(fot. pixabay.com)

Szyfrowanie rozmów telefonicznych – jak to działa?

Rozmowy telefoniczne z łatwością mogą wpaść w niepowołane ręce. Podsłuchiwanie nowoczesnych smartfonów jest proste i nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Sprawdź jak bronić się przed ewentualnymi atakami, stosując szyfrowanie rozmów telefonicznych!

Ataki na smartfony odbywają się coraz częściej, a rozmowy i smsy są często ich celem. Niektórzy podsłuchują dla zabawy, ale zdarzają np. się próby wyłudzenia poufnych informacji. Szyfrowanie rozmów telefonicznych pozwala ci spać spokojnie.

Czym jest szyfrowanie rozmów telefonicznych?

Cały proces polega na przetworzeniu rozmów w taki sposób, aby były nie do odtworzenia dla podsłuchującego. Treść rozmowy nie trafi więc w niepowołane ręce, nawet jeżeli atakujący korzysta ze specjalnego oprogramowania. Dlaczego?

Nawet jeżeli osoba trzecia dostanie nagranie z rozmową, to będzie dla niej kompletnie bezużyteczna. Osoba ta nie będzie znała zaszyfrowanego klucza, do odtworzenia takiej rozmowy. Najlepiej szyfrować połączenie już w czasie rzeczywistym, bo to gwarantuje pełną skuteczność. A dlaczego powinieneś zabezpieczyć swoje rozmowy?

Powodów jest sporo

Żyjemy w czasach, gdzie informacja stanowi największą wartość. Wiele firm i instytucji próbuje wykraść poufne dane i wykorzystać je do własnych celów. Szyfrowanie rozmów telefonicznych będzie więc dla ciebie idealne, jeżeli dysponujesz tajnymi informacjami. Możesz mieć wiedzę o inwestycjach giełdowych, wyjątkowym patencie lub dysponujesz pokaźną bazą danych osobowych – jeżeli nie będziesz zabezpieczał rozmów, dane mogą wpaść w ręce osób trzecich.

SPRAWDŹ TEŻ: Minikamera w telefonie – jak ją zainstalować?

Szyfrowanie rozmów telefonicznych będzie też niezbędne, jeżeli pracujesz w służbach albo jesteś detektywem. Pamiętaj, że zebrane przez ciebie informacje mogą interesować nie tylko klientów! Zabezpieczeniem zainteresowani powinni być też dziennikarze śledczy. Ich obowiązkiem jest skuteczna ochrona źródeł informacji!

Twoje dane mogą być w niebezpieczeństwie! Szyfrowanie rozmów telefonicznych pozwoli je zabezpieczyć! (fot. Pixabay.com)

Twoje dane mogą być w niebezpieczeństwie! Szyfrowanie rozmów telefonicznych pozwoli je zabezpieczyć! (fot. Pixabay.com)

A w jaki sposób można szyfrować swoje rozmowy?

Oprogramowanie – proste, ale nie zawsze skuteczne

Użytkownicy smartfonów szyfrują swoje rozmowy korzystając niekiedy ze specjalnych aplikacji. W sklepach AppStore czy Google Play jest ich sporo. Ich działanie jest różne. Niektóre wymagają od rozmówców podania specjalnego hasła. To jednak uciążliwe, bo nie zawsze jesteś w stanie je sobie przypomnieć. Inne programy tego typu korzystają z dobrodziejstw chmury albo VPN i przesyłają rozmowy przez sito serwerów. Ich instalacja nie zawsze jest jednak prosta.

Aplikacje mają jednak swoje wady. Najczęściej ich kod jest otwarty, więc dobry hacker szybko znajdzie obejście takich zabezpieczeń. Oprogramowanie ingeruje też w system operacyjny telefonu. Nie masz też pewności, że aplikacja cię ochroni w najważniejszym momencie.

Aplikacje to prosty sposób na ochronę połączeń, ale nie zawsze skuteczny! (fot. Pixabay.com)

Aplikacje to prosty sposób na ochronę połączeń, ale nie zawsze skuteczny! (fot. Pixabay.com)

Postaw na szyfrowanie sprzętowe!

Do skutecznej ochrony polecamy szyfrowanie rozmów telefonicznych przez specjalnie przystosowany do tego sprzęt. Działanie szyfratorów jest bardzo proste, a przy tym wyjątkowo skuteczne. Jedyne co musisz zrobić, to podłączyć urządzenie do gniazda słuchawek w telefonie. Następnie, w odpowiednim momencie, musisz włączyć przycisk szyfrujący.

Ze względu na szyfrowanie w czasie rzeczywistym, przechwycona rozmowa nie będzie zrozumiała dla osoby postronnej. Szyfrator generuje nieskończoną ilość kodów szyfrujących, co w praktyce wyklucza możliwość złamania tego zabezpieczenia.

SPRAWDŹ: Zobacz na czym polega praca szyfratorów!

Działanie sprzętu jest w pełni bezpieczne dla twojego telefonu i nie ingeruje w jego oprogramowanie. Pozwala na 2,5 godziny ciągłej pracy i jest ładowane poprzez port USB. Zestaw szyfratorów umożliwia prowadzenie np. telekonferencji na kilka telefonów. Pamiętaj, że w przeciwieństwie do aplikacji (są dedykowane pod konkretny system operacyjny), urządzenia szyfrujące są kompatybilne ze wszystkimi telefonami komórkowymi.

Jeżeli nie jesteś pewien pracy szyfratora lub masz specjalne uwagi dotyczące zabezpieczenia twoich rozmów telefonicznych – skonsultuj się z naszymi specjalistami. Pomożemy ci w doborze sprzętu i doradzimy przy zabezpieczeniach. Korzystając ze sprzętu szyfrującego skorzystaj również z porady prawnej, bo przepisy na terenie Polski sankcjonują kto i w jakich sytuacjach może używać takiego urządzenia.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *