dzień kobiet, kobiety w świecie mężczyzn

Świat kobiet kiedyś i dziś

Dzień Kobiet, więc każda Dama musi dostać tulipana 🙂

Dziś jest święto kobiet, więc tym razem napiszę o czymś innym niż detektywistyka, kamery i podsłuchy.

Ósmy marca jest jednym z tych dni, gdy ludzie stają się dla siebie milsi. Kwiaty wręczane naszym Kobietom w domu, koleżankom w pracy, czy też przypadkowo spotkanym Paniom na ulicy, są czymś bardzo przyjemnym. My, mężczyźni okazujemy naszą wrażliwszą stronę, wręczając kwiaty i prezenty, uśmiechając się pokazując jak ważne są dla nas kobiety.

Dzisiaj, w dobie równouprawnienia, gdy pozycja kobiet jest najsilniejsza w historii, chciałbym przypomnieć jak wyglądała codzienność Pań w niezbyt odległej przeszłości. Powiem szczerze, że dzisiaj trudno uwierzyć, że tamte realia były aż tak inne od dzisiejszych i to całkiem niedawno.

Przykładów jest bardzo wiele i na pewno nie uda się wypisać ich wszystkich, bo byłby to baaaardzo długi artykuł, dlatego wymienię tylko kilka tych ważniejszych z mojego punktu widzenia.

Na całym świecie kobiety obecne są w świecie polityki piastując często najwyższe stanowiska w ich państwie, dla przykładu Angela Merkel w Niemczech, parę lat temu Cristina Fernandez de Kichner w Argentynie, Dalia Grybauskaite prezydent Litwy, Dilma Rousseff w Brazylii czy aktualnie pani premier Beata Szydło u nas w Polsce. Jednakże jeszcze w 1892 roku nie było miejsca na ziemi, gdzie kobiety mogłyby piastować stanowiska państwowe. W 1893 r. Nowa Zelandia jako pierwsze państwo przyznała kobietom powszechne prawo wyborcze. W naszej ojczyźnie czynne i bierne prawo wyborcze przyznano kobietom w 1918 r. Niestety nadal są miejsca na świecie, gdzie panie nie mogą brać udziału w życiu politycznym swojego kraju.

Polityka jest tylko jedną z dziedzin życia, gdzie jeszcze niedawno nie było kobiet. Do 1837 roku kobiety nie mogły studiować! Pierwszą kobietą, która uzyskała tytuł licencjata była Amerykanka Catherine Brewer. W Polsce kobiety nie miały wstępu na uniwersytety do 1894 r. Jako pierwszy panie przyjął na studia Uniwersytet Krakowski (Jagielloński).

Niestety, w Polsce dosyć późno panie uzyskały status zbliżony do tego, jaki mieli mężczyźni. Warto wspomnieć, że do 1921 roku kobiety musiały być totalnie podporządkowane mężowi, nie mogły podejmować bardzo wielu zawodów, a prawo do własnego majątku w małżeństwie uzyskały dopiero w 1946 r!

Na szczęście, w Polsce to już przeszłość.

Wiwat nasze Panie!

Tagi: , , , , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *