studia detektywistyczne

Studia detektywistyczne – wymagania, gdzie?

O tym, jak zdobyć licencję detektywa, pisaliśmy już na naszym blogu, ale czy warto skończyć studia detektywistyczne by lepiej przygotować się do zawodu? Jakie kierunki warto brać pod uwagę oraz jakie wymagania należy spełniać, aby dostać się na takie studia? A właściwie czy detektywowi potrzebne jest wyższe wykształcenie, czy są inne ścieżki rozpoczęcia kariery w tym zawodzie? O tym w artykule.

Papier na detektywa

„Papier na detektywa” jest tylko jeden, to licencja wydawana przez Komendanta Wojewódzkiego Policji. Czy „papier na detektywa” w rozumieniu dyplomu ukończenia studiów ma znaczenie w branży? Z tym różnie bywa. Często słyszymy, że do pracy w tej branży niepotrzebne są żadne studia, nawet te związane z detektywistyką. Jak w większości zawodów wykształcenie może mieć znaczenie i z pewnością w niektórych sytuacjach tytuł magistra może się przydać. W naszej ocenie poza kierunkami detektywistycznymi, ściśle związanymi z tematem, warto też wziąć pod uwagę studia techniczne takie jak: informatyka, elektronika, telekomunikacja czy teleinformatyka oraz humanistyczne takie jak: prawo, bezpieczeństwo narodowe czy psychologia/kryminologia.

Studia detektywistyczne – jakie wymagania?

Studia detektywistyczne, jako dość nowy kierunek, dostępne są głownie na uczelniach prywatnych, co oznaczać może wiele, ale z pewnością to, że musimy przygotować się na koszty. Inną kwestią jest fakt, że nie ma jeszcze zbyt wielu absolwentów tych kierunków pracujących w zawodzie, a rynek nie poznał jeszcze zalet tak przygotowanego absolwenta.  Największym plusem jest przede wszystkim to, iż zajęcia są dopasowane w taki sposób, by interdyscyplinarnie przygotować absolwenta do zawodu detektywa. Zajęcia łączą w sobie wiedzę z takich obszarów jak prawo, psychologia, ekonomia, etyka, techniki operacyjne czy techniki informacyjne. Detektywistyka dostępna jest m.in. na: Wyższej Szkole Prawa we Wrocławiu, Wyższej Szkole Bezpieczeństwa w Poznaniu, Collegium Civitas w Warszawie czy Wyższej Szkole Administracji i Biznesu w Gdyni. Jakie są wymagania na studia detektywistyczne? W większości sytuacji wystarczy zdana matura i odpowiednie zaplecze finansowe.

Studia na detektywa – studia techniczne

Wielu detektywów z wyższym wykształceniem ma dyplom inżyniera lub magistra kierunków technicznych. Wiedza z takich kierunków studiów jest bardzo pomocna w szczególności podczas działań związanych z użyciem wszelkiego rodzaju sprzętów do inwigilacji lub kontrinwigilacji. Dlatego też absolwenci takich kierunków są mile widziani w branży. Zrozumienie zasady działania wykrywaczy złącz nieliniowych, wykrywaczy sygnału, zagłuszaczy, spyphonów czy podsłuchów każdego rodzaju wymaga znajomości podstaw elektroniki, akustyki, informatyki i telekomunikacji. Kierunki przygotowujące do zawodu detektywa pod tym względem dostępne są zarówno na uczelniach prywatnych jak i państwowych. Tu mamy do wyboru w szczególności politechniki, oferujące szeroki zakres technicznych kierunków. Jak się dostać? Dla przykładu, aby dostać się na Politechnikę Warszawską, należy na wysokim poziomie zdać maturę z matematyki, dodatkowego przedmiotu (fizyka, chemia, informatyka, ewentualnie biologia) oraz języka obcego.

Studia na detektywa- studia humanistyczne

Część z zaprzyjaźnionych z nami detektywów może się pochwalić dyplomem ukończenia humanistycznych kierunków. Wśród nich zdecydowanie przeważają absolwenci prawa, jednak zdarzają się też inne kierunki związane z kryminologią (psychologia) lub ochroną (bezpieczeństwo narodowe). Dlaczego prawo jest dobrym kierunkiem studiów dla przyszłego detektywa? Najważniejszy jest fakt, że absolwent takiego kierunku posiada szeroką wiedzę z obszaru, który w głównej mierze jest testowany podczas egzaminów upoważniających do posiadania licencji. Takie osoby będą chętniej zatrudniane przez duże firmy detektywistyczne, głównie z powodu szerokiej wiedzy na temat legalności działań operacyjnych. Tak samo jak w przypadku uczelni technicznych, tu również mamy do wyboru zarówno uczelnie prywatne, jak i państwowe. Na prawo, jeden z bardziej obleganych kierunków na Uniwersytecie Warszawskim, mają szansę dostać się osoby, które zdały na wysokim poziome aż 5 przedmiotów: język polski, matematykę, język obcy i dwa dodatkowe przedmioty.

Praktyka, samokształcenie i kursy

Naszym zdaniem najefektywniejszą metodą pozyskiwania wiedzy, jest praktyka. Jeśli masz taką możliwość, zgłoś się na praktyki do dużej agencji detektywistycznej by poznać zawód w działaniu. To najlepsze rozwiązanie. Dzięki temu nie tylko poznasz osoby zajmujące się detektywistyką od lat (może poznasz swojego mentora), ale dodatkowo rozwiniesz swoje umiejętności w terenie, a tak człowiek uczy się najefektywniej. Warto także w międzyczasie rozszerzać swoją wiedzę teoretyczną. Tu na pomoc przychodzi specjalistyczna literatura oraz szkolenia i kursy dedykowane specjalistom z branży. Takie kursy organizujemy również my –  na naszej stronie możesz znaleźć propozycje szkoleń w wyspecjalizowanych tematach. 6 i 7 lutego organizujemy szkolenie z wykrywania urządzeń podsłuchowych, na które serdecznie zapraszamy. A poniżej podpowiadamy kilka obowiązkowych pozycji, które powinien poznać każdy początkujący detektyw:

  • „Podstawy detektywistyki. Usługi detektywistyczne, prawo, taktyka, moralność”, autorzy: Tomasz Aleksandrowicz, Jerzy Konieczny, Anna Konik
  • „Detektywistyczne usługi, egzamin na licencję” autorzy: Marian Milewicz, Janusz Wojtal
  • „Techniki inwigilacji. Co nam grozi i jak się bronić?” autor: Paweł Kałużny
  • „Usługi detektywistyczne” autor: Grzegorz Gozdór

Jak zostać detektywem? Czy studia detektywistyczne są do tego niezbędne? Na to pytanie ciężko znaleźć prostą odpowiedź. Z pewnością ścieżek rozwoju w zawodzie jest kilka, a studia detektywistyczne są jedną z nich.

Tagi: , .

Komentarzy: 10

  1. Czułam do tego smykałkę. dlatego poszłam na taki kierunek. licencję też zdobędę. a już niedługo moja agencja będzie najlepsza w Polsce, bo taką silną ekipę mamy na roku, moim zdaniem warto robić studia detektywistyczne

    • Wow, to niesamowite. Podziwiam Panią, że jest Pani tak zawzięta i pewna swego. Za rok kończę szkołe i chciałabym się dowiedzieć kilku rzeczy. Wybierając kierunek do szkoły średniej nie miałam jeszcze aż takiego pociągu do tego zawodu. Teraz, kiedy w końcu poczułam, że zostanie detektywem to jest coś co chciałabym robić w życiu, czuję ogromną motywacje i pasję. Chciałabym się dowiedzieć gdzie Pani studiuje/studiowała i jakie są na tej uczelni wymagania.
      Mam nadzieję, że w ogóle to Pani przeczyta.
      Pozdrawiam!!!

  2. Mnie się wydaje, że papier ( poza licencją oczywiście) nie zawsze jest do tego potrzebny.. albo się ma to coś, albo nie. Ludzie nie wybierają kształcenia pod kątem swoich predyspozycji, tylko tego gdzie lepiej zarobią. A ostatecznie potem i tak pracują w innym zawodzie… Więc lepiej od razu wybrać to w czym się czujesz najlepiej

    • też się zgadzam, studia to nie wszystko.. do tego zawodu przede wszystkim potrzebna jest inteligencja. jak się jest bystrym, to resztę się ogarnie bez żadnych studiów

  3. Konkretne studia, bezpieczeństwo narodowe, rekrutacja.wsb.edu.pl/kierunki-ksztalcenia/studia-i-stopnia daje dużo większe możliwości.

    • Nie polecam kształcenia na wsb. Studia detektywistyczne to jedno a bezpieczeństwo narodowe to zupełnie co innego. Na wsb nawet jak masz chęć do nauki to szybko pokazują ci, że nie warto, bo i tak zdasz, prześlizgniesz się. Lepiej wybrać konkretnie kształcenie pod detektywistykę jeżeli naprawdę to czuejesz i chcesz to robić. Takie moje zdanie

  4. Pingback: Jakie urządzenia dla detektywa na początek? - Blog detektywistyczny - AlfaTronik

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *