jak poradzić sobie z mobbingiem

Jak poradzić sobie z mobbingiem w pracy?

Mobbing, zwany inaczej nękaniem, ma swoją długą historię, choć media dopiero od niedawna rozpisują się nad jego powszechnością w miejscu pracy. Nękanie w miejscu pracy ma ogromny wpływ na zdrowie psychiczne i fizyczne ofiary, dlatego warto wiedzieć jak poradzić sobie z mobbingiem.

Kim jest mobber i jak poradzić sobie z mobbingiem?

Jesteś ofiarą nękania i postanawiasz znaleźć odpowiedź w sieci, jak poradzić sobie z mobbingiem w miejscu pracy? Cieszymy się, że do nas trafiłeś/aś. Często ofiary mobbingu doświadczają ogromnego poczucia bezsilności i pozostają bierne wobec oprawców. Skoro tu jesteś i znalazłeś/aś w sobie siły to znak, że jesteś na dobrej drodze do pozytywnego rozwiązania tej, wydawałoby się, patowej sytuacji.

Po pierwsze: w celu poradzenia sobie z mobbingiem w pracy, należy zrozumieć naturę działania mobbera. Oprawcy najczęściej działają w ukryciu, na osobności. Dlaczego? Chcą pozbawić ofiary poczucia wsparcia społecznego ze strony innych pracowników. Nie daj się wprowadzić w taką pułapkę. Unikanie sytuacji „sam na sam”, pozostawianie otwartych drzwi czy zapraszanie koleżanki do rozmowy jest dobrą strategią. Głównym celem mobbera jest dać Ci odczuć, że jesteś sam.

Drugim, kluczowym działaniem, które pomoże Ci odzyskać grunt pod nogami, jest rozmowa. Rozmawiaj z rodziną i przyjaciółmi, ale też nie zapomnij porozmawiać o problemie z bliskimi współpracownikami. Jakkolwiek patetycznie to brzmi: „zbierz swoją armię”. Oni nie tylko wesprą Cię emocjonalnie w trakcie całego procesu, ale mogą stać się cennymi świadkami podczas potencjalnej sprawy sądowej. Dzięki tej emocjonalnej więzi współpracownicy, którzy poznali twój problem, z większym prawdopodobieństwem udzielą Ci pomocy w sytuacji kryzysowej.

Nie bój się sięgnąć również po autorytety. Może wydaje Ci się to ryzykowne, ale warto poprosić o wsparcie przełożonych. Nie traktuj tego jako ostateczność. Szefowie posiadają cały arsenał odpowiednich metod wywierania wpływu, co pomoże zmniejszyć siłę rażenia mobbera. Pamiętaj, szereg działań, które podejmiesz, może skutecznie zniechęcić oprawcę do kontynuowania mobbingu w pracy, jednak nie jest to gwarantem.

Mobbing w pracy – jak udowodnić?

Jeśli postanowiłeś/aś, że sprawa o mobbing w pracy idzie pod sąd, musisz się odpowiednio przygotować. Co należy zrobić, aby wygrać taką sprawę?

Z pewnością musisz dostarczyć odpowiedni materiał dowodowy. Po pierwsze, zapisuj wszystkie zdarzenia, które w Twoim odczuciu mają cechy mobbingu w pracy. Opisuj dokładnie sytuacje, czas oraz miejsce zdarzenia i obecnych świadków. Urządzenia do nagrywania są coraz bardziej powszechne i coraz więcej osób zastanawia się nad wykorzystaniem ich do zebrania materiału dowodowego. Co mamy do wyboru?

Dyktafony, podsłuchy, kamery. Wszystkie profesjonalnie zakamuflowane i niezauważalne gołym okiem. Jeśli mobber zaczepia Cię w różnych miejscach w biurze, z pewnością przyda się urządzenie posiadające cechy sprzętu osobistego. Doskonale tutaj sprawdzi się dyktafon w pendrivie, długopisie, mp3 czy w karcie płatniczej. Urządzenie inwigilujące można również założyć na siebie i nosić ukryte w zegarku czy wisiorku. Należy jednak pamiętać, że taka sytuacja pod względem prawnym nie jest jednoznaczna. Mimo iż według polskiego prawa nagrywanie osób bez ich wiedzy jest nielegalne, niektóre sądy dopuszczały takie nagranie, jako materiał dowodowy w sprawach o mobbing w pracy.

Ponadto, należy pamiętać, że to osoba oskarżająca musi udowodnić, że była ofiarą mobbingu, więc to po jej stronie leży ciężar dostarczenia kluczowych materiałów dowodowych. Jest to sytuacja odwrotna niż w przypadku procesu o dyskryminację w pracy, w której to oskarżony musi udowodnić niewinność.

Mimo, że walka z nękaniem nie należy do łatwych, warto ją podjąć. Istnieje kilka rad na to jak poradzić sobie z mobbingiem w pracy, jednak najważniejsze są wytrwałość w działaniach i sukcesywne zbieranie materiału dowodowego.

Tagi: , .

Komentarzy: 2

  1. Niestety, mobbing w pracy jest często traktowany jako „sposób motywowania”.. a pomoc przełożonych w takiej sprawie? to chyba pobożne życzenia..

  2. Uważam że nie ma dobrego sposobu na poradzenie sobie z mobbingiem. Wiele osób przez to popada w depresję i idzie na zwolnienie nawet pół roczne. Jeżeli ktoś ma w sobie dość dużo siły, to udaje się po pomoc do adwokata np.. Ja tak właśnie zrobiłam i udałam się w Gliwicach do kancelarii adwokackiej Wojas Pawlak. Dałam radę!

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *