(fot. pixabay.com)

Telefon stacjonarny – jak nagrywać rozmowy?

Nowoczesne smartfony bez większego problemu umożliwiają nagranie każdej rozmowy. Sprawa wygląda nieco inaczej jeżeli chcesz rejestrować rozmowę prowadzoną przez telefon stacjonarny. Choć z pozoru wydaje się to niemożliwe, to istnieje rozwiązanie umożliwiające rejestrację „stacjonarnych” rozmów.

Telefon stacjonarny to urządzenie, które jest coraz rzadziej instalowane w nowych gospodarstwach domowych. Aczkolwiek osoby starsze często korzystają z takiego rozwiązania. Także firmy często mają rozwinięte centrale, bazujące na zastosowaniu stacjonarnych telefonów.

Jak to działa?

Telefon stacjonarny bazuje na połączeniu przewodowym poprzez złącze RJ-11. Tak zwana „erjotka” to charakterystyczna wtyczka i to właśnie za jej pomocą można nagrywać rozmowy.

Telefony stacjonarne nadal są popularne, np. w pomieszczeniach biurowych. Mają tam funkcję automatycznej sekretarki, z której wiadomości będziesz mógł nagrywać (fot. Pixabay.com)

Telefony stacjonarne nadal są popularne, np. w pomieszczeniach biurowych. Mają tam funkcję automatycznej sekretarki, z której wiadomości będziesz mógł nagrywać (fot. Pixabay.com)

Czy jest to legalne?

Na wstępie pamiętaj, że rozmowę możesz nagrywać tylko, jeżeli w niej uczestniczysz. Rejestrowanie rozmów osób trzecich, bez ich wiedzy i zgody jest nielegalne. W pełni legalne jest natomiast nagrywanie własnych rozmów. Nie musisz się tu nikogo pytać i go o tym informować. Ważny będzie jednak powód nagrania. Jeżeli ma ono służyć zapisaniu ustaleń umowy, czy zebraniu dowodów dla prowadzonego lub potencjalnego śledztwa – nie narusza dóbr osobistych. Jeżeli natomiast chcesz pozyskać materiały kompromitujące swojego rozmówce, to naruszasz kodeks cywilny.

Dla kogo? Firmy i osoby starsze.

To tyle, jeżeli chodzi o kwestie prawne. Po co natomiast rejestrować rozmowy prowadzone przez telefon stacjonarny? Możliwości jest wiele. Prowadząc rozmowy biznesowe z łatwością zapamiętasz ustalenia danej umowy. Co więcej, jeżeli twój rozmówca będzie mieszał w ustaleniach – szybko udowodnisz mu, kto ma rację. Nagrywanie to również zabezpieczenie np. gdy otrzymujesz groźby karalne lub ktoś telefonicznie namawia cię do przestępstwa. Możesz również traktować zebrane materiały, jako dźwiękowe notatki, pozwalające zapamiętać ustalenia z partnerami w biznesie albo pracownikami. W przypadku prowadzenia telefonicznej obsługi klienta, z łatwością podniesiesz jej standardy.

Możliwości nagrywania rozmów z telefonów stacjonarnych przyda się też w domu. Będziesz mógł ochronić osoby starsze, które często padają ofiarą oszustwa na tzw. wnuczka. Będziesz miał też większą kontrolę nad dziećmi, które korzystają z twojego domowego telefonu.

Jak zamontować szpiegowską przejściówkę?

Skoro wiesz już, czy i kiedy możesz nagrywać rozmowy przez telefon stacjonarny, oraz w jakich przypadkach jest to użyteczne, to przejdźmy do sposobu działania. Do rejestrowania takich rozmów posłuży ci przejściówka telefoniczna do nagrywania rozmów i zwykły dyktafon. Przejściówkę wpinasz między telefon stacjonarny (załączonym w zestawie przewodem), wtyczkę RJ-11 linii telefonicznej. Następnie do przewodu zakończonego złączem jack 3,5 mm podłączasz dyktafon.

Włącz dyktafon i ustaw aktywację głosową VOX – dzięki temu będzie on nagrywał tylko po podniesieniu słuchawki telefonu. Dźwięk zacznie płynąć do urządzenia rejestrującego. Czas pracy przejściówki jest nieograniczony (zasilanie z linii telefonicznej), gdyż nie wymaga ona dodatkowego zasilania. Ograniczać może cię wyłącznie kwestia dyktafonu.

Przejściówka nagrywająca rozmowy przez telefon stacjonarny działa na bazie złącza RJ-11 (fot. Materiały własne)

Przejściówka nagrywająca rozmowy przez telefon stacjonarny działa na bazie złącza RJ-11 (fot. Materiały własne)

Przejściówka jest niedroga, a ma bardzo dobre parametry pracy. Jej instalacja jest wyjątkowo prosta i nie powinna sprawić ci żadnych problemów. Co ważne, nie wymaga też zmian sprzętowych, a działa od razu po podłączeniu do sieci telefonicznej. Nie ogranicza cię również, jeżeli chodzi o wybór telefonów stacjonarnych.

Jeżeli chcesz natomiast skorzystać z całkowicie niewidocznej opcji, to postaw na podsłuch linii telefonicznej RJ 11.  To niewielka kostka, która działa jak zwykły nadajnik (pluskwa). Do odbioru dźwięku będzie potrzebny ci standardowy odbiornik. Zasięg takiej kostki wynosi do 400 metrów w warunkach otwartych i 50 metrów w warunkach mieszkaniowych. Jej zaletą jest brak jakiegokolwiek dodatku, który mógłby kostkę zdekonspirować.

Czy można ukryć przejściówkę?

W przypadku pluskwy na RJ-11 wystarczy ukryć ją np. za biurkiem. W większości przypadków sama kostka nie będzie już wzbudzała podejrzeń, bo jej wygląd przypomina standardowe przedłużenie przewodu. Inaczej sprawa wygląda przy adapterze do dyktafonu.

W jaki sposób podłączyć dyktafon i przejściówkę tak, aby nie była ona widoczna dla zewnętrznego obserwatora? Od telefonu stacjonarnego pociągnij dłuższy kabel ze złączem RJ-11. W niewidocznym miejscu podłącz przejściówkę i dyktafon z aktywną funkcją VOX (będzie on załączał się automatycznie w momencie wykrycia rozmowy). Następnie z drugiej strony przejściówki podłącz przewód linii telefonicznej.

W ten sposób możesz zabezpieczyć się np. przed podejrzliwym wzrokiem osób w twoim biurze, które nie będą wiedziały, że rejestrujesz rozmowy do własnych celów. Brak podejrzeń umożliwi prowadzenie swobodnych rozmów i uzyskanie pożądanych materiałów.

Podsumujmy

Takie rozwiązanie może się przydać osobom, które chcą zadbać o bezpieczeństwo starszych członków swoich rodziny. Sprzęt może ci się przydać jak chcesz zapobiec wyciąganiu od najbliższych pieniędzy metodą na wnuczka lub jak chcesz mieć dowody na oszusta.

Jak chcesz więcej dowiedzieć się jak możesz zadbać o seniorów w twoim otoczeniu przeczytaj: Jak zadbać o bezpieczeństwo seniora?

Może to być pomocny poradnik jeśli np. starsza osoba w twoim otoczeniu choruje na Alzheimera lub dopadają ją skutki demencji i chcesz wiedzieć jakie podejmuje działania.

Trzeba pamiętać, że o naszych działaniach zw. z podsłuchiwaniem musi wiedzieć osoba, która jest kontrolowana.

Do podsłuchiwania na żywo polecamy podsłuch Alfa NP2-005 . Podsłuch produkowany w Polsce przez naszych techników.

Nawiązując do tego co piszemy wyżej taki podsłuch lub dyktafon na telefon stacjonarny może również przydać ci się w wielu sytuacjach w biurze. Aby nagrać ważną rozmowę z klientem lub sprawdzić standard telefonicznej obsługi klienta w twojej firmie.

Jeśli jesteś zainteresowany zwiększeniem bezpieczeństwa w swojej firmie polecamy poszukać sprzętu w tej kategorii . Jak chcesz dowiedzieć się jak monitorować telefon komórkowy zajrzyj do artykułu Spyphone – co to jest i do czego go używać?

Rozwiązań jest wiele, a my pomożemy dostosować sprzęt do twoich potrzeb. Dodatkowo nasi pracownicy doradzą jak podłączyć sprzęt i odpowiednio go ukryć.

Zadzwoń lub napisz do nas sklep@alfatronik.com.pl .

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *