rozmiar. Sprzęt na jednym ładowaniu pracuje nawet 15 godzin.

METALIC G318+ to wykrywacz, który na pewno sprawdzi się w półprofesjonalnym zastosowaniu (fot. materiały własne)

Bardziej zaawansowanym urządzeniem jest detektor podsłuchów, lokalizatorów i kamer N-018. Ma spore możliwości jak na sprzęt półprofesjonalny. Co z nim znajdziesz?

  • wszystkie urządzenia korzystające z transmisji radiowych (nadajniki radiowe, kamery bezprzewodowe, podsłuchu), (np. takie, jakie ktoś zainstalował w PZPN)
  • podsłuchy GSM
  • raportujące lokalizatory GPS
  • aktywne telefony komórkowe
  • urządzenia WiFi, Bluetooth.

N-018 wykrywa sygnał na obszarze nawet 10 – 15 m2. Ma regulowaną czułość i duży zakres przeszukiwania 1 – 8000 MHz.

Wykrywacz N-018 potrafi odnaleźć wiele różnego rodzaju urządzeń szpiegowskich (fot. materiały własne)

Przykładem sprzętu dla profesjonalistów jest z kolei RAKSA-120 PL – wykrywacz, kamer, podsłuchów, telefonów i lokalizatorów GPS. To wyjątkowo skuteczny i zaawansowany sprzęt. Jest intuicyjny w obsłudze i posiada menu w języku polskim. Ma bardzo szeroki zakres pracy (GSM, UMTS, CDMA, DECT, Bluetooth, WiFi). Posiada wiele różnego rodzaju trybów działania, wykrywa nadajniki stabilne, kwarcowe i hybrydowe. To wysokiej klasy urządzenie, które sprawdzi się m.in. w profesjonalnych agencjach ochrony.

RAKSA-120 PL jest profesjonalnym i bardzo skutecznym sprzętem (fot. materiały własne)

Sprzęt, rozwaga, ostrożność – to zasady, których warto przestrzegać

Jak widzisz, choć nie da się w pełni zabezpieczyć przed inwigilacją, to istnieją skuteczne sposoby na ograniczenie „wpadki”. Najważniejsza jest rozwaga i ostrożność. Ogranicz do niezbędnego minimum wpuszczanie niepowołanych osób w newralgiczne miejsca. Zainstaluj wysokiej jakości monitoring w okolicach przedsiębiorstwa.

Po drugie przed bardzo ważnymi spotkaniami lub regularnie (np. raz na dwa miesiące) zamów usługę wykrywania podsłuchów. Samemu również zainwestuj w wykrywacze podsłuchów, aby kontrolować np. swoich pracowników lub pomieszczenie podczas kluczowych narad.

Jak rozwinie się sytuacja w Polskim Związku Piłki Nożnej? Władze związku skierowały zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa. Przeprowadzony audyt ma z kolei sprawdzić czy można było tej sytuacji uniknąć. Wiemy też, że kontrole nie wykryły kolejnych urządzeń szpiegowskich. Czy osoby z otoczenia prezesa podejrzewają, kto mógł stać za zamontowaniem tego jedynego podsłuchu? Oficjalnie PZPN unika odpowiedzi na pytanie i nie rzuca żadnych oskarżeń. W nieoficjalnych, medialnych i anonimowych rozmowach przedstawiciele związku twierdzą, że mogły być to wpływowe osoby ze świata biznesu. Chodziło m.in. o późniejsze szantażowanie prezesa Kuleszy.

(fot. główne/Fabrizio Gianella – Praca własna/wikipedia.com)

Tagi: , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *