Podsłuchy – nagrywające, na żywo i zagłuszacze podsłuchów. Wszystko, co warto wiedzieć

Zapoznaj się z naszym kompleksowym poradnikiem dotyczącym podsłuchów. Poznaj najnowsze rozwiązania technologiczne dostępne na wyciągnięcie ręki, różne rodzaje urządzeń, a także sprzęty, które potrafią zagłuszyć podsłuchy wielu generacji.

Współczesne urządzenia podsłuchowe mają szerokie spektrum możliwości i nadają się do zastosowania profesjonalnego (wykorzystywanego przez służby czy prywatnych detektywów), jak również jako forma ochrony mienia przez firmy czy osoby prywatne. Jakie zastosowanie mają podsłuchy?

Podsłuchy – co potrafią współcześnie?

Opisując możliwości współczesnych podsłuchów będziemy opierać się na urządzeniach dostępnych w naszej ofercie. W ten sposób czytając ten tekst otrzymasz wstępne kompendium wiedzy na temat technologii na jakiej bazują podsłuchy dostępne w powszechnej sprzedaży oraz jak działają zagłuszacze, które mają ochronić przed inwigilacją.

Jeżeli chodzi o sprzęt do podsłuchiwania, to jest on podzielony na dwie główne kategorie – podsłuchy nagrywające i te, które umożliwiają kontrolowanie sytuacji w czasie rzeczywistym. Pierwsza kategoria czyli urządzenia rejestrujące to sprzęt typowo detektywistyczny, choć ma również zastosowanie np. w dziennikarstwie śledczym. Dzięki nim masz możliwość pełnego nasłuchu i rejestrowania dźwięku do późniejszego analizowania. Co ciekawe, dostępne w naszej ofercie w tej kategorii są również dyktafony, jednak ich wyjątkowo niewielki rozmiar i czułość sprawiają, że nadają się do pracy w ukryciu.

Podsłuchy

Dyktafony marki Soroka to świetny przykład współczesnych podsłuchów, o wysokiej jakości wykonania i pracy (fot. materiały własne)

Jakie zastosowanie mają podsłuchy nagrywające? To przede wszystkim sprzęt przeznaczony dla prywatnych detektywów i służb policyjnych, którzy to pracują nad zdobywaniem niezbitych dowodów łamania prawa lub nieuczciwych i nieobyczajnych procederów. Jednakże bardzo często sprawdzają się również jako sprzęt do zastosowania prywatnego. Możesz np. dać go dziecku w szkole, aby sprawdzić czy podejrzenia o przemoc fizyczną czy psychiczną rówieśników rzeczywiście mają realne odzwierciedlenie. Ukryte podsłuchy są również narzędziem kontroli rodzicielskiej, jako możliwość sprawdzenia niani w domu pod nieobecność opiekunów prawnych. Oczywiście – jak wspomnieliśmy – z podsłuchów nagrywających z zadowalającymi efektami mogą korzystać dziennikarze śledczy.

Jakie możliwości mają współczesne podsłuchy nagrywające? Największą ich zaletą jest przede wszystkim ich niewielki montaż i możliwość zamontowania w przedmiotach codziennego użytku (np. w długopisach, pilotach, bibelotach, biżuterii). Posiadają bardzo czuły mikrofon, który wyłapuje dźwięki z kilkunastu metrów. Dodatkowo wiele z nich ma funkcje aktywacji głosem, dzięki czemu załącza nagrywanie w momencie rozpoznania mowy. To oszczędza baterie i wbudowaną pamięć sprzętu.

Podsłuchy na żywo – spore możliwości współczesnych sprzętów

Wspomnieliśmy również o podsłuchach na żywo i tej kategorii urządzeń trzeba poświęcić uwagę w osobnej części tekstów. Czym charakteryzują się urządzenia tego typu i do czego warto ich używać? Przede wszystkim ich główną zaletą jest możliwość nasłuchu otoczenia w czasie rzeczywistym. Urządzenia wykorzystują do tego różną technologię – GSM (bazują na kartach SIM – nasłuch możesz prowadzić za pomocą telefonu komórkowego, łącząc się z urządzeniem za pomocą określonego numeru telefonu) czy radiowe (podsłuch odbywa się za pomocą specjalnego odbiornika, który wychwytuje sygnał emitowany przez nadajnik).

Te urządzenia również przydają się w pracy służb specjalnych. Ich zastosowanie na pewno docenią też detektywi, którzy muszą dłużej obserwować dane miejsce lub obiekt. Wykorzystując podsłuchy w formie np. listwy zasilającej, otrzymasz możliwość ciągłego nasłuchu – w końcu sprzęt będzie zasilany z zewnętrznego, stałego źródła.

Podsłuchy

Podsłuch w listwie zasilającej? To świetny sposób na nasłuch w czasie rzeczywistym bez utraty baterii! (fot. materiały własne)

Jednak naszym zdaniem podsłuchy tego typu to również sprzęt zastosowania firmowo-domowego. Instalując odpowiednie urządzenie otrzymasz świetne zabezpieczenie antywłamaniowe. Otóż wyjeżdżając na wakacje, ferie lub wyjazd służbowy możesz dokładnie sprawdzać co dzieje się w Twoim mieszkaniu. Złodziej z kolei nie zorientuje się, że jest podsłuchiwany (ze względu na świetną formę kamuflażu). Równie sprawnie podsłuchy te sprawdzą się w przedsiębiorstwach. Zainstaluj sprzęt w biurze i rejestruj spotkania biznesowe czy to, co dzieje się pod Twoją nieobecność. W ten sposób zminimalizujesz np. ryzyko szpiegostwa przemysłowego. Z kolei podsłuchy radiowe możesz wykorzystać również jako… elektroniczną nianię! Zostaw nadajnik w pokoju dziecka i nastaw swój odbiornik. Teraz masz już stałą kontrolę nad tym, co dzieje się u malucha.

W zależności od podsłuchu, urządzenia dostępne w naszej ofercie posiadają różną funkcjonalność. Profesjonalne podsłuchy kwarcowe mają świetną stabilizację częstotliwości i gwarantują najwyższą jakość nagrań i pełną ochronę przed dekonspiracją. Z kolei podsłuchy GSM umożliwią Ci nasłuch z każdego miejsca na świecie.

A jak się chronić przed podsłuchami?

W tej części tekstu przedstawimy z kolei urządzenia adresowane głównie do profesjonalnych detektywów, służb czy agencji ochrony, które chcą zabezpieczyć swoich klientów przed podsłuchami. To specjalistyczne generatory szumów, zwane zagłuszaczami.

Urządzenia te to doraźne zabezpieczenie rozmów przed nagraniem za pomocą urządzeń zewnętrznych. Emitują one sygnał o określonych parametrach, dzięki czemu uniemożliwiają łączność w otoczeniu – niekiedy nawet w promieniu kilkudziesięciu metrów. Umożliwiają pełne zagłuszanie nadajników radiowych, GSM, ale również lokalizatorów. Utrudniają również pracę ukrytej kamerze – jeżeli ta działa w technologii bezprzewodowej.

Dlaczego zagłuszacze są głównie przeznaczone dla profesjonalistów? Ponieważ wiele z tych sprzętów objętych jest specjalną klauzulą prawną. Otóż dysponować takimi sprzętami mogą wyłącznie podmioty wymienione w art. 4 Prawa telekomunikacyjnego na podstawie art. 178 ust. 3 Prawa telekomunikacyjnego. Poza nimi wykorzystanie urządzeń zagłuszających pasma telefonów komórkowych jest zabronione.

Interesujące przykłady podsłuchów

Na koniec zostawiliśmy kilka przykładów podsłuchów, które sprawdzą się zarówno w zastosowaniu profesjonalnym jak i amatorskim. Jeżeli chodzi o nagrywające urządzenia, to możemy Ci polecić miniaturowy dyktafon do zastosowań profesjonalnych SOROKA S17E, który charakteryzuje się bardzo długim czasem pracy (do 65 godzin), funkcją detekcji głosu, możliwością zaszyfrowania nagrań oraz wyjątkowo czułym mikrofonem.

Z kolei wybierając podsłuch na żywo, proponujemy postawić na podsłuch ALFA GSM-26 w listwie zasilającej, który został wykonany w Polsce. Ma on nieograniczony czas pracy, fantastyczny kamuflaż oraz nieograniczony zasięg dzięki zastosowaniu technologii GSM. Jego mikrofon pozwala zebrać dźwięki z odległości 8 metrów.

Jak widzisz – na rynku jest naprawdę duży wybór różnego rodzaju podsłuchów czy urządzeń, które potrafią je „oszukać”. Wszystko zależy od Twojego zapotrzebowania, budżetu czy założonych wymagań podstawowych. Z pewnością znajdziesz coś dla siebie w naszym asortymencie!

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *