Ukryta obserwacja może czaić się wszędzie! (fot. pixabay.com)

Ukryte kamery można znaleźć! Tylko jak?

Kamery są coraz popularniejszym sposobem szpiegostwa. Często umożliwiają nielegalne rejestrowanie spotkań czy oszustwa przemysłowe. Podejrzewając, że w twoim otoczeniu są ukryte kamery nie jesteś bezsilny. Są sposoby na wykrycie takiego sprzętu.

Współczesne doniesienia medialne, badania socjologiczne i rozwój sprzętu potwierdzają i sprawiają, że ukryte kamery mogą być wszędzie. Choć polskie prawo nie zezwala na instalowanie ukrytego monitoringu, to również u nas zdarzały się przypadki próby nielegalnego nagrywania gości hotelowych, szpiegostwa przemysłowego czy ingerencji w życie prywatne.

Problemem jest też fakt, że ukryte kamery znajdują się w wielu przedmiotach współczesnego użytku.  Są zarówno w długopisach, jak i zegarach czy telewizorach. Taki „monitoring” będzie ciężki do znalezienia gołym okiem. Nie jesteś jednak na straconej pozycji.

Ukryte kamery to nie problem – zainwestuj w wykrywacz kamer

Sprzęt, który pozwala odnaleźć ukryte kamery występuje w kilku wersjach. Możesz sobie pozwolić na niego zarówno, gdy jesteś amatorem jak i profesjonalistą. Jak działa takie urządzenie? W jaki sprzęt warto zainwestować?

Spójrzmy na optyczny wykrywacz kamer RD30 LawMate. Niedrogi sprzęt będzie dobrym rozwiązaniem w wykrywaniu na niewielkim obszarze. RD30 pozwala zlokalizować kamery przewodowe, bezprzewodowe oraz nadajniki radiowe i przewody pod napięciem. Urządzenia nie muszą być włączone, żeby „wpaść w oko” kontrolującego sprzętu.

A jak on działa? W wykrywaczu zamontowane są specjalne diody, które emitują światło o fali odpowiedniej długości. Ta odbija się od obiektywu danej kamery i trafia z powrotem do kontrolującego urządzenia. Co więcej, sprzęt pozwala wykryć urządzenia działające w zakresie fal od 20 MHz do 6 GHz. Wśród nich są telefony, pluskwy, kamery bezprzewodowe i różnego rodzaju nadajniki cyfrowe i analogowe. RD30 umożliwia również wykrywanie przewodów pod napięciem. Sprawdzi się dzięki temu w odszukiwaniu źródła zasilania urządzeń szpiegowskich, ale też… podczas remontów.

Pamiętaj, że wykrywacz działa na odległość 20 metrów!

RD30 LawMate to niedroga wersja wykrywacza ukrytych kamer. Sprzęt ma wszechstronne zastosowanie (fot. Materiały własne)

RD30 LawMate to niedroga wersja wykrywacza ukrytych kamer. Sprzęt ma wszechstronne zastosowanie (fot. Materiały własne)

Dużo bardziej rozbudowanym urządzeniem jest WEGA-I. Działa on na podobnej zasadzie, co RD30, jednak ma regulowaną moc oświetlacza, wykrywa praktycznie każdy rodzaj kamer, a dodatkowo pozwala na kontrolę w zakresie 30 metrów.

Profesjonaliści powinni postawić natomiast np. na wykrywacz Optic-2. To zaawansowane urządzenie, pozwalające na wykrycie ukrytych kamer w trudnych do zlokalizowania miejscach. Sprzęt ma prawie stuprocentową skuteczność. Zielona i czerwona dioda optyczna rozszerza możliwości wykrywacza. Umożliwia kilka trybów pracy, a jego zakres działania to aż 50 metrów. Co ważne, obsługa Optic-2 jest intuicyjna i nie wymaga wielkiej wiedzy technicznej.

Ukryte kamery w pomieszczeniu? Optic-2 to profesjonalny sprzęt, który pozwoli ci ją znaleźć (fot. Materiały własne)

Ukryte kamery w pomieszczeniu? Optic-2 to profesjonalny sprzęt, który pozwoli ci ją znaleźć (fot. Materiały własne)

Kiedy warto w taki zainwestować?

Niekiedy wykrywacz ukrytych kamer może być bardzo przydatnym, a nawet niezbędnym urządzeniem. Będzie tak, jeżeli pracujesz w branży detektywistycznej czy ochroniarskiej. Stosując profesjonalny sprzęt możesz zabezpieczyć swoich klientów przed ewentualnymi skutkami nagrania.

Są sytuacje, gdy powinieneś rozważyć zakup urządzenia w celach niezwiązanych z powyższymi branżami. Wykrywacz przyda się w biznesie, przed kluczowymi spotkaniami w interesach (ochroni cię przed szpiegostwem i nielegalnym przechwyceniem informacji). Co więcej, z ukrytymi kamerami mają problem również badacze i naukowcy, albo pozostałe grupy zawodowe, które mają dostęp do informacji poufnych. Jeżeli nie chcesz, aby efekt twoich badań lub patenty trafiły w ręce osób postronnych i niepowołanych – sprawdź wcześniej czy w miejscu pracy nie ma ukrytych kamer.

Zleć poszukiwania specjalistom

Jeżeli wiesz, że wykrycie ukrytych kamer będzie wyłącznie jednorazowym procesem, albo boisz się, że nie będziesz potrafił skutecznie posługiwać się urządzeniem – postaw na usługę profesjonalnego wykrywania kamer przez wyspecjalizowany zespół.

Specjaliści z Alfatronika dyskretnie przeprowadzą analizę zleconego przez ciebie terenu. Sprawdzimy, czy nie ma w jego pobliżu ukrytych kamer lub podsłuchów. Wykorzystujemy najnowsze i bardzo skuteczne rozwiązania techniczne oraz nasze długoletnie doświadczenie w branży. Po całym procesie otrzymasz obszerne sprawozdanie i dokumentację. Pamiętaj też, że jeżeli jesteś zdecydowany na zakup wykrywacza, ale nie wiesz na jaki model postawić, to również skontaktuj się z nami. Pomożemy ci wybrać najlepsze dla ciebie urządzenie.

Tagi: , , , .

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *