Rejestracja kart SIM

Rejestracja kart SIM

Dlaczego musimy rejestrować karty SIM?

24 czerwca 2016 r. weszła w życie ustawa o działaniach antyterrorystycznych (z dnia 10 czerwca 2016r. Dz. U. z 2016 r. 904),  która daje szereg nowych uprawnień służbom, ale również ogranicza niektóre prawa obywatelom (w razie wprowadzenia czwartego stopnia stanu alarmowego). To o czym chciałem napisać, to obowiązkowa rejestracja kart SIM.

Z dniem 27.07.2016 r. zastaje nałożony na użytkowników obowiązek rejestracji nowo zakupionych kast SIM, a już aktywne karty muszą zostać zarejestrowane do 1. lutego 2017 – w przeciwnym wypadku przestaną działać. Do zarejestrowania karty potrzebny jest dowód osobisty i osobiste stawiennictwo w jednym z punktów gdzie możliwa jest rejestracja karty ( niestety wskazane punkty nie zawsze chcą rejestrować karty) Tu na przykład punkt Poczty Polskiej w „Gawrze” w Ursusie. Oczywiście możliwa jest rejestracja kart SIM on-line, ale do tego potrzebna jest weryfikacja przez system bankowy, ePUAP lub e-podpis.

Założeniem ustawodawcy było prawdopodobnie ograniczenie dostępu do kart SIM, przez to anonimowego wykorzystywania ich do popełniania przestępstw w tym ataków terrorystycznych. Problem jest taki, że w Polsce nie ma miejsca na próżnię i jak to już wcześniej bywało, Polak znajdzie sposób na obejście praktycznie każdego przepisu.

Pomysłowy Polak vs. rejestracja kart SIM

Wraz z wejściem w życie nowego przepisu powstał nowy rynek aktywnych kart SIM, które z łatwością można kupić przez internet i to całkowicie oficjalnie i w niskich cenach. Pewnie myślicie: „co z tego, skoro w lutym wszystkie i tak trzeba będzie zarejestrować.” Niestety już teraz można spotkać pod salonami operatorów GSM, bezdomnych, którzy chętnie zarejestrują na siebie kartę SIM za… flaszkę. Niestety przepis ten w żaden sposób nie ogranicza dostępu do kart przestępcom, a wymuszona rejestracja kart SIM tylko uprzykrza życie zwykłym obywatelom i firmom wykorzystującym karty SIM w legalny sposób.

Dwie małe symulacje i wniosek

  1. Terrorysta samobójca chce wykorzystać telefon do przeprowadzenia zamachu. Oczywiście kupując kartę SIM przedstawia dokument pozwalający zidentyfikować kupującego po czym przeprowadza swój atak… Państwo zna jego nazwisko, kraj pochodzenia, płeć, wiek i kolor oczu… ale czy to pomogło zapobiec tragedii?
  2. Symulacja druga. Złodziej samochodów podkłada lokalizator GPS pod auto, którym jest zainteresowany. Wcześniej zapłacił 50 zł bezdomnemu, który kupił i zarejestrował na siebie kartę sim. W krótkim czasie auto zmienia właściciela i zostaje pocięte na części, które szybko sprzedają się na allegro. Czy w tej sytuacji rejestracja kart SIM w czymś pomogła?

Niestety, ustawodawca nie do końca przemyślał jakim sposobem chce walczyć z terroryzmem i przestępczością, a jedyne co osiągnął to komplikacje dla uczciwych ludzi.

Tekst ustawy w linku poniżej:

//isap.sejm.gov.pl/DetailsServlet?id=WDU20160000904

Tagi: , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *