Głośny przypadek użycia systemu Pegasus w Polsce – były wicepremier był podsłuchiwany?

Jak poinformował mecenas Roman Giertych, były wicepremier w rządzie Jarosława Kaczyńskiego w latach 2005 – 2007 i aktualny adwokat wielu polityków opozycji, rządowe agencje wywiadowcze miały użyć wobec niego systemu Pegasus. Jak izraelskie oprogramowanie szpiegowskie wykorzystywały polskie służby? Co warto wiedzieć o tej sprawie?

Roman Giertych od lat jest w opozycji do rządu Prawa i Sprawiedliwości. W jego opinii inwigilowany miał być od dawna. Teraz mecenas uważa, że wykorzystano przeciwko niemu osławiony już izraelski program Pegasus.

Międzynarodowe agencje potwierdzają – Pegasus został użyty przeciwko Giertychowi

Informacje samego adwokata potwierdzają międzynarodowe agencje informacyjne, w tym Associated Press. AP powołuje się tu na dane niezależnej grupy Citizen Lab, działającej przy uniwersytecie w Toronto. Inwigilowana miała być też aktywna prokurator, Ewa Wrzosek.

Citizen Lab od wielu lat zajmuje się kontrolowaniem nadużyć agencji rządowych, które wykorzystują system Pegasus do celów politycznych. Chociaż nie wskazuje kto dokładnie zlecał podsłuch byłego wicepremiera, to jednak podkreśla, że dostęp do zaprojektowanego przez izraelską firmę narzędzia mają wyłącznie państwowe podmioty.

Do użycia Pegasusa przeciwko Romanowi Giertychowi miało dojść we Włoszech. Adwokat ma przekazać sprawę włoskiej prokuraturze i złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez zleceniodawców założenia mu podsłuchu.

ZOBACZ TEŻ: Nowe dane o systemie absolutnej inwigilacji – oto Pegasus!

Pegasus

Adwokat Roman Giertych miał być podsłuchiwany za pomocą systemu Pegasus (fot. Sejm RP/Wikipedia/CC)

Na czym miało polegać użycie Pegasusa przeciwko prawnikom?

Citizen Lab nie wskazuje też dokładnie na czym miały polegać czynności wykonywane za pomocą Pegasusa. Z medialnych doniesień wynika jednak, że Giertych i Wrzosek mieli być podsłuchiwani, za każdym razem na terytorium poza Polską.

Według specjalistów założenie podsłuchu adwokatowi i prokurator Wrzosek miało doprowadzić służby do aktualnego szefa największej partii opozycyjnej, Donalda Tuska. Być może zleceniodawcy chcieli poznać plany byłego premiera. To jednak tylko domysły i nie mają one potwierdzenia faktach.

W przypadku podsłuchiwania Romana Giertycha stanowisko zajął rzecznik prasowy ministra koordynatora służb specjalnych Stanisław Żaryn. W jego opinii podsłuchiwanie odbywa się w Polsce za zgodą sądu i Prokuratora Generalnego, wyłącznie w sprawach kryminalnych, a nie politycznych. Zaznacza w tym miejscu, że na Romanie Giertychu ciążą aktualnie zarzuty.

Jak chronić się przed systemem Pegasus?

O działaniu Pegasusa pisaliśmy wielokrotnie. Wyprodukowała go firma NSO Group i wzbudza ogromne kontrowersje. Nie jest dokładnie pewne jakie kraje mają do niego dostęp. Wiadomo, że posługują się nim polskie służby wywiadowcze. Czy da się przed nim chronić? Pełnego zabezpieczenia nie zagwarantuje Ci nic, jednak nie otwieraj podejrzanych wiadomości czy maili, a w razie podejrzenia podsłuchu – oddaj sprzęt nam w celu ewentualnego wykrycia oprogramowania szpiegowskiego. To może uratować od ujawnienia informacje, których nie chcesz przekazywać osobom postronnym

Tagi: , , , .

Jeden komentarz

  1. Pingback: Program szpiegowski w rękach rządu? Są kolejne informacje na temat Pegasusa - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *