Smartfony z Androidem mogą nas podsłuchiwać!

Smartfony urządzeniami do podsłuchu? Może tak być!

Zatrważające są dane upublicznione przez jedną ze światowych firm działających na rzecz bezpieczeństwa w nowoczesnej technologii i Internecie. Okazuje się, że smartfony z popularnym systemem operacyjnym – Android – mogą służyć do podsłuchu, bez nadania uprawnień!

Badania, które wykazały problem objęły smartfony związane z koncernem Google i Samsung. Dotychczas zdawało się nam, że skuteczną obroną przed inwigilacją może być unikanie nadawania uprawnień podejrzanym aplikacjom. Dziś okazuje się, że to nie do końca idealne rozwiązanie.

Jakie smartfony podsłuchują?

Sprawdźmy najpierw co udało się wykazać. Okazuje się, że niektóre urządzenia komórkowe, takie jak smartfony od Samsunga mogą bez pozwolenia wykorzystywać działanie aparatu wbudowanego w sprzęt oraz mikrofonu w celu podsłuchiwania. Tylko jak możliwe jest to, że wszystko dzieje się bez naszej zgody?

Okazuje się, że wszystkiemu winna jest luka w zabezpieczeniach. Posiada ją system Android, który sam zezwala złośliwemu oprogramowaniu nagrywać filmy, robić zdjęcia czy słuchać i nagrywać nasze rozmowy telefoniczne. Dodatkowo pliki mogą być przesyłane na zewnętrzny serwer. Luka polega na tym, że instalując aplikację zgadzamy się zwykle na dostęp do pamięci urządzenia.

Zaawansowane i skuteczne systemy zabezpieczające znajdziesz na alfatronik.com.pl!

To niezbędne do działania większości programów dostępnych w systemie Android. Bez tej zgody aplikacje nie mogą funkcjonować. Jak udowodnili eksperci, luka jaką mają smartfony może sprawić, ze pozornie niegroźna zgoda będzie wykorzystywana w niecnych celach.

Android i smartfony z nim nie są do końca bezpieczne

Android nie jest do końca bezpieczny. Smartfony z tym systemem mogą cię podsłuchiwać (fot.pixabay.com)

Jest już dowód – Android ma być lepszy

Specjaliści badający problem stworzyli specjalną aplikację, która miała udowodnić możliwości wykorzystania luki, jaką mają smartfony. Okazało się, że telefon nagrywał rozmowy i wideo nawet w momencie, gdy był zablokowany. Nie pomogło też wyłączenie aplikacji.

Czy ktoś wykorzystał lukę? Nie wiadomo, ale potencjalne zagrożenie było naprawdę duże. Google i Samsung niezwłocznie wzięły się do pracy i najpewniej zatamowały część luki. Nie do końca pewne jest jednak, że wszystkie smartfony są już bezpieczne. Przyznają to nawet specjaliści z USA. Praca nad usprawnieniem zabezpieczeń ma jednak cały czas trwać.

Jak się od tego bronić?

Jak widzisz, nie zawsze jesteś w stanie zabezpieczyć telefon w sposób, który gwarantuje ci pełne bezpieczeństwo. Możesz jednak zminimalizować ryzyko i sprawić, że smartfony będą działały zgodnie ze swoim przeznaczeniem.

Po pierwsze, nie instaluj aplikacji, które mogą wzbudzać podejrzenia. Pamiętaj, że pełno jest ich nie tylko w wolnej sferze Internetu, ale również w Google Play. Nie każda aplikacja z popularnego sklepu ma pewne zabezpieczenia i jest wykorzystywana zgodnie z opisem. Poczytaj wcześniej opinie w samym sklepie, jak i Internecie. Jeżeli wzbudza twoje wątpliwości i nie jest ci niezbędna – podaruj sobie instalację.

Druga rzecz to zabezpieczenie danych. Jeżeli posiadasz w swoim telefonie bardzo ważne pliki lub nagrania rozmów, to korzystaj wyłącznie z kluczowych programów, takich jak narzędzia do pracy czy aplikacje bankowe. Możesz również działać na dwa telefony i w ten sposób w jednym będziesz mógł postawić na rozrywkę, a drugi będzie służył ci do rzeczy zawodowych.

Bardzo skuteczną metodą zabezpieczającą jest… używanie telefonu bez dostępu do Internetu. W tej sytuacji również powinieneś mieć dwa telefony. Smartfony są wystawiane na ataki praktycznie bez przerwy i żadne zabezpieczenia nie dają stuprocentowej pewności i ochrony. Telefon starszej generacji, który nie ma połączenia z Internetem jest bezpieczny i to z niego warto korzystać w czasie prowadzenia ważnych rozmów.

Stare telefony są bezpieczniejsze niż smartfony!

Stary telefon komórkowy i duża doza ostrożności – to klucz do sukcesu! (pixabay.com)

Możesz też… uprzedzić ruch! Jeżeli boisz się, że ktoś zainstaluje oprogramowanie do szpiegowania w telefonie, który np. przekazujesz w ręce pracowników twojej firmy (np. jeżeli chcesz chronić się przed nieuczciwymi pracownikami) powinieneś sam monitorować ten konkretny smartfon. Będziesz wiedział, kto i kiedy instalował podejrzane aplikacje, które mogą być później dla ciebie sporym problemem.

Pamiętaj, że aplikacje szpiegowskie działają nie tylko na Androidzie, ale też na IOS.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *