(fot. pixabay.com)

Jak poradzić sobie z mobbingiem w pracy?

Choć nękanie w pracy ma swoją długą historię, to nazwa mobbing funkcjonuje w mediach od niedawna. Czym jest tak naprawdę taki proceder i jakie kary grożą za jego stosowanie? Co to znaczy poradzić sobie z mobbingiem?

Mobbing może mieć silny wpływ na psychikę pracownika. Nękanie w miejscu pracy ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne ofiary, dlatego warto wiedzieć jak poradzić sobie z mobbingiem. W tym tekście wyjaśnimy Ci jak poradzić sobie z mobbingiem.

Kim jest mobber i jak poradzić sobie z mobbingiem?

Uważasz się za ofiarę nękania i postanawiasz znaleźć odpowiedź, jak poradzić sobie z mobbingiem w miejscu pracy? Cieszymy się, że do nas trafiłeś. Ofiary mobbingu często doświadczają ogromnego poczucia bezsilności i pozostają bierne wobec oprawców. Postaramy się wyjaśnić w jaki sposób radzić sobie z mobbingiem w pracy i doprowadzić do końca tego procederu.

Po pierwsze: w celu poradzenia sobie z mobbingiem w pracy, należy zrozumieć naturę działania mobbera. Oprawcy działają najczęściej w ukryciu, na osobności. Dlaczego? Chcą pozbawić ofiary poczucia wsparcia społecznego ze strony innych pracowników. Nie daj się wprowadzić w taką pułapkę. Unikanie sytuacji „sam na sam”, pozostawianie otwartych drzwi czy zapraszanie koleżanki do rozmowy jest dobrą strategią.

Mobbing objawia się m.in. jako atak słowny, niewerbalny czy nadużycie władzy służbowej (fot. pixabay.com)

Mobbing objawia się m.in. jako atak słowny, niewerbalny czy nadużycie władzy służbowej (fot. pixabay.com)

Drugim, kluczowym działaniem, które pomoże Ci odzyskać grunt pod nogami, jest rozmowa. Mów co czujesz i zwierzaj się rodzinie i przyjaciołom, ale też nie zapomnij zwrócić uwagę na problem wśród współpracowników. Ci mogą stać się cennymi świadkami podczas potencjalnej sprawy sądowej i być może wesprą Cię podczas walki z mobberem. Dzięki tej więzi współpracownicy, którzy poznali twój problem, z większym prawdopodobieństwem udzielą Ci pomocy w sytuacji kryzysowej.

Nie bój się również sięgnąć po autorytety. Może wydaje się to ryzykowne, ale warto poprosić o wsparcie przełożonych mobbera. To nie ostateczność. Szefowie posiadają cały arsenał odpowiednich metod wywierania wpływu, co pomoże zmniejszyć siłę rażenia osoby nadużywającej swojej władzy. Pamiętaj, że szereg działań, które podejmiesz, może skutecznie zniechęcić oprawcę do kontynuowania mobbingu w pracy, jednak nie jest to gwarantem.

Mobbing w pracy – jak udowodnić?

Jeśli postanowiłeś, że ze sprawą o mobbing idziesz do sądu, musisz się odpowiednio przygotować. Co należy zrobić, aby wygrać taką batalię?

Z pewnością musisz dostarczyć odpowiedni materiał dowodowy. Po pierwsze, zapisuj wszystkie zdarzenia, które w Twoim odczuciu mają cechy mobbingu w pracy. Opisuj dokładnie sytuacje, czas oraz miejsce zdarzenia i obecnych świadków. Urządzenia do nagrywania są coraz bardziej powszechne i coraz więcej osób zastanawia się nad wykorzystaniem ich do zebrania materiału dowodowego. Co mamy do wyboru?

Dyktafony, podsłuchy, kamery. Wszystkie profesjonalnie zakamuflowane i niezauważalne gołym okiem. Jeśli mobber zaczepia Cię w różnych miejscach w biurze, z pewnością przyda się urządzenie posiadające cechy sprzętu osobistego. Doskonale tutaj sprawdzi się dyktafon w pendrivie lub mp3. Urządzenie inwigilujące można również założyć na siebie i nosić ukryte w wisiorku. Przed rozpoczęciem działań skonsultuj się jednak z prawnikiem. Według polskiego prawa nagrywanie osób bez ich wiedzy jest nielegalne, ale niektóre sądy dopuszczały takie pliki, jako materiał dowodowy w sprawach o mobbing w pracy.

Jak poradzić sobie z mobbingiem? Nagrywając zdarzenia używając do tego dyktafonu ukrytego w wisiorku (fot. materiały własne)

Jak poradzić sobie z mobbingiem? Nagrywając zdarzenia używając do tego dyktafonu ukrytego w wisiorku (fot. materiały własne)

Ponadto, należy pamiętać, że to osoba oskarżająca musi udowodnić, że była ofiarą mobbingu, więc to po jej stronie leży ciężar dostarczenia kluczowych materiałów dowodowych. Jest to sytuacja odwrotna niż w przypadku procesu o dyskryminację w pracy, w której to oskarżony musi udowodnić niewinność. Jeżeli masz wątpliwości dotyczące swojego działania, zobacz nasz tekst Nagrywanie rozmów, a prawo.

Mimo, że walka z nękaniem nie należy do łatwych, warto ją podjąć. Jak widzisz, istnieje wiele rad na to jak poradzić sobie z mobbingiem w pracy, jednak najważniejsze są wytrwałość w działaniach i sukcesywne zbieranie materiału dowodowego.

Tagi: , .

Komentarzy: 2

  1. Niestety, mobbing w pracy jest często traktowany jako „sposób motywowania”.. a pomoc przełożonych w takiej sprawie? to chyba pobożne życzenia..

  2. Uważam że nie ma dobrego sposobu na poradzenie sobie z mobbingiem. Wiele osób przez to popada w depresję i idzie na zwolnienie nawet pół roczne. Jeżeli ktoś ma w sobie dość dużo siły, to udaje się po pomoc do adwokata np.. Ja tak właśnie zrobiłam i udałam się w Gliwicach do kancelarii adwokackiej Wojas Pawlak. Dałam radę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *